Kapat
x

Papillon Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Papillon Köpek Irkı Kökeni

Papillon köpek cinsi kökeni 700 yıl öncesine kadar dayanan, Rönesans dönemi ressamlarına ilham olmuş bir cinstir. Küçük ırk(Oyuncak boy köpek) köpeklerin en eskilerinden biri olan Papillon köpek ırkının kulakları adeta bir kelebeği andırdığından "Papillon" olarak adlandırılmışlardır. Estetik ve bir o kadar da güzel görünümlü bu köpekler eski dönemlerde ressamlara ilham kaynağı bike olmuştur. Öyle ki Rönesans döneminde Papillon, birçok ressamın çalışmalarında model olmuştur. Rubens, Rembrant, Van Dyke, Boucher, Watteu gibi birçok ünlü ressam eserlerinde bu köpeklerin çizimlerine yer vermiştir. 1600’lü yıllarda İtalya, Fransa, Polonya ve diğer Avrupa ülkelerinde de beslenmeye başlamıştır. Zaman içerisinde de asil ailelerde sevilen bir köpek ırkı haline gelmiştir. Papillon Köpek Irkı, günümüzde de cazibesini yitirmemiş ve evlerde en çok beslenen köpek ırkları arasında yerini almıştır. Ülkemizde de oldukça yoğun ilgi gören köpek ırklarındandır.

Papillon Köpek Irkı Vücut Yapısı

Papillon köpek ırkı arasında boyut ve görünüşleri açısından farklılıklar oluşabilmektedir. Bu durum aynı köpek cinsleri içinde bile mümkün olabilmektedir.

Erkek Vücut Ağırlığı: 3,6-4,5 arasındadır.
Dişi Vücut Ağırlığı; 3,2 ile 4,1 arasında değişim gösterir.
Boy: 20-28 cm arasındadır.

Papillon Köpek Irkı Fiziksel Özellikleri

Papillon köpek ırkının tüyleri uzun ve ipek gibidir. Beyaz renktedirler ve bu renk tüylerinin üzerinde hemen hemen her renkte lekeler bulunur. Tüylü ve yumuşak kuyrukları kıvrık biçimde sırtlarının üzerinde durur. Kelebek şeklindeki tüylü kulakları vardır. Burunları hafifçe sivridir. Papillonların gözleri ise koyu renkli bir boncuk gibidir.

Papillon Köpek Irkı Karakteri ve Özellikleri

⦁ Papillon köpek ırkı son derece zekidir ve genel olarak özgüvenleri yüksektir.
⦁ Yavruluk döneminden itibaren yeteri kadar sosyalleştirilmeyen ve doğru eğitilmeyen Papillonlar agresif davranışlar sergileyebilirler.
⦁ Agresif davranışlar sergilememesi için Papillon sahiplenenlerin yavruluk döneminden itibaren sosyalleşmesine ve doğru eğitilmesine azami özen göstermesi gerekir.
⦁ Bu küçük köpek ırkı son derece zekidir
⦁ Kendilerine olan güvenleri yüksektir.
⦁ Küçük olmalarına rağmen harika bir bekçi köpeğidirler.
⦁ Bazen çok havladıkları görülebilir ancak papillon köpek ırkı apartmanda yaşamaya uygundur.
⦁ Sıcak kanlı görünümlerinin altında sert tepkileri de yatmaktadır.
⦁ Canlı ve enerjik bir görünüme sahiptirler.
⦁ Sahibinin kurallarına uyum sağlar ve ev içinde sessizdir.
⦁ Sahibine aşırı derecede bağlanabilir. Yabancılara karşı ise mesafeli davranışlar gözlemlenebilir.
⦁ Genellikle hırçın değillerdir.
⦁ Tuvalet eğitimi dışındaki eğitimleri kolayca uygulayabilirler.
⦁ Yabancı köpeklere karşı saldırgan davranış sergileyebilirler.
⦁ Papillon köpek ırkının ortalama ömrü 12-15 yıl arasındadır.

Papillon Köpek Cinsi Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Papillon köpek ırkının genellikle küçük çocuklarla, diğer kedi ve köpeklerle arası pek iyi değildir. Bazı Papillon köpeklerinin küçük çocuklarla iyi anlaşabildiği de görülmüştür. Yavruluk döneminden itibaren birlikte büyütürlerse kedilerle iyi anlaşabilirler. Ancak Papillon köpek ırkı hakkında genel bir kanı vardır ki; bu köpekler bebekli ve çocuklu ailelere uygun değildir.

