Kapat
x

Kedi Kısırlaştırma Ameliyatı Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ev kedileri çiftleştirilmiyorlarsa rahat bir yaşam sürmeleri için kısırlaştırılmalıdır. Kedi kısırlaştırma sonrası dikkat edilmesi gerekenler şeyler vardır. Kedi sahipleri, kısırlaştırma sonrası yaşanabilecek durumları önceden öğrenirlerse daha tedbirli bir şekilde durumlara yaklaşabilirler. Ameliyat sonrası gerçekleşebilecek negatif durumları daha sakin bir şekilde karşılayabilirler. Ayrıca kısırlaştırma sonrası kedilerin daha rahat bir yaşam sürmesini bu şekilde sağlanabilirler.

Kısırlaştırılan Kedi Eve Gelince Bakımı Nasıl Yapılır?

Kedinizi kısırlaştıran veteriner hekim zaten size nasıl bakım yapmanız gerektiğini anlatacaktır. Kedinizin durumuna göre yapılan bu talimatlara uymanız oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra kısırlaştırılan kediler için genel bir bakım rutini söyleyecek olursak;

  1. Ameliyattan çıktıktan sonra kediniz ancak 6 veya 8 saat içinde yemek yemek isteyecek hale gelebilir. Kediniz uyanır uyanmaz ona yemek yedirmeye çalışmamalısınız. Bazı kediler bu saatlerden sonra bile iştahsız olabilmektedir. Kediniz yemek yemediğinde korkmanıza gerek yoktur. Onun kendine gelmesini ve iştahı açılınca yemesini beklemelisiniz. Sadece bir gün geçtikten sonra hala yemek yemiyorsa veterinere danışmanızı önerebiliriz.
  2. Ameliyat sonrası kedinizi stresten uzak tutmanız önerilmektedir. Sessiz ve sakin bir ortamda dinlenerek ameliyat yorgunluğunu üstünden atmalıdır. Evinde çocuk veya başka hayvan olan kişiler, mutlaka kısırlaştırılmış kedisini onlardan uzak tutmalı, gerekirse farklı bir odada kalması sağlanmalıdır. Özellikle ameliyat sonrası iki hafta kedinizin yaşadığı ortama dikkat etmenizi öneririz.
  3. Kısırlaştırma sonrası kedinizin vücudu mikrop ve virüslere karşı daha savunmasız olacaktır. Daha hızlı bir şekilde hasta olabilirler ve enfeksiyon kapma riskleri de vardır. Bu sebeple özellikle kedinizin ameliyat bölgesine çok dikkat etmelisiniz. Herhangi bir kızarıklık veya şişlik olduğunda mutlaka veterinerinizi aramalısınız. Ayrıca ameliyat yerinden pembe bir sıvı gelmesi normal olsa da yeşil, beyaz veya yeşil bir sıvı gelirse yine veterinerinizi aramalısınız. Bu süreçte kedinizin bağışıklığını güçlendirmek için kedi vitamin ve ek besinlerini kullanmanızı tavsiye ederiz.
  4. Kedinizin ameliyat yeri içte veya dışta olabilir. Eğer dikiş dışardaysa, dikişlerle oynayabilir ve zarar verebilirler. Bunu engellemek için dikkatli olmalısınız.
  5. Ayrıca kedinizin psikolojisi de ameliyattan etkileneceği için bu süreçte ona bol bol sevgi göstererek destek olmanızı öneririz.

Kısırlaştırılan Kediler Kilo Alır Mı?

Kısırlaştırılan kediler ile ilgili kilo alma problemi pek çok evcil hayvan sahibi tarafından tecrübe edilen veya bilinen bir konudur. Hatta bu durum bazı evcil hayvan sahiplerini kısırlaştırma ameliyatından uzaklaştırmaktadır. Kedinizi kısırlaştırdıktan sonra eski maması ile beslemeye devam ederseniz ve aynı miktarda mama verirseniz kilo alması çok muhtemeldir. Kısırlaştırma ameliyatı sonrası kedilerin metabolizmaları yavaşlamaktadır. Kilo almalarının sebebi de budur. Bu sebeple kısırlaştırılmış kediler için özel olarak üretilmiş ve onların metabolizmalarının kolay bir şekilde sindirebileceği kısırlaştırılmış kedi mamaları bulunmaktadır. Bu mamalar onların fazla kilo alarak sağlıklarını kaybetmelerini engellemektedir. Ayrıca diyet ve light kedi mamaları da yine kediniz için tercih edebileceğiniz sağlıklı mamalardandır.

Ameliyat Sonrası Kediniz Titriyorsa Korkmayın 

Kısırlaştırma ameliyatları sonrasında görülen yan etkilerden biri kedilerin titremesidir. Genellikle anestezi almaları ile ilgili olan bu durum vücut ısılarının normale dönmesiyle düzelebilmektedir. Üşümeleri sebebiyle titreyen kediler sıcak bir yerde tutulmalı ve ısınmaları sağlanmalıdır. Bu sayede vücut ısıları normal bir hale gelirler ve titremeyi bırakırlar. Ayrıca sadece üşümeleri değil yaşadıkları ağrılar da titremelerine sebep olabilmektedir. Bu durumu önlemek için veterinerler genellikle ağrı kesici yapmaktadır. Bu sebeple kedinize ekstra ağrı kesici vermenizi önermeyiz. Yine de ameliyat sonrasında kedinizi sıcak tuttuysanız ve buna rağmen tüm gece titremeye devam ettiyse veterinerinizi arayabilirsiniz. Bu süreçte kediniz ile daha güzel bir şekilde ilgilenmek istiyorsanız kedi sağlık ve bakım ürünlerinden destek alabilirsiniz.

Kedi Kısırlaştırma Ameliyatından Sonra Kedim Eve Ne Zaman Geri Gelir?

Kısırlaştırma ameliyatları oldukça yaygın olduğu için ve artık hayvan sağlığı konusunda da pek çok gelişmeler yaşandığı için ameliyatlar genellikle sorunsuz bir şekilde olmaktadır. Ameliyattan sonra kediniz aynı gün veya bir gün sonra eve gelebilmektedir. Genel olarak aynı gün eve dönen kediler bazı durumlarda veteriner hekimin durumu takip etmek istemesiyle ertesi gün eve gelebilmektedir.

​Kısırlaştırılınca Kedilerin Karakterleri Değişir Mi?

Direkt olarak kısırlaştırma ameliyatı kedilerin karakterlerini etkiler diyemeyiz ama çeşitli sebepler kedinizde bazı değişiklere sebep olabilmektedir. Örneğin ameliyat sonrası kedinizle çok ilgilenmeniz onların davranışlarını değiştirebilir. Kedinizle aranızdaki ilişki onun karakterine de yansımaktadır. Bunun yanı sıra doğum yapmadan kısırlaştırılan kedilerin biraz daha agresif olduğu düşünülmektedir. Yine de kedilerin karakterleri de insanlar gibi çeşitli olduğu için net bir değişimden bahsedemeyiz.

Kedinizi kısırlaştırdıktan sonra ihtiyacınız olan tüm mama çeşitlerine, sağlık ve bakım ürünlerine, vitaminlere, ek besinlere ve rahat etmelerini sağlamak için kedi yatakları çeşitlerine Petcanlar.com'dan ulaşabilirsiniz.

 

Lepus Luxe Daisy Yatak Yeşil Medium

Lepus Luxe Daisy Yatak Yeşil Medium

799.00 ₺
719.10 ₺