Kapat
x

İngiliz Mastiff Özellikleri ve Bakımı

İngiliz Mastiff Kökeni

İngiliz Mastiff, dünyada binlerce yıldır varlığını sürdüren ve soyları Molosus’lardan geldiği söylenen köklü bir ırktır. İngiliz köpek türleri arasında yer alan Mastiff köpek cinsi, güzel görünümlü tüyleri ve kangallar kadar büyük vücut yapıları ile ilgi çekmektedirler. Mastiff olarak bilinen bu köpeklerin kökeni; Antik Mısır, Roma, Yunan, Çin ve Tibet’ten kalan kanıtlar göz önüne alındığında dev köpeklerin izlerini taşıdıkları görülmektedir. Hatta Tibet Mastiffi veya Napoliten Mastiffler günümüze kadar varlığını sürdürmüş olan antik türlerden diyebiliriz.

İngiliz Mastiff köpek cinsi de tıpkı onlar gibi soyu oldukça eskiye dayanan bir türdür. Bu türe dair önemli tarihsel gelişimlerine göz atacak olursak birkaç önemli olaya tanıklık ettiklerini söyleyebiliriz; Julius Caser milattan önce 55 yılında İngiltere topraklarında bir istilaya önderlik ederken kendi lejyonlarına karşı adayı savunan ve hemen herkesin ilgisini çeken Mastifflerden oldukça etkilenir. Böylece bir grup İngiliz Mastiff orduyla birlikte Roma’ya götürülür. Sonrasında arenada vahşi hayvanlar ve gladyatörlerle dövüştürülür. İngiliz Mastiff'ler olarak ortaçağ İngiltere’sinde ise büyük av hayvanlarının avcılığında sergilediği yetenekleri, gece gözcülükleri ve savaşçılıkları sayesinde dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. "Canterbury Tales" isimli bir kitabın yazarı olan "Chaucer" onları “Alaunts”(bir Fransız türü) olarak kitabında anmaktadır. Kitabında ise İngiliz Mastiff'lerin aslan, geyik ve her türlü vahşi hayvan avında kullanılabileceğine değinir.

İlgili Yazı: Bullmastiff Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

İngiliz Mastiff Vücut Yapısı

Irk Boyutu : Büyük Boy
Yükseklik : Erkek 70 - 76 cm Dişi 70 - 76 cm
Ağırlık : Erkek 68 - 91 Kg Dişi 68 - 91 Kg
Ortalama Yaşam : 9-11 yıl

İngiliz Mastiff Karakteri ve Özellikleri

⦁ Güçlü görünümleri ve korkusuz oluşlarıyla tarih boyunca insanları etkilemeyi başarmışlardır.
⦁ Bazı Mastiffler ürkekliğe ve utangaçlığa yatkındırlar. Büyük boyuttaki bir köpek için bu bir problem olarak sayılabilir.
⦁ Genellikle Mastiff hızlıca arkadaşlık kurmaz. Yavaş yavaş alışır.
⦁ Koruma içgüdüleri çok kuvvetlidir. Yalnızca ailelerini ve sahiplerini değil bölgelerini de çok iyi şekilde korurlar.
⦁ Mükemmel bir koruma köpeğidirler. Evlere izinsiz yabancıların girmesine kesinlikle müsaade etmezler.
⦁ Korumacıdırlar ancak saldırmaktan hiç hoşlanmazlar.
⦁ Bu büyük cüsseli ancak pamuk kalpli canlılar, şiddetli bir biçimde kışkırtılmadığı sürece saldırmazlar.
⦁ Eğer saldırırlarsa da gelen tehditi yere ya da duvara fırlatıp sahibi gelene kadar başında beklerler.
⦁ Çocuklarla harika derecede iyi anlaşabilirler.
⦁ Genellikle diğer köpeklere karşı toleranslı davranırlar ve uyum içinde yaşayabilirler.


