Kapat
x

Çikolata Kadar Tatlı: York Chocolate Kedisi

Nadir bulunan bir ırk olan York Chocolate, ilk kez 1983 yılında görülmüştür. O zamanlar bir keçi çiftliğinde ortaya çıkan York Chocolate, çiftlik sahibi Janet Chiefari’nin hemen ilgisini çeker. Janet kısa süre içerisinde bu yeni doğan kediler üzerinde araştırmalar yapmaya başlar ve yepyeni bir ırk olan York Chocolate’ın herkes tarafından keşfedilmesine sebep olur. 1989 yılında tam 27 tane York Chocolate sahibi olan Janet Chiefari, kedilere giderek daha fazla merak duymaya başlar ve en sonunda 1989’un Kasım ayında bu türü uluslararası kuruluşlara tanıtır. 1995 yılında resmen ırk olarak tanıtılan York Chocolate, kısa sürede pek çok yarışmaya katılır ve birincilik ödülleri kazanır. Çikolata rengi kabarık tüyleri ile görenleri büyüleyen York Chocolate kedisi, mırıldanması ve meraklı yapısı ile dikkat çekmektedir.

York Chocolate Kedisi Özellikleri ve Vücut Yapısı

▪ Kökeni: Amerika
▪ Karakteri: Meraklı, Oyuncu, Bağımsız
▪ Tüy Rengi: Çikolata
▪ Gövde: Orta
▪ Kürk Yapısı: Uzun, Yoğun
▪ Kuyruk: Uzun, Tüylü

York Chocolate Kedisi Karakteri ve Özellikleri

Sahibine büyük bir bağlılık duyan York Chocolate ırkı, ev ortamında sürekli olarak sahibini iler. Sahibine bağlı olmasına rağmen bağımsızlığına da düşkündür ve ara sıra dışarı çıkmak isteyebilir. Yine de onun için öncelik her zaman sahibidir. Hele ki yavru kedi olarak alınan York Chocolate kedisi sahibinin dizinin dibinden bir an olsun ayrılmaz. İnsanlar tarafından ilgi görmek ve sevilmekten son derece hoşlanan York