Kapat
x

Yorkshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

Yorkshire Terrier, küçük köpek ırkları arasında yeri her zaman farklı olan köpeklerden bir tanesi olmuştur. Mini minnacık boyuna bakmadan yüksek koruma içgüdüleri ile sahibine kalpten bağlanan Yorkshire Terrier, tüm dünyada en çok beslenen köpekler arasında yer almaktadır. İnsanlara gözü kapalı güvenen, apartman yaşantısı için çok uygun olan ve görüntüsü ile ısırma isteği yaratan bu köpek, insanın en yakın dostu olmaya adaydır. İngiliz asıllı bir cins olan bu köpek, ilk başlarda biraz büyüktü. Zaman içerisinde geliştirilerek günümüzdeki halini aldı. Yorkshire Terrier, Maltese Terrier, Skye Terrier ve Paisley Terrier ailesinden gelmektedir. Dünyanın en küçük ve en güzel köpekleri arasında bulunan Yorkshire Terrier, upuzun tüyleri ile görenleri kendisine hayran bırakıyor. Sahibini hayatının merkezine koyan bu ırk ile tanışmak ve ona evinizin kapılarını açmak istemez misiniz? O halde onu daha yakından tanımanızın vakti gelmiş demektir. İşte, Yorkshire Terrier cinsi hakkındaki tüm bilgiler…

Yorkshire Terrier Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: İngiltere
  • Karakteri: Sevecen, Cesur, Sadık
  • Tüy Rengi: Ten, Bal, Kahve, Siyah
  • Gövde: Küçük, Kısa
  • Kürk Yapısı: Uzun, Tüylü, Yumuşak
  • Kuyruk: Uzun, Tüylü, Yumuşak

Yorkshire Terrier Karakteri ve Özellikleri 

Yorkshire Terrier, görüp görebileceğiniz en cesur köpek ırkları arasında bulunmaktadır. Dış görünüşe baktığınız zaman minicik bir köpek görseniz de sahibini korumak için inanılmaz bir cesaret sergiler. Yabancı bir köpek gördüğü zaman tehdit olarak algılayan Yorkshire Terrier, bu sebeple saldırgan tavırlara müsaittir. Bu sebeple başı çoğu zaman belaya girebildiği için Yorkshire Terrier cinsini dışarıda tasmasız gezdirmemelisiniz. Yorkshire Terrier cinsinin bu hayatta en çok önem verdiği şey kesinlikle ailesidir. İnsana inanılmaz derecede düşkün olan Yorkshire Terrier, sadakatini sürekli olarak gösterir. Akıllı yapısı ile ne dediğinizi anlar. Küçük çocuklarla pek bir arada bulundurulmamalıdır. Çünkü bazı zamanlarda saldırganlık gösterebilmektedir. Eğer evde küçük bir çocuğunuz varsa yavru bir Yorkshire Terrier edinebilirsiniz. Böylelikle ufak yaştan itibaren çocuklar ile bir arada olacağı için daha sakin ve uyumlu olacaktır. Ekstra bir evcil hayvan ile beslemek istiyorsanız yine yavru halde evlat edinmeniz hem Yorkshire Terrier hem de diğer evcil hayvan için daha sağlıklı bir karar olacaktır. Yorkshire Terrier, kesinlikle bir insanın sahip olabileceği en sadık köpektir.

Yorkshire Terrier Bakımı

Yorkshire Terrier bakımı ilk başta biraz göz korkutsa da aslında alışıldığı zaman rutin olarak gerçekleştirilebilir. Yorkshire Terrier’in tüyleri ipek kadar yumuşaktır. İnce yapılıdır ve uzundur. Bu yüzden her gün muhakkak taranmalıdır. Aksi halde tüyler birbirine dolanarak düğüm olur. Bunun yanı sıra taranmasının bir diğer önemi ise cildinin hava almasıdır. Uzun tüyler yüzünden Yorkshire Terrier’de bazı deri problemleri meydana gelebilir. Yorkshire Terrier ev yaşantısı için mükemmel bir köpek olmaktadır. Bu sebeple özel olarak bir egzersiz programına ihtiyaç duymaz. Günlük tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkması olan yeterli gelecektir. Bu ırk uzun tüylere sahip olsa bile soğuk havalara karşı son derece duyarlıdır. Bu yüzden eğer dışarı çıkaracaksanız üzerine köpekler için özel olarak üretilmiş köpek kazaklarından giydirebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra Yorkshire Terrier hipoalerjik köpek türleri arasında yer almaktadır. Uzun tüylerine rağmen son derece az tüy döken Yorkshire Terrier, köpek tüyüne alerjisi olan fakat yine de köpek beslemek isteyen kişiler için şahane bir seçenek olacaktır. Tüm bunların yanı sıra son derece titiz bir köpek olan Yorkshire Terrier cinsinin mama ve su kapları her gün temizlenmelidir. 

