Kapat
x

Kedilerin Ortalama Yaşam Süreleri Ne Kadardır? | Kediler Kaç Yıl Yaşar?

Kedilerin ortalama yaşam süreleri beslenme şekillerine, yaşadıkları mekana ve yakalandıkları hastalıklara göre değişiklik göstermektedir. Sokaklarımızda ve evlerimizde bizlere birer dost olarak aynı hayatı paylaştığımız kedilerin daha uzun yıllar yaşaması için pek çoğumuz elimizden geleni yapmaktayız. Bu sevgi dolu ve kendi hallerinde yaşamayı seven kedi dostlarımızın dilinden anlamak, onların daha rahat bir hayat geçirmelerini sağlamak için evlerimizi açıyor ve gelişimlerini daha yakından izleyerek, onlarda aile bağları kuruyoruz. Hayatın her anında yanımızda olan bu canlılarla ilgili "kediler ne kadar yaşar, kedi cinslerine göre yaşam süreleri nelerdir, kedimin ömrünü uzatmak için neler yapabilirim" sorularının cevaplarını merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Ortalama Bir Kedi Ömrü Ne Kadardır?

Kediler ortalama olarak 12-20 yıl yaşamaktadır. Bu yaşam süresi evde yaşayan ve sokakta yaşayan kediler arasında farklılık göstermektedir. Evde yaşayan kediler sokakta yaşayanlara göre daha dengeli beslendikleri, daha iyi bir bakıma sahip oldukları için genellikle daha fazla yaşamaktadır. Sokakta yaşayan kedilerin yaşam süreleri evdeki kedilere göre 3'te 1 oranındadır.  Yani sokak kediler evdekilerin yarısı kadar bile yaşayamamaktadır. Elbette bu her yerdeki kediler için geçerli değildir. Belli bölgelerdeki sokak kedilerine insanlar daha duyarlı davranarak beslemekte, onlarla ilgilenmektedir. Böyle yerlerde yaşayarak daha fazla bakım gören kedilerin yaşam süreleri de uzamaktadır.

Yukarıda her ne kadar ortalama yaşam sürelerinden bahsetsek de bazı evde yaşayan kedilerin yaşam süreleri hiç beklenmeyen kadar uzayabilmektedir. Örnek verecek olursak  1967 yılında doğmuş olan "Creme Puff" isimli bir kedi rekor kırarak 38 yıl yaşamıştır. Creme Puff'dan sonra Rubble isimli olan ve 31 sene yaşamış kedi gelmektedir. Görüldüğü gibi kedilerin yaşam süreleri beklenmeyen sürelere de çıkabilmektedir. Dengeli beslenen, kronik hastalıkları bulunmayan veya hastalıkları olanları tedavi edilen ve aşıları düzenli bir şekilde yapılan kedilerin yaşam süreleri artmaktadır.

Kedi Cinslerine Göre Yaşam Süreleri Değişir Mi?

Kedilerin ırkları arasında genetik farklılıklar olması yaşam sürelerinin değişmesine etki etmektedir. Bazı cinsler daha uzun yıllar yaşayabilirken bazılarıysa daha kısa sürelerde hayatlarını kaybedebilmektedir. Genetik olarak sahip olabilecekleri hastalıklar da bu yaşam sürelerinde belirleyici olmaktadır. Gelin kedi cinslerine göre yaşam sürelerini birlikte inceleyelim.

  • Siyam Kedisi : Siyam kedileri en uzun yaşayan kedi cinsleri arasındadır. Ortalama olarak 12-20 yıl arasında yaşayabilen bu kediler güzellikleri ile de insanların ilgisini çekmeye devam etmektedir.
  • Tekir Kedi : Genellikle sokaklarda karşımıza çıkan tekir kediler evde yaşadığında ve iyi bir şekilde bakım aldığında 16 yıla kadar yaşayabilmektedir.
  • İran Kedisi, Van Kedisi ve British Shorthair Kedisi : İran kedileri, Van kedileri ve Britishler ortalama olarak 12-17 yıl arasında yaşamaktadır.

Kedimin Yaşam Süresini Nasıl Artırabilirim?

Evinde kedi besleyen pek çok kişi "kedimi nasıl daha uzun yaşatabilirim" sorusunu sormaktadır. Evlerimizde bizlere can dostu olan bu hayvanlar biraz rahatsızlansa sanki canımızdan bir parça kopuyor gibi olmakta ve iyileşmeleri için elimizden gelen her şeyi yapmaktayız. Onların daha sağlıklı, uzun bir ömür geçirmeleri için yapabileceğimiz şeyler de bulunmaktadır. Siz de önerilerimizi dikkate alarak kedinizin daha uzun yıllar sizinle yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Öncelikle kedinizi iyi tanımanız gerekmektedir. Kedinizin cinsine göre "Herhangi bir rahatsızlığı bulunuyor mu? Bulunuyorsa hangi hastalıklara daha yatkın ve bu hastalıkların en aza indirgenmesi için neler yapılmalı?" gibi temel bilgilere sahip olmalısınız. Kedinizi iyice tanıdıktan sonra şu noktalara dikkat ederseniz onun yaşam süresini artırabilirsiniz:

  1. Kediler çeşitli gelişim dönemlerinde farklı farklı besinlere ihtiyaç duymaktadır. Yavruyken yavru kedi mamaları, kısırlaştırıldıktan sonra kısır kedi mamaları, fazla kiloluysalar diyet ve light kedi mamaları tercih edilmelidir. Böylece tükettikleri mamalardan ihtiyaçları olan besinleri sağlayabilirler. Ayrıca kedinize mama alırken kaliteli mamalar seçmelisiniz. Bilindik ve ismini sıklıkla duyduğunuz mamalar kedileriniz için özel olarak hazırladıkları içerikleri sizlere sunmaktadır. Kaliteli mamalar kullanarak kedinizin sindirim sistemine katkı sağlayabilirsiniz.
  2.  Su içmek insanlar için ne kadar önemliyse hayvanlar için de o kadar önemlidir. Kedinizin temiz ve kaliteli su içtiğinden emin olmalısınız. Kendi içtiğiniz veya hazır aldığınız sudan onların da su ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Bu şekilde kedinizin idrar yolu ile ilgili hastalıklara yakalanmasını en aza indirebilirsiniz.
  3. Oluşabilecek hastalıkların önceden teşhisi veya erken önleme çalışmaları oldukça önemlidir. Dönem dönem kedilerinizi veterinere götürerek genel bir kontrol yaptırabilir, aşılarını düzenli olarak takip edebilirsiniz.
  4. Kediler çok fazla tüy döken canlılardır. Kendilerini temizlemek için devamlı olarak tüylerini yaladıkları için bu dökülen tüyleri fazlaca yutmak onların midesine zarar vermektedir. Bunu engellemek için tüylerini, kedi fırça ve tarakları ile fırçalamalısınız. Ayrıca kedi çimi veya malt gibi ürünleri kullanarak da kedinizin midesindeki tüy topaklarını kusmasını sağlayabilirsiniz.

Petcanlar ile kedilerinizin ihtiyacı olan tüm kaliteli mama çeşitlerine, kedi yataklarına, kedi sağlık ve bakım ürünlerine tek tık ile ulaşabilirsiniz. Sitemizi ziyeret ederek kolay alışverişin tadını çıkarabilirsiniz.