Kapat
x

Maltese Terrier Özellikleri ve Bakımı

Maltese Terrier cinsi, bilinen en popüler süs köpekleri arasında bulunmaktadır. Bembeyaz tüyleri ve minicik görünüşü ile adeta oyuncakları andıran Maltese Terrier, görenleri kendisine hayran bırakması ile bilinmektedir. Malta köpeği olarak da anılan Maltese Terrier, tüm dünya üzerinde bir hayli popüler olmaktadır. Bilinen en eski köpek ırklarından olan Maltese Terrier, ilk olarak milattan önce 500’lü yıllarda görülmüştür.Antik Yunan ve Roma edebiyatında özellikle bahsedilen bu köpek ırkı, her zaman soyluluğun ve asaletin simgesi olmuştur. Yalnızca beyaz, kalın ve uzun tüylü yapısı ile görülen Maltese Terrier’in tüyleri adeta saç gibi upuzun olabilmektedir. Eğer bir Maltese Terrier edinmeyi düşünüyorsanız, tüy bakımını kesinlikle göz önüne almalısınız. İşte, Maltese Terrier hakkındaki diğer bilgiler…

Maltese Terrier Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Malta
  • Karakteri: Uslu, Sevecen, Sakin
  • Tüy Rengi: Beyaz, Kırık Beyaz
  • Gövde: Küçük, Narin
  • Kürk Yapısı: Uzun, Kalın, Yumuşak
  • Kuyruk: Uzun, Tüylü

Maltese Terrier Karakteri ve Özellikleri

Özellikle küçük ailelerin en popüler ev köpeği olan Maltese Terrier, bembeyaz ve yumuşacık tüyleri ile mükemmel bir cinsi temsil etmektedir. Genel olarak bakıldığı zaman en ideal aile köpeği olan Maltese Terrier, sahibine son derece bağlıdır. Tam bir sevgi delisi olan bu ırk, sürekli olarak ilgi görmek ister. Ailesine düşkündür. Etrafına daima neşe saçan Maltese Terrier, aynı zamanda canlılığı ve oyuncu yapısı ile bilinmektedir. Maltese Terrier çocuklar ile pek de fazla anlaşamaz, fakat diğer hayvan türleri ile mükemmel anlaşır. Çok küçük çocuklar ile bir arada bırakılması pek de doğru olmayacaktır ama küçük yaşlardan itibaren çocuklar ile bir arada tutulursa, iyi bir etkileşim kurulacaktır. Maltese Terrier insanlara bir hayli düşkündür. Yabancılar ile hemen anlaşır. Bunun dışında eğer seyahate çıkmayı planlıyorsanız, Maltese Terrier asla bir zorluk çıkarmayacaktır. Onun en sevdiği şey yeni insanlar ile tanışmak ve kendisini sevdirmektir. Maltese Terrier bilinen en zeki köpek ırkları arasındadır. Zeka gerektiren oyunlarda kendisini ön plana çıkarır ve zevkle oynar. Sahibi ile zaman geçirmeye bayılır. Maltese Terrier’in tek eksi yönü çok konuşkan olmasıdır. Sürekli olarak havladığı için apartman yaşantısında sorun teşkil edebilir. Tabii, eğitim ile bu durum düzeltilebilir.

Maltese Terrier Bakımı

Maltese Terrier cinsinin aşırı havlamasından sonra bir diğer olumsuz özelliği ise çok fazla bakım istemesidir. Deyim yerindeyse Maltese Terrier’e bakım yapabilmek için ekstra mesaiye kalmanız gerekmektedir. Çok uzun, ipeksi ve yumuşacık tüyleri bulunan Maltese Terrier, aynı zamanda beyaz ve tonları ile görülmektedir. Bu da hem taranma hem de sık sık yıkanma ihtiyacını doğuracaktır. Köpeğinizi yıkarken köpek şampuanları kullandığınıza onun çok daha güzel kokmasını ve sağlığına zarar vermeden tertemiz olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Maltese Terrier ırkının ağız ve göz çevresinde sürekli olarak bir lekelenme görülür. Bu yüzden sık temizlenmelidir. Maltese Terrier ırkının temiz tutulması gereken bir diğer bölgesi ise kulak içleridir. Kulaklarının içi çok fazla tüylüdür ve kulak sağlığı için bu tüyler düzenli olarak kısaltılmalı ve kulak içleri temizlenmelidir. Tüm bunlar haricinde Maltese Terrier cinsi günlük bir egzersiz ihtiyacı duymaz. Ev yaşantısı için son derece uygundur. Yalnızca düzenli olarak tuvalete çıkarılması yeterli olacaktır. Tuvalet sorununu evde çözmeyi tercih edenler için köpek temizlik ürünleri kullanmak iyi bir seçenek olacaktır. Minik bir köpek olduğu için ev içerisinde kısa süreli oyunlar oynanabilir.