İngiliz Mastiff Köpek Cinsi Bakımı

⦁ İngiliz Mastiff türünün kürk bakımı oldukça kolaydır.
⦁ Kısa tüylere sahip olduklarından haftada bir defa yumuşak bir köpek tarağı ile taranması onun ölü tüylerden kurtulmasını ve güzel görünmesini sağlayacaktır.
⦁ Yıkanmanın mecburi olduğu yoğun kirlere maruz kalmadıkça yıkanmalarına gerek yoktur. Eğer bu tarz bir kire maruz kaldıklarında ise en uygun köpek şampuanı ile yıkanmaları tavsiye edilir.
⦁ Enfeksiyonlara karşı kulaklar, kulak kirine karşı daima temizlenmelidir ve incelenmelidir.
⦁ Doğal yollarla aşınmadıysa tırnaklar köpek tırnak makası ile düzenli periyodlarda kesilmelidir. Çünkü uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeklere acı verebilmektedir.
⦁ Dişlerin çürümemesi için düzenli olarak fırçalanmalıdır.
⦁ Salya sorunu için yanınızda bir bez veya peçete taşıyabilirsiniz.
⦁ Yavruluk döneminden itibaren köpek aşıları düzenli olarak yaptırmanız İngiliz Mastiff'inizin uzun ve sağlıklı bir ömür geçirmesine yardımcı olacaktır.
⦁ İngiliz Mastiff gibi hızlı büyüyen köpeklerin gelişim sırasında, vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayacak ve yeterli besin ögelerini alabilecekleri mamalarla beslenmeleri gerekmektedir. Bu dönemler için; en iyi yavru köpek maması, kısır köpekler için mamalar, en kaliteli yetişkin köpek maması gibi seçenekleri göz önünde bulundurmalısınız.
⦁ Düzgün ve temiz beslenme özellikle yavruluk ve 2 yaş arası dönemde büyük önem taşır. Ucuz olduğu için tercih edilen yüksek kalorili fakat düşük kalsiyum ve fosfor içeren mamalar köpeğinizde iskelet bozukluklarına yol açacaktır.
⦁ Uzmanların İngiliz Mastiff için önerdikleri beslenme şekli; yavruluk döneminden itibaren oran olarak 26%’yı geçmeyen protein ve 1’e 1.2:1 oranında kalsiyum ve fosfor içeriğine sahip olan yetişkin köpek mamasıyla beslenmeleridir.
⦁ Ayrıca aşırı kilo almasını önlemek için düzenli ve planlı öğünler halinde mamanın servis edilmesi gerekmektedir.

İngiliz Mastiff Enerji İhtiyacı

İngiliz Mastifflerin enerji seviyeleri geçmişleri göz önüne alındığında oldukça düşüktür. Kendi haline bıraksanız evin en yumuşak kanepesinde bir kedi gibi kurulup saatlerce uyuyabilir. Yine sizleri şaşırtacağız ancak bu tür, o avcı ve doğal yaşamına düşkün olan soylarından beklenmeyecek şekilde apartman yaşamına uyum sağlarlar. Ancak ne olursa olsun her köpek gibi hem fiziksel hem de ruhsal olarak ihtiyaçlarının giderilmesi için günlük egzersize ihtiyaçları vardır. Günlük 1-2 kilometrelik orta mesafeli yürüyüşler onlar için yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra eğlenceli köpek oyuncakları ile oynanacak oyunlar, birlikte kurduğunuz bağı kuvvetlendirecektir. Unutmadan sizi uyarmamızda fayda var; İngiliz Mastiffler yorulduklarında oldukları yere yığılabilirler. Bu nedenle onları taşıyamayacağınız kadar uzak mesafeye yürütmemelisiniz.

