Kapat
x

Yaşlı Kedi Maması

11 Ürün

Yaşlı Kedi Kuru Maması

Kedi besleyen kişiler şunu çok iyi bilirler ki kediler insanın evdeki en iyi arkadaşıdır. Özellikle az nüfuslu veya tek kişilik yaşamlarda en iyi yoldaştırlar.​Yıllarca birlikte yaşadığınız kediler 10-12 yaştan itibaren yetişkinlik sınırını geçerek artık yaşlı sayılmaya başlarlar. Yetişkin bir kediyle yaşlı bir kedinin ihtiyaçları aynı değildir.​ Bu yüzden kediniz size her zaman küçük bir yavru gibi gelebilir, hala genç görünebilir ve hareketli olabilir ama bu onların daha fazla mamaya ihtiyaç duydukları anlamına gelmez. Onların da yaşlandığını göz önüne alarak beslenmelerine özen göstermelisiniz. Bu dönemde sevimli dostunuz için yaşlı kedi maması ile beslenmesini tavsiye etmekteyiz.

Yaşlı Kedi Maması

İnsanlar gibi kediler de yaş aldıkça bir takım önemli fiziksel değişikliklere uğrarlar. Bu değişikliklerin bazılarını anlayarak ve çözüm bularak kilosunu ve sağlığını korumaya yardımcı olabilirsiniz. Özellikle bilinçli bakım ve düzenli beslenmeyle birlikte kediler çok daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürüyor. Fakat ne kadar geciktirsek de zaman onların üzerinde de etki bırakıyor. Yetişkin dönemini geçmiş ve kısırlaştırılmış kedilerin bir süre sonra kemik yapısında ve iç organlarında direnç düşüklüğü gözlenebiliyor ve birtakım hastalıklara da maruz kalabiliyorlar. Bu yüzden beslenmelerin de hücre yaşlanmasının önüne geçebilecek ve ömrünün uzamasına etken sağlayacak yaşlı kedi maması tercih edilmesi büyük önem taşımaktadır. ​​Yaşlanmış dostunuz için özel olarak üretilen uygun değerlerdeki vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş mama çeşitlerini kullanmanız en doğru hareket olacaktır. Her yaş, ırk ve sağlık durumuna göre üretilen mama çeşitlerinden uygun olan seçimi yaparak sevimli kedinizin ömrüne daha kaliteli bir süreç katarsınız. Yaşlanan kediler her yönden daha çok itina ve özen istediğinden bunu sağlamalısınız.

​​Yaşlı Kedi Maması Çeşitleri

Yaşlı kediler için özel olarak hazırlanan yaşlı kedi kuru mama çeşitleri birçok içerik seçeneği ile Petcanlar.com üzerinden online alışverişte sizin için satıştadır. Yaşlanan kedinizin vücudunda gözlemleyeceğiniz birçok değişim olacaktır. Kas rahatsızlıkları, eklem ve kemik zayıflaması, tüy ve deri hastalıkları, bağırsak ve mide sorunu, böbrek yetmezliği, üreme organı hastalıları, duyu kaybı, hormonal bozukluklar, ağız ve diş hastalığı ile sinir sistemi hastalıkları yaşlılık dönemlerinde ortaya çıkacak olan hastalıklardandır. Bu dönemde daha fazla ilgi ve bakıma muhtaç olan dostunuz için tüm ihtiyaç duyacağınız ürünlere Petcanlar üzerinden ulaşabilirsiniz. ​

Yaşlı Kedi Maması Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kediler yaşları ilerledikçe bir takım sindirim sorunları çekebilirler. Bununla birlikte geçmişte severek tükettiği bazı besinleri yediği zaman kusma,ishal gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Bu yüzden yaşlı bir kedinin bakımı, yeme düzeni, diyeti çok farklı olmalıdır. İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de yaşlanmaya bağlı olarak bazı metabolik değişimler görülür. Bu da hastalıklara karşı dirençlerinin azalmasına ve hastalıkların geç iyileşmesine neden olur. Buna engel olmak için kedinizi dengeli bir şekilde besleyerek temel gıdaları almalarına özen göstermelisiniz.  Yaşlanmayla birlikte kedilerde solunum sistemi ve böbreklerinde de sorunlar çıkabilir. Özellikle sıcak havalarda soluk almaları sıklaşır. Bunu engellemek için kedinizin suyunu her gün değiştirerek taze tutmaya ve temiz su vermeye dikkat edin.

Kedilerin yaşlandıkça enerjileri azalır. Bununla birlikte tüylerinde beyazlama, görmede zayıflama ve normale göre daha fazla uyuma gözlenebilir. Yaşlanan kedilere veteriner kontrolüyle birlikte onların da seveceği başta tavuk parçaları olmak üzere somonlu, pirinçli ve biftek karışımı içeren özel mamalar verebilirsiniz. Beslenme ağızla başladığı için özellikle kedinizin diş sağlığına da önem vermelisiniz ve günlük olarak diş temizliği yapmalısınız. Azalan diş sayısıyla birlikte daha yumuşak mamalara da geçiş yaparak rahat beslemelerini sağlayabilirsiniz. ​

​Yetişkin Kediler İçin Doğru Besin Takviyeleri

Yaşlı kedi maması içerdiği C,E ve taurin ilaveleri ile elastikliğini kaybeden ve matlaşan tüylerin canlılığını kazanmasına yardımcı olur. Özellikle C vitamininin beslenme de kullanımı iştah artırma ve üriner asitleştirici etkisi sebebiyle faydalı olacaktır. Kedinizin böbrek rahatsızlıklarına engel olmak için gıdasındaki fosfor miktarına dikkat edilmeli ve daha az fosfor içeren besinler tüketmesi sağlanmalıdır. Kolay sindirilebilir protein içerikli besinler tüketmelidir. Bununla birlikte fazla karbonhidrat içeren gıdalarla beslemekten kaçınılmalıdır. Yağı azaltılmış veya lifli​ besinlerle birlikte farklı mineral veya vitaminler de yaşlı kuru mamalar içerisinde verebilirsiniz. ​

Gün içerisinde oyun oynamak yerinde yatmayı daha çok tercih ettikleri için daha az kalori harcamaktadırlar. Bu sebeple aşırı kilo alımını önleyecek daha az kalorili yaşlı kedi maması seçmelisiniz.

​Yaşlı Kedi Maması Fiyatları

Tüm vitamin değerlerinin düşünüldüğü mamalar ile en iyi bakım yanında sağlıkları için de katkı sağlanmaktadır. Kısırlaştırılmış olan yaşlı kediniz de düşünüldüğünden çeşitler arasında kısırlaştırılmış yaşlı kedi maması da bulunmaktadır. Duygusal anlamda yaşlılığından dolayı biraz daha bağlılık ve duygusallık yaşayacağınız kedinizle geçecek zamanınızı en güzel şekilde değerlendirmelisiniz. Beslenmesine en iyi şekilde katkı sağlamak istediğiniz kedinize en güzel mamaları en uygun fiyatlarla alarak yaşlı dostunuza bu günlerinde daha kaliteli bir yaşam sunabilirsiniz.