Maltese Terrier Vücut Yapısı

Maltere Terrier bembeyaz tüyleri ile bilinmektedir. Bazı Maltese Terrier cinslerinin tüylerinin krem rengine çaldığı da görülmektedir. Bu ırkın en büyük özelliği yumuşacık tüyleridir. Tüyler ipek gibidir ve upuzundur. Bu yüzden sık sık taranma ihtiyacı duyar. Maltese Terrier, cinsinin tüy rengi bir tek kulaklarında farklılık gösterebilir. Bu da oldukça nadir bir durumdur. Maltese Terrier bilinen en küçük köpeklerden birisidir. Kolaylıkla kucakta taşınabilir, çünkü aşırı hafiftir. Bir tüy yumağından ibarettir desek daha doğru olur. Tüyleri aşırı uzun olmasına rağmen çok az dökülür. Bu yüzden köpek tüyüne alerjisi olan kişiler eğer bir köpek beslemek istiyorsa Maltese Terrier cinsine şans verebilir. Ağırlığı 1,4 kg ile 3,18 kg aralığında olan bu cins, 1 kilodan bile hafif olabilmektedir. Uzunluğu ise 20 cm ile 25 cm aralığında seyretmektedir. Çok küçük Maltese Terrier cinsinden kesinlikle uzak durulmalıdır. Bazı köpek üreticileri erken doğum gerçekleştirdiği için küçük ama sağlıksız yavrular elde etmektedir. Bu cins zaten pek çok farklı kalıtsal hastalığa yatkınlık gösterdiği için ömrü daha kısa olacaktır.

Maltese Terrier Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Maltese Terrier oyun oynamaktan çok hoşlanan ve sosyalliği ile ön plana çıkan bir köpek türüdür. Özellikle köpek oyuncakları ile onların enerjilerini atmalarını ve mutlu bir şekilde eve dönmelerini sağlayabilirsiniz. Diğer hayvanlar ile kısa sürede arkadaş olur. Boyutuna göre biraz konuşkan ve istediğim olsun havalarında olsa da yine de sevimliliği ile kendisini sevdirir. Maltese Terrier kendisine bakan ailesine çok bağlıdır. Bu yüzden az biraz kıskanç olabilir. Bu da çocuklar ile çok da iyi anlaşamadığını göstermektedir. Eğer çocuklu bir aileye sahipseniz, muhakkak daha yeni doğmuş bir Maltese Terrier sahiplenmelisiniz. Böylelikle köpek küçük yaştan itibaren çocuklar ile bir arada bulunacağı için herhangi bir problem çıkarmaz. Adeta prenseslere benzeyen Maltese Terrier cinsi evde yalnız bırakılmaktan pek hoşlanmaz ve stresini havlayarak çıkarır. Bu yüzden yanına başka evcil hayvan arkadaşlar alarak yalnızlıklarını hafifletebilirsiniz. Seyahat için uygun bir köpek olduğu için gideceğiniz yerlere rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

Maltese Terrier Sağlık Durumu

Bu tatlı mı tatlı köpek maalesef ki doğuştan itibaren birkaç kalıtsal hastalığa yatkınlık göstermektedir. Genele bakıldığı zaman çoğu küçük köpek ırkı bazı hastalıklara yatkındır. Maltese Terrier ırkı da bunlardan yalnızca bir tanesidir. Maltese Terrier cinsinin yatkın olduğu bazı hastalıklar şunlardır; Patellar Lüksü, sağırlık, beyaz köpek titreme sendromu ve Trake çökmesi. 

Eğer Maltese Terrier cinsi köpeğinizde bu sorunlardan herhangi birisine rastlıyorsanız, derhal bir veteriner kontrolüne götürmelisiniz. Zaten düzenli bakımları yapıldığı zaman Maltese Terrier ölümcül bir rahatsızlık ile yalnız kalmayacaktır, fakat kaliteli bir yaşam için veteriner kontrollerine gidilmeli ve yalnızca veterinerin tavsiye ettiği mamalar yedirilmelidir. Ayrıca köpek vitaminleri ile de köeğinizin daha sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz. Maltese Terrier ırkının ideal yaşam süre 10 ila 14 yıl aralığındadır. 

Maltese Terrier Eğitilebilir mi?

Çoğu Maltese Terrier sahibinin merak ettiği bir soru vardır, o da köpeklerinin eğitilebilir olup olmadığıdır. Maltese Terrier aşırı zeki bir köpektir. Bu zekasını çoğunlukla zekaya dayalı oyunlarda kullansa da eğitim için uygundur. Bu cins sahibine sıkı sıkıya bağlıdır. Bu yüzden onu üzecek bir şeyler yapmaktan kaçınır. Eğitimi sanki bir oyunmuş gibi gösterirseniz ve her eğitim sonrasında onu ödüle boğarsanız Maltese Terrier’in en sevdiği şeylerden birisi eğitim süreci olacaktır. Maltese Terrier genel olarak yarama bir köpek değildir. Yalnızca çok konuşkan olmasından dolayı aşırı havlama yetisi bulunmaktadır. Havlama durumunu en az seviyeye indirgemek için özel bir eğitime tabi tutulabilir. Bunun yanı sıra sosyal bir hayvan olması ve arkadaş edinmekten keyif alması gibi durumlardan dolayı problem çıkaracağı herhangi bir konu bulunmamaktadır. Maltese Terrier gerek görünüşü, gerekse de iyi huyları il en ideal köpek türleri arasındadır.

 

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/bull-terrier linkinden ulaşabilirsiniz.

Molly Tavuklu Yetişkin Kedi Maması 15 Kg

Molly Tavuklu Yetişkin Kedi Maması 15 Kg

1,922.00 ₺
1,729.80 ₺
Karlıe Tüylü Kedi Oltası 60 Cm

Karlıe Tüylü Kedi Oltası 60 Cm

179.00 ₺
161.10 ₺
Pawise Tüylü Hacıyatmaz

Pawise Tüylü Hacıyatmaz

139.00 ₺
125.10 ₺