İngiliz Mastiff Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

İngiliz Mastiff köpek cinsi çocuklarla anlaşabilir mi? Sorusu çoğunuzun aklını kurcalıyor olabilir. Ancak hiç endişeniz olmasın. Büyük cüssesine ve ürkütücü görünümüne rağmen yumuşacık bir kalbe sahip olan bu tür çocuklarla çok kuvvetli bağlar kurmaktadır. Çocuklarla yakaladığı mükemmel uyumla bilinen Mastiffler onlara karşı son derece nazik ve hassas davranırlar. Çocukların farkında olmadan yaptıkları ani hareketlere ve reflekslere karşı oldukça toleranslı davranmaktadırlar. Genç olan İngiliz Mastiffler küçük çocuk ve bebeklere istemeden çarpabileceklerinden dolayı onların birlikte geçirdiği vakitlerde gözlemlenmeleri önerilir.
Peki merak edilen bir diğer soru olan İngiliz Mastiff diğer köpeklere karşı nasıldır? konusuna gelecek olursak; Mastifflerin diğer köpeklere karşı hoşgörülü olduklarını söyleyebiliriz. Aynı evin içerisinde birkaç köpeğin olmasına aldırış etmezler. Bunun yanında küçük köpeklerle de iyi anlaşırlar. Bazı zamanlarda koruma içgüdülerinin yüksek olmasından dolayı bölgeci ve dominant davrandıkları görülebilir. Kendi cinslerine karşı agresif tavırlar sergileyebilir.

İngiliz Mastiff Sağlık Durumu

İngiliz Mastiff türünde görülen bazı hastalıklar aşağıdaki listelenmiştir. Bu hastalıklara karşı daima kontrol edilmeleri gerekir:

⦁ Osteosarkom
⦁ Kalça-dirsek çıkıkları
⦁ Mide dönmesi
⦁ Kardiyomiyopati
⦁ Çapraz bağ kopması
⦁ Vajinal hiperplazi
⦁ İngiliz Mastifflerin ortalama yaşam süreleri 6-11 yıldır.
⦁ Yukarıda saydığımız hastalıkların kimi nadir görülen, kimi ise basit tedavi yöntemleri olan hastalıklardır. Hayvanınızın bakımı ve aşılarını düzenli olarak yaparsanız ve kullandığınız ürünlerin kalitesinden eminseniz hastalıklara yakalanma riskini minimuma indirmiş olursunuz.

İngiliz Mastiff Eğitilebilir mi?

İtaat ve erken sosyalleşme eğitimi İngiliz Mastiffler'e mutlaka verilmelidir. Eğitim konusunda sizi yormayacak olan Mastiffler çok çabuk öğrenirler. Sahibini mutlu etmeye bayılan bu cins verdiğiniz komutları severek yerine getirecektir. Ancak, fazla tekrar onların canını sıkabilir ve kendilerini koyverip bir anda yatabilirler. Bu sebeple eğitimlerinde ilgilerini canlı tutmak ve pozitif yöntemler kullanmak çok çok önemlidir. Eğitim esnasında köpeğinizle göz teması kurmak etkili olacaktır. İngiliz Mastiffler yüz ifadenizi ve vücut dilinizi okumada çok başarılıdır. Verilen eğitimi uzun ve sık tekrarlardan oluşacak şekilde değil, kısa ve güne yayılacak şekilde planlamalısınız. Ayrıca köpeğinize sevgi ve saygınızı belli ederek onu ödüllendirebilirsiniz.

Tüm evcil hayvanlarınız için en kaliteli ürünleri sizlere sunduğumuz online mağazamız Petcanlar üzerinden 7/24 zaman ve mekan sınırlaması olmadan ihtiyacınız olan ürünleri satın alabilirsiniz. En taze içeriklere sahip kedi mamaları, köpek mamaları ve tüm aksesuar, oyuncak, sağlık-bakım ürünlerine sitemiz üzerinden tek tıkla ulaşabilirsiniz.

Fat Cat Worm Kedi Oyun Oltası 92 Cm

Fat Cat Worm Kedi Oyun Oltası 92 Cm

349.00 ₺
314.10 ₺