Kapat
x

Kedi Cinslerine Göre Ortaya Çıkabilecek Rahatsızlıklar Nelerdir?

Kedilerin cinslerine göre ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar vardır. Tüm canlıların genetik yapıları birbirlerinden farklıdır ve çeşitli hastalıklara karşı daha fazla yatkınlık göstermektedir. Özellikle cins kedilerde genetik hastalıklar diğer kedilere göre çok daha fazla olmaktadır. Doğal yollarla değil üretilerek çoğaltılan bu hayvanlar yaşamları boğunca çok fazla acı çekebilmekte hatta bu hastalıklar sebebiyle ölebilmektedir.  Doğan her yeni cins yavru kedide bu hastalıklara yakalanma riski devam etmektedir. Buna karşılık insanlar cins kedileri dış görünüşleri sebebiyle çoğaltmaya devam etmekte ve bu kedilerin genetik hastalıklarını pek göz önüne almamaktadır. Scottish Fold, Siyam ve İran kedisi gibi pek çok kedi cinsinin genetik olarak oluşabilecek hastalıklarını yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Scottish Fold Genetik Hastalıkları

Scottish Fold cinsi kediler kesik kulakları, yuvarlak suratları ve parlak yoğun tüyleriyle dikkat çekmektedirler. Dış görünüş olarak harika olsalar da Scottish Foldlar ömürleri boyunca acı çekmektedir. "Osteokondrodisplazi" hastalığına sahip olmaları sebebiyle kulakları kesik olan bu kediler kemik ve kıkırdaklarında şiddetli ağrılar yaşamaktadır. Bazı Scottish Foldların ise doğuştan eklemlerinde eksiklik, yamukluk veya çeşitli dekormasyonlar yüzünden sayısız ameliyata girmek zorunda kalabiliyor. Pek çok ülkede üretimi yasak olan bu cinsin ahlaki olarak da daha fazla çoğaltılmaması gerekmektedir.

Siyam Kedisi Genetik Hastalıkları

Siyam kedileri ülkemizde en fazla tercih edilen cins kediler arasındadır. Basık suratlı kedilerin ardından en fazla solunum yolu rahatsızlığını Siyam kedileri çekmektedir. Özellikle yaşları arttıkça kalp hastalıklarının görülme oranı Siyam kedilerinde artmaktadır. Hiperlipidemi, diş eti iltihabı, Nistagmus, kalça çıkıklığı, eklem ve kemik hastalıkları, karaciğer büyümesi gibi çeşitli hastalıklara diğer türlere göre daha yatkın olan bu türde cücelik de görülebilmektedir.

İran Kedisi Genetik Hastalıkları

İran kedileri düz ve basık suratları ile tanınan kediler arasındadır. Suratlarının basık olması İran kedilerinde solunum yolu zorluklarına sebep olabilmektedir. Kafatasları çökük olan İran kedileri gözlerinde iltihaplanma ve dişlerinde bozukluklar yaşayabilmektedir. Göz yaşlarını kolay akıtamayan İran kedileri göz çevrelerinde iltihaplanmanın fazlalığı sebebiyle kahverengi bir göz çemberine sahip olurlar. Diş bozuklukları da beslenme zorluklarına yol açabilir. İran kedilerinde genetik olarak görülebilen bir diğer rahatsızlık ise böbrek taşı oluşumudur.

Birman Kedisi Genetik Hastalıkları

Birman kedilerinde en fazla görülen genetik hastalık Diyabet Tip 2 hastalığıdır.  Kilo almaya oldukça yatkın olan bu kediler diyet ve light kedi mamaları, özel kedi mamaları, tahılsız kedi mamaları gibi veterinerlerin önerdiği ve kaliteli markaların mamalarını kullanmalılardır. Sağlıksız bir şekilde beslendiklerinde genetik olarak ortaya çıkabilecek olan obezite, böbrek yetmezliği gibi pek çok hastalık daha da hızlı bir şekilde kendini gösterebilmektedir.

Munchkin Kedisi Genetik Hastalıkları

Munchkin kedileri kısa bacakları ile dikkat çekmelerinin yanı sıra bu bacaklarında çeşitli eklem deformasyonları olabilmektedir. Diğer kedilere oranla oldukça kısa olan bu bacaklar Munchkinlerin ağrı çekebilmesine sebep olmaktadır. Özellikle kilo aldıkça iyice ağırlaşan vücutları bacaklarına baskı yapmakta ve ağrıların artmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple eğer bir Munchkin kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız yukarıda bahsettiğimiz diyet kedi mamalarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

En Sağlıklı Kedi Türü Hangisidir?

Günlük hayatta karşımıza en fazla çıkan kedi türü olan Tekir kediler en sağlıklı kedi türlerinin başında gelmektedir. Sağlıklı olmalarının sebebi çok fazla cinsin çiftleşmesiyle oluşan geniş gen havuzlarıdır. Bu geniş gen havuzları sayesinde daha sağlam bir yapıya sahiplerdir. Kolay kolay hasta olmayan tekir kediler sokaklarımızın vazgeçilmez kedilerindendir. Doğal yollardan çoğalmaya devam etmeleri sebebiyle de bu türün bozulma ihtimali oldukça azdır. Eğer sağlıklı bir kedi sahiplenmek istiyorsanız tekir kedi sahiplenerek evinizde size arkadaş olmasını sağlayabilirsiniz. 

Petcanlar ile kedileriniz için ihtiyacınız olan en kaliteli kedi mamalarına, kedi oyuncaklarına, kedi yataklarına sitemiz üzerinden tek tık ile ulaşabilirsiniz.