Kapat
x

Kedilerde Kulak Hareketleri

Evinizi bir sevimli dostla paylaşmaya karar verdiniz. Evinizi paylaşacağınız sevimli dost şirin bir pisicik … Kediniz evinize geldiği andan itibaren onu yavaş yavaş tanımaya başlarsınız. Onun miyavlama tonlarını öğrenirsiniz. Sizden mama istiyorsa acı bir çığlık atarak miyavlıyordur. Şayet sizi etkilemeye çalışıyorsa cilveli bir şekilde sesini titreterek miyavlar. Fakat kediler sadece miyavlayarak iletişim kurmazlar. Kediler iletişim kurmak için beden dilini de oldukça başarılı ve etkili bir şekilde kullanırlar. Sizinle  iletişim kurmak üzere seçtiği yol miyavlamaktır. Kedinizin beden dilini öğrenerek onun size anlatmaya çalıştığını kolayca anlayabilirsiniz. Kediniz beden dili olarak kuyruğunu, kulaklarını, gözlerini ve bıyıklarını kullanır. Bunun yanı sıra sıklıkla vücudunu da beden dilinin içine katar. Eğer, kedinizin kulak hareketlerini dikkatlice izlerseniz kedinizin ne anlatmak istediğini anlayabilirsiniz. İşte kedilerde kulak hareketleri ve anlamları;

Kedilerde Kulak Hareketleri

Sevimli Kedinizin Kulakları Ne Diyor?

Sevimli kedinizi kucağınıza aldığınızda kulaklarını oynatıyor ve meraklı gözlerle sizi dinliyor. Onun bu hareketleri elbette ki çok hoşunuza gidiyordur. Siz sevimli dostunuzu severken onun oynattığı kulaklarının 30 farklı kası olduğunu biliyor muydunuz? Ya şirin kediciklerin kulaklarını 180° hareket ettirebildiklerini biliyor musunuz? Eğer, sevimli dostunuzun kulaklarına dikkat ettiyseniz sevimli dostunuz kulaklarını birbirinden bağımsız hareket ettirebiliyor. Kedinizin kulakları dönebiliyor, kıvrılabiliyor, dikilebiliyor ve aşağı inebiliyor.  Kediniz o kulakları sayesinde bizim duyamadığımız çok düşük desibeldeki yüzlerce sesi duyabiliyor. Özetle kedilerde kulak hareketleri çok fazla şeyi ifade eder. Kediciklerde kulaklar önemli …

Kedinizin Kulakları Öndeyse

Kedinizin bu şirin ifadesini görüp te onu öpücüklere boğmamak olur mu hiç? Kedinizin kulakları öne doğru meyilli bir pozisyonda ise kediniz kendisini dost canlısı, oyuncu, özgüvenli ve şımarık hissediyordur. Kedinizin kulakları öne doğru meyilli bir pozisyonda görmek istiyorsanız onunla sevgi dolu sözcükleri paylaşmanız yeterli olacaktır. Onu bu şirin pozisyonda görmek için bir köşeye gizlenip sizi izlerken görebilirsiniz. Sevimli kedinizin kulakları öndeyse onun bu hareketini karşılıksız bırakmayın!

>> Kedi Tırmalamaları

Kedinizin Kulakları Havada Mı?

Kedinizin kulakları havadaysa bir şeye veya bir duruma dikkat kesilmiş onu izliyor olabilir. Kediler, doğaları gereği ses, ışık değişimi, hareket halindeki cisimler gibi pek çok uyarana karşı biz insanlardan çok daha fazla dikkat eder. Sevimli kedinizin bu meraklı ve dikkatli halleri kulaklarının havaya dikilmesi ile başlar. Gök gürültüsü, şiddetle yağan yağmur veya yakınlardan geçen bir kuş, sevimli  kedinizin kulaklarını havaya dikip en ince detayı dahi duyabilmek için dikkatlice ve hareketsiz bir şekilde oturmasına neden olur.

Kediniz Kulaklarını Arkaya Yatırdıysa

Sevimli kediniz kulaklarını yüzünün tam tersi yönde arkaya doğru çevirmişse kedinizin kendisini endişeli ve rahatsız hissettiğini anlayabilirsiniz. Sevimli dostunuzu evnize gelen konuğunuz kucağına aldıysa ve sevmeye çalışıyorsa veya birini ilk defa gördüyse sevimli kedinizin kulaklarını geriye yatırması için yeterli sebeptir.

Kediniz Kulaklarını Yatırmışsa

Sevimli kediniz kulaklarını kafasına doğru düzleşmiş ve yatık bir şekilde gördüyseniz sevimli kedinizden çekinin. Kedilerin gizli dünyasında bu hareket hiçbir zaman iyi bir hareket olarak tanımlanmaz. Sevimli kediniz kulaklarını yatırdıysa kendisini korkmuş, agresif ve her an saldırıya geçmek için hazır hissettiğini gösterir.

