Kapat
x

Kedilerde Kuru Mamanın Faydaları ve Zararları

Kediler için kuru mamanın faydaları ve zararları bulunmaktadır. Kediler için kuru mamaların ucuzluğu, depolama kolaylığı ve kullanımı nedeniyle (kedi sahipleri arasında) çok popülerdir. Bu yüzden uzun süreli kullanımlarından kaynaklanan olumsuz etkilerin bilinmesi önemlidir.

Devlet Üniversitelerindeki veterinerlik fakültelerine göre kuru mama ile kedilerini besleyen kedi sahipleri konserve mama (yaş mama) ile beslenen kedilere kıyasla farklılık görülmektedir. Sistit, hematonüri (kan ile idrara çıkma) ve ürolitiyaziye (ICD) daha duyarlı olduğu gözlemlenmiştir. Bu hastalıkların belirtileri, kuru mama ile beslenmeye devam edilen kedilerde daha sık (3-4 kat) olarak görülmüştür. Aynı zamanda, bu etki  ucuz mamalar ve p rofesyonel seri kuru mamalar gibi bir ayrıma tabi tutulduğunda belirtilen çerçevede kalan kuru mamanın “kalitesinden” pratik olarak bağımsızdır. Ayrıca, şüphesiz kuru ve aynı formülden beslenen kedileri karşılaştırırken sistit ve ICD riski de bu sebeple buna örnek gösterilmiştir Yapılan çalışmalar neticesinde .

Benzer bir etki, kedilerde hematüri'nin (idrarda kan hücreleri(eritrosit alyuvar )bulunması durumudur ) Hematüri yüksek oranda magnezyum içerikli kuru mamalar ve gıdalar ile beslemesinden kaynaklandığı deneylerde de ispatlanmıştır.

>> Kuru Kedi Maması

Kedilerde Kuru Mamanın Faydaları ve Zararları 

Kuru MAMA’nın suyla temas ettirilmesi (% 80'e kadar) normalinden daha çok  idrara çıkma işlemine neden olur. Bu çok tavsiye edilmez kuru mamanın suyla karıştırılması gibi.  Kuru mamasını yiyen kediler genellikle daha az idrar üretir. Ancak konserve (yaş mama) tüketen kedilerden çok daha yüksek bir konsantrasyonda - bu faktörlerin ikisi de hastalık olasılığını, özellikle de ICD'yi artırır. 

Bu sadece kuru mamalardaki su içeriğinin azalması ile değildir. Aynı zamanda minerallerin artması ve düşük veya kaliteli mamalar veyahut tahılsız deri mamalar  ilede böbrekler üzerindeki yükü artıran "kötü" fosfor ve azot kaynakları durumunda da rol oynar. Bu nedenle, kuru mamaların suyla ıslatılması önerilmez. Onun yerine az miktarda konserve gıda (yaş mama) ile karıştırılması tavsiye edilir.  Genelde fazlaca bir önemi olmasada kuru mamaya alıştırma evresinde bu yöntem işe yaramıştır .

Kuru Mamaların Olumsuz Etkileri Nasıl Azaltılır? 

Kedinizin her zaman temiz ve taze içme suyuna sahip olduğundan emin olun. Dolu bir kase kuru mama ve su için boş bir kase olması tamamen kabul edilemez. Bu kedinizde dehidrasyona ( aşırı sıvı kaybına )sebep olur. Kedinize sadece kuru mama vermeyin; bu yalnızca vücuttaki su ve aşırı mineral tuz eksikliğini artırır. 

Kuru mamalarınızı sakladığınız ortama dikkat edin ve direk hava ile etkileşime girmesin - bu tür bir yaklaşım kuru mamanın ömrününün etkisi için daha faydalıdır. Kedinizi beslemek için daha iyi olur, sadece zaman zaman yemek yiyebilir. Mümkünse, deneylerde taş büyümesini yavaşlatan yarı kuru ve omega çoklu doymamış yağ asidi takviyeleri içeren beslemeleri kullanın. 

Kuru mamaların zararlı olduğu anlaşılmasın sadece genelde doğru bilinen yanlışlar varki bizler canımız gibi baktığımız kedilerimize bilmeden zarar verebiliyoruz. Bu sebepledirki Kedilerde Kuru mama önemlidir buna %100 diyemem ama enazından profesyonel seri kuru mamaları tercih etmeniz önemli kıymetli kedi severler.

Birde şunu unutmayın sadece kuru mamaya dayalı bir beslenme, sisteminden kaçının arada farklı besinler , takviyeler ,vitaminler denemenizde büyük faydalar var. Sizlerin ve kedilerinizin mutluluğu için hiçbir şeyden kaçınmadığınız anda karşılıksız bir sevgi ile sizi çevreleyen bir dünyanızın olması dileklerimizle...

Kuru Mama Çeşitleri

Özel Kedi Maması

Tahılsız Kedi Mamaları

Diyet ve Light Kedi Mamaları

Kısırlaştırılmış Kedi Mamaları

Yetişkin Kedi Maması

Yaşlı Kedi Maması

Yavru Kedi Maması

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/kedilerde-beslenmeye-dair-pratik-bilgiler-nelerdir link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Lepus Visco Comfort Grey Large

Lepus Visco Comfort Grey Large

2,700.01 ₺
2,430.00 ₺
Lepus Luxe Donut Pembe 60x16 Cm

Lepus Luxe Donut Pembe 60x16 Cm

755.00 ₺
679.50 ₺