Yorkshire Terrier Vücut Yapısı

Yorkshire Terrier cinsi görüntüsü ile ilk başta “bu oyuncak mı” hissiyatı veren bir tatlılığa sahiptir. Güleç yüzü, uzun ve yumuşacık tüyleri, minicik boyu ile görenleri kendisine aşık eden Yorkshire Terrier, dünya üzerinde bilinen en küçük 2. Köpek ırkıdır. Yalnızca 3,5 kg ağırlığa sahip olan Yorkshire Terrier, 18 cm uzunluğa sahiptir. En büyük özelliği uzun ve ipeksi tüyleridir. Bu tüyler düzenli olarak bakıma ihtiyaç duymaktadır. Gövde rengi genellikle bal rengi ya da ten renginden oluşmaktadır. Kuyruğu ise çelik mavisi gibi bir renk tonudur. Bazı Yorkshire Terrier cinslerinin boyunlarında siyah tüyler bulunmaktadır. Bu tüyler Yorkshire Terrier’in boynunda bir tasma gibi durur. Yorkshire Terrier’in renk tonu bellidir. Farklı renk tonlarında görülmesi mümkün değildir. Ayrıca eğer bu ırk bir köpeğe sahipseniz ve seyahate çıkmayı planlıyorsanız köpek taşıma çantalarından yararlanabilirsiniz. 

Yorkshire Terrier Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Yorkshire Terrier cinsi, diğer hayvan türleri ile pek de sağlıklı ilişkiler kuramamaktadır. Bunun sebebi Yorkshire Terrier cinsinin sahibine çok sıkı bağlı olması ve dışarıda görmüş olduğu her bir hayvanı tehdit olarak algılamasıdır. Bu sebeple Yorkshire Terrier cinsi kesinlikle tasmasız dışarıya bırakılmamalıdır. Aksi halde saldırgan tavırlar sergileyecektir. Yorkshire Terrier’i evde var olan hayvanlarınızın yanına almak istiyorsanız, yavru halde sahiplenmeniz daha doğru bir seçim olacaktır. Hayvanların yanı sıra çocuklarla da pek sağlıklı ilişkiler kuramayan Yorkshire Terrier, özellikle çocuklar ona kötü davrandığı zaman saldırabilir. Bu yüzden çocuklar ile yalnız bırakılmamalıdır. Ailenize bu cinsi dahil etmek istiyorsanız, yavru halde almanız ve küçük yaşta kaynaştırmanız daha doğru bir seçim olacaktır.

Yorkshire Terrier Sağlık Durumu

Yorkshire Terrier, pek çok ufak köpek ırkı gibi çeşitli kalıtsal rahatsızlıklara sahip olmaktadır. Bu sebeple eğer bu cinsi evinize almayı planlıyorsanız, sağlık taramalarına ve veteriner kontrollerine kesinlikle önem vermelisiniz. Yorkshire Terrier’in yatkın olduğu bazı hastalıklar; Patello Lukasyonu, Progresif Retinal Atrofi, Hipoglisemi, Trake Çökmesi, Ters Hapşırma ve Portosistemik Şant olarak sıralanabilmektedir. Bunun dışında Yorkshire Terrier son derece sağlıklı bir köpek olmaktadır. Beslenmesine ve bakımlarına dikkat edildiği sürece herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmazsınız. Son olarak herhangi bir cilt rahatsızlığı ya da tüyleri ile alakalı sorunlar yaşamamak adına her gün tüylerini düzenli olarak taramalısınız. Bol tüylü bir köpek olmasına karşın soğuğa karşı da oldukça savunmasız olan Yorkshire Terrier cinsini soğuk havalarda mutlaka kazak vb. köpek kıyafetleri ile dışarıya çıkarmalısınız. Yoksa hemen üşütecektir. Yorkshire Terrier cinsi göz çevresi ve kulaklarında çok fazla tüy olabilmektedir. Bu sebeple bakım esnasında göz çeperleri temizlenmeli ve kulak tüyleri kısaltılmalıdır.

Yorkshire Terrier Eğitilebilir mi?

Yorkshire terrier, akıllı köpek cinsleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Sahibinin ne dediğini anlar ve komutlara yanıt verir. Yalnız biraz inatçı bir ırk olmaktadır. Bu da Yorkshire Terrier cinsinin eğitim sürecini az da olsa yavaşlatabilir. Yorkshire Terrier, sahibine sıkı sıkıya bağlı olduğu için onu üzecek hareketlerde bulunmaktan özellikle kaçınmaktadır. Fakat eğer sahibini başka bir köpek işe görürse o köpeği tehdit olarak algılar ve ortalığı biraz dağıtabilir. Bunun yanı sıra minicik bedenine bakmadan büyük köpeklere saldırma huyu vardır. Eğer karşısındaki köpek de saldırgan davranışlara sahipse Yorkshire Terrier yaralanabilir. Bu yüzden eğitim söz konusu olduğu zaman başka köpeklerle anlaşma konularının üzerine düşülebilir. Bunun yanı sıra tasmasız asla gezdirilmemesi gereken Yorkshire Terrier’e küçük yaştan itibaren tasma eğitimi verilmelidir. Bunun dışında herhangi zorunlu bir eğitime gereksinim duymamaktadır. 

 

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/maltese-terrier linkinden ulaşabilirsiniz.