Papillon Köpek Irkı Sağlık Durumu

Papillon Köpek Irkında aşağıda sayacağımız bazı hastalıklar görülebilir;
Her köpek ırkında olduğu gibi Papillon’da da bazı hastalıklara yatkınlık vardır.


Progresif retina atropisi: Gözün arkasındaki fotoreseptörlerin kaybı neticesinde körlükle sonuçlanabilen progresif retina atropisi birçok köpek cinsiyle birlikte özellikle Papillon köpek ırkını da etkileyebilir.
Hipoglisemi: Hipoglisemi maalesef tüm küçük cins köpek yavrularında karşılaşılabilen bir hastalıktır. Hipoglisemi erken evrelerinde tedavi edilebilir, tedavi edilmediği takdirde ölümcül bir hastalıktır.
Trake daralması: Hızlı soluma sonucu trakenin düzleşmesi ve bunun neticesinde havanın akciğerlere gitmesinin zorlaşmasına yol açar. Bu durum Papillon cinsinde kalıtımsaldır, ancak her Papillon köpekte bu sorunla mutlaka karşılaşılacak gibi bir durum söz konusu değildir.

Papillon Köpek Irkı Eğitilebilir mi?

Papillon Köpek Irkı, çok zekidirler ve sahiplerinin isteklerini yerine zevkle getirebilirler. Eğitilmeleri oldukça kolaydır. Ancak her köpekte olduğu gibi yavruluk döneminden itibaren verilen eğitimler çok daha olumlu sonuç verecektir. Aynı şekilde yavruluk döneminden itibaren sosyalleştirilirlerse daha sakin ve uyumlu olacaklardır.

Papillon Köpek Irkı Nasıl Beslenmelidir?

Tüm sağlık bakımlarının yanı sıra köpeğinizin sizinle beraber uzun ve sağlıklı bir ömür geçirmesini istiyorsanız ona en taze ürünlerle hazırlanan sağlıklı köpek mamaları yedirmelisiniz. Hayvanların sindirim sistemi sorunları yaşaması ve hatta çoğu hastalığa yakalanma sebepleri beslenmelerine uygun olmayan mamalar tüketmeleridir. Kalitesiz mamalar köpeğinizin sağlığını tehlikeye atarken onların daha az enerjik ve mutsuz olmalarına yol açabilir. Köpeklerin büyüme ve gelişme aşamalarında vücutlarının ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller farklılaşmaktadır. Örneğin yavru köpekler için özel formüllerle hazırlanan yavru köpek maması, onların vücut yapılarına ve gelişimlerine uygun olan ürünleri içerir. Yetişkinlik döneminde ise yetişkin köpek maması ile beslenmeleri köpeklerin vücut sağlıkları açısından son derece faydalı olacaktır. Bunların dışında kısırlaştırılmış köpek mamaları, yaşlı köpek mamaları ve tahılsız köpek maması gibi birçok farklı çeşit piyasada sunulmaktadır. Siz de köpeğinizin en iyi şekilde beslenmesine önem veriyorsanız mutlaka mama seçimine özen göstermelisiniz.

Papillon Köpek Irkı Bakımı

Papillon köpeklerin bakımı kolaydır. Tüyleri uzun olan köpeklere kıyasla daha az bakım isterler. Çünkü bu köpekler az tüy dökerler. Bu nedenle haftada 1 kez onları köpek tarağı ile taramanız yeterlidir. Düzenli periyodlarla uzayan tırnaklarını köpek tırnak makasıyla kesebilirsiniz. Dilerseniz petshoplardan ve veteriner hekimlerden profesyonel bakım yardımı da alabilirsiniz. Kulak ve ağız temizliğini de veteriner hekime yaptırabilirsiniz.

Tüm evcil hayvanlarınız için en kaliteli ürünleri sizlere sunduğumuz online mağazamız Petcanlar üzerinden 7/24 zaman ve mekan sınırlaması olmadan ihtiyacınız olan ürünleri satın alabilirsiniz. En taze içeriklere sahip kedi mamaları, köpek mamaları ve tüm aksesuar, oyuncak, sağlık-bakım ürünlerine sitemiz üzerinden tek tıkla ulaşabilirsiniz.

Fat Cat Tadpole Kedi Oltası 92 Cm

Fat Cat Tadpole Kedi Oltası 92 Cm

349.00 ₺
314.10 ₺