Kedinizin Kulakları Düz Duruyorsa

Sevimli kediniz rahat ve sakinse kulaklarını düz pozisyona getirir. Kedinizin karşısına geçip ona baktığınızda kafasından kulaklarının düz çıkmış gibi göründüğünün farkına varırsınız. Kediniz kendisini rahat hissettiğinde kulaklarını hafifçe yana doğru da eğebilir.

Kedinizin Kulakları İleriye Dönükse

Sevimli kedinizin bir diğer adı da meraktır. Kedinizin meraklı olduğunu veya çevresindeki bir şeyin dikkatini çektiğini size anlatmak istiyorsa kulaklarını dik ve ileriye dönük bir pozisyona getirir. Ayrıca, kediniz sesin geldiği veya ilgisini çeken hareketin olduğu yöne bağlı olarak kulaklarını dik ve yana dönük pozisyona da getirebilir. Sevimli kedinizin kulakları ileriye dönükken göz bebekleri genişlemiyorsa sevimli kediniz sakin hatta uykulu. Sevimli kedinizin kulaklarını ileriye dönük olarak yakaladıysanız sevimli kedinizle oyun oynamak veya onu sevmek için en güzel saatler

Kediniz Kulaklarını Yana Doğru Yatırmışsa

Sevimli kediniz kulaklarını indirmiş ama yana doğru yatırmışsa tehlike çanları çalıyor demektir. Kedinizin kulaklarıyla yaptığı bu hareket onun çok sinirli olduğunu ve eğer biraz daha üstüne gidilirse saldırıya geçeceğinin habercisidir. Kulaklarıyla bu hareketi yapan sevimli kedinizin yanına yaklaşmamanız yapacağınız en doğru davranıştır.

Kedinizin Kulakları Hareketliyse

Sevimli kediniz bazı durumlar karşısında şaşırabilir veya kararsız kalabilir. Ne yapacağını bilemez. İşte böyle durumlarda sevimli kedinizin kulakları kararsızlığını belli edecek bir pozisyona girer. Sevimli kediniz kararsız ve şaşkın bir durumdayken kulakları bir an için dikken bir an için yana yatırabilir. Kısacası sevimli kediniz kararsızken sıklıkla kulaklarını hareket ettirir.

>> Kedi Tırnak Makasları

Kedinizin Kulakları Dışa Dönük ve Sabitse

Sevimli kedinizin kulakları dışa dönük ve sabitse önce kedinizin kaşlarının çatıldığını fark edersiniz. Sevimli kedinizin kulaklarını bu pozisyona getirmesinin tek bir anlamı vardır: Sevimli kediniz kendisini rahatsız ve sinirli hissediyordur. Sevimli kedinizin kulakları normal hale gelene kadar kediciğinizi kendi haline bırakın, sakinleşsin.

Kedinizin Kulakları Aşağıya Bakıyorsa

Sevimli kediniz kulaklarını aşağıya doğru eğmişse kedinizin dikkatini çeken bir şey olmalı. Kedinizin kulaklarını bu duruma getirmesi onun çok heyecanlı veya kızgın olduğunun da göstergesi olabilir. Sevimli kedinizin kulakları bu pozisyondayken ona yaklaşmakta ısrar ederseniz sizden kaçar. Sevimli kediniz çok heyecanlı veya kızgınsa onu kendi haline bırakarak sakinleşmesini bekleyin.

Kedinizin Kulakları Yere Bakıyor ve Hafif Eğilmişse

Sevimli kedinizin kulaklarını bu pozisyonda yakalarsanız kedinizin bir şeyi ilgiyle izlediğini ve bütün ilgisini o şeyin veya durumun üzerine yoğunlaştırdığını düşünebilirsiniz. Kediniz kulaklarını bu pozisyona getirdiyse bebeklik günlerini hatırlıyor ve oyun oynamak istiyor olabilir.

Kedilerin kulak hareketlerinden de anladığınız gibi adeta birer iletişim gurusu olarak yaratılmışlardır. Kediler, hem diğer kedilerle hem diğer hayvanlarla hem de insanlarla mükemmel şekilde iletişim kurarlar. Sevimli kediler iletişim kurma konusunda çok başarılı olsalar da onların ne demek istediklerini ne anlatmak istediklerini bizim de anlamamız gerekir. Onları anlamanın yolu miyavlamalarını, çıkarttıkları sesleri ve kedilerin beden dilinin ne anlama geldiğini bilmekten geçiyor. Biz, siz kedi ebeveynlerine kedilerde kulak hareketleri konusunda bilgi aktararak onların beden dilini anlamanıza yardımcı olmaya çalıştık. Artık sevimli kedinizin kulak hareketleri konusunda bilgi sahibi olduğunuza göre sevimli kedinizle başarılı bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Sevimli kedinizin beden dilini anladığınız bugünlerde onunla mutlu ve neşeli günler geçirmenizi diliyoruz. Bol oyunlu mırnavlı günler...

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/kedi-sagligi-ve-dikkat-edilmesi-gereken-hususlar link üzerinden ulaşabilirsiniz.