Kapat
x

Köpekler Ne Yer, En Sevdikleri Besinler Nelerdir?

Sokakta köpek besleyen veya köpek sahiplenen kişilerin en çok merak ettiği konuların başında köpekler ne yer sorusu gelmektedir. Yüzyıllardır insanlarla birlikte dünyayı paylaşan köpekler pek çok ürünü tüketebilirken bazı yiyecekler onlara zarar verebilmektedir. Beslediğiniz köpeklerin daha sağlıklı olmasını istiyor ve hoşlandıkları yemekleri onlara vermek için araştırma yapıyorsanız, köpekler ne yer sorusunun cevaplarını yazımızın devamından öğrenebilirsiniz. Yalnız şunu da unutmamak gerekir ki aynı insanlarda olduğu gibi diğer canlıların karakterleri ve zevkleri birbirinden farklıdır. Yani sizin köpeğinizin sevdiği yiyeceği başka bir köpek beğenmeyebilir. Kendi beslediğiniz köpeğin yemeği yerken nasıl tepki verdiğine bakarak, onun damak zevkini anlayabilirsiniz. Eğer verdiğiniz yemeği mutlu olarak ve şevkle yiyorsa doğru lezzetleri tercih ediyorsunuz demektir. Bunun yanı sıra köpeklerin büyük bir kısmı vereceğiniz tüm yiyecekleri tüketmek isteyebilir, sizin yediğiniz yemeklere sulanabilir veya yerde buldukları herhangi bir yiyeceği direkt çiğnemeye başlayabilir. Elbette pek çok yiyeceği tüketebiliyorlar diye buldukları tüm yiyecekleri tüketmelerine izin vermemeliyiz. Çünkü sağlıklarına zararlı yiyecekleri de yemeye çalışabilirler. Bu yüzden köpek eğitimi verirken bu konuya da dikkat etmelisiniz.

Köpek Mamaları

Köpek mamaları, köpeklerin günlük besin ihtiyaçlarını içinde barındıran ve köpeklerin zevkle yedikleri ürünlerdir. Mineral ve vitamin açısından zengin olan köpek mamaları ile köpeğinizi günde 2 veya 3 defa besleyebilirsiniz. Kuru köpek mamaları ayrıca uzun süre bozulmadan saklanabilir ve buz dolabı gibi alanlarda saklanmasına gerek yoktur. Ayrıca köpek mamaları köpeğinizin sağlıksal durumuna ve yaşına göre çeşitlilik göstermektedir. Köpek maması çeşitleri diyet light köpek maması, yavru köpek maması, yaşlı köpek maması, yetişkin köpek maması, özel köpek maması ve tahılsız köpek maması olarak 6 şekilde üretilmektedir.

Kilo problemi yaşayan köpekler için diyet light köpek mamaları, tahıl alerjisi olanlar için tahılsız köpek mamaları gibi mama çeşitlerini seçerek köpeğinizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde yavru köpeklerin, yetişkin köpeklerin ve yaşlı köpeklerin sindirim sistemleri ve metabolizmaları birbirlerinden farklı çalıştıkları için her bir döneme uygun mamaları tercih edebilirsiniz.

Şimdi diyebilirsiniz ki tüm bu mama türleri birbirinden o kadar farklı mı? Elbette farklı. Başlık olarak verdiğimiz bu mama çeşitlerinin her biri özel olarak hazırlanmaktadır. Evcil hayvan sahipleri köpekleri ile duygusal bağlar kurarak onlarla daha uzun süreler yaşamak istemektedir. Eğer siz de köpeğinizle daha uzun yıllar birlikte olmak ve onun sağlıklı bir yaşam geçirmesini istiyorsanız köpeğiniz için en uygun mamaları tercih etmelisiniz.

Köpek Ödül Mamaları ve Konserve Mamalar

Köpeklerin yemekten en çok zevk aldıkları besinlerin başında ödül mamaları ve yaş mamalar gelmektedir. Köpek ödül mamaları ve köpek yaş mamaları, köpek sahiplerinin de sıklıkla tercih ettiği besinler arasındadır. Kuru mamaların dışında daha farklı lezzetleri barındıran yaş mamalar ve ödül mamaları özellikle köpek eğitimi sırasında kullanılmaktadır. Ödül mamaları ile köpeğinizin ağzında lezzet patlaması yaratarak onu ödüllendirebilirsiniz. Yüksek lif kaynağı olan yaş mamalar ile yine ödül mamalarında olduğu gibi köpeğinizin kendini özel hissetmesini sağlayabilirsiniz. Köpekler yaptıkları davranışların ödüllendirilmesi durumunda, iyi bir şey yaptıklarını hissettikleri için o davranışı sergilemeye devam etmektedir. Bu sebeple eğitim sırasında verdiğiniz ödüllerin pozitif bir şekilde köpeğinizin davranışları ile geri döndüğünü görebilirsiniz. Böylece hem köpeğinizi mutlu ederken hem de başarılı bir şekilde eğitimini tamamlayabilirsiniz. Petcanlar ile köpeğiniz için en lezzetli köpek maması, köpek ödül maması ve köpek yaş maması seçeneklerine tek tık ile ulaşabilirsiniz. Sağlıklı evcil dostunuzla uzun yıllar birlikte olmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Köpekler Mama Dışında Ne Yer?

Köpekler damak zevki en gelişmiş canlılar arasındadır ve pek çok besini tüketebilmektedir. Çoğu yiyeceği tüketebilen köpeklerimiz için yine de en sağlıklı olan besinler köpek mamalarıdır. Peki evimizde bizim yediğimiz hangi yiyecekleri onlar da tüketebilir?

 1. Et Yemekleri
 2. Pilav
 3. Sakatat
 4. Makarna
 5. Karnıbahar Yemeği
 6. Bezelye Yemeği
 7. Kabak Yemeği

Bu ve bunun gibi pek çok yiyeceği tüketebilen köpeklerle ilgili dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Özellikle soğan, sarımsak ve baharatlı yiyecekler sindirim sistemlerine zarar verebilir. Çiğ kırmızı et, beyaz et ve sakatat tüketimi köpeklerde iç parazite sebep olabildiği için tavsiye edilmemektedir. Yine de bu yiyecekleri haşladıktan sonra köpeklerinize verebilirsiniz.

Köpeğinizin yiyebileceği meyveler;

 1. Muz
 2. Ananas
 3. Havuç
 4. Elma
 5. Armut
 6. Karpuz

Bu yiyeceklerin çoğu vitamin ve mineral açısından köpeğinize herhangi bir zararı bulunmayan yiyeceklerdir.

Pawise Plastik Kum Küreği Gri

Pawise Plastik Kum Küreği Gri

69.00 ₺
62.10 ₺
Playfull Köpek Oyun Topu 6,3 Cm

Playfull Köpek Oyun Topu 6,3 Cm

125.00 ₺
112.50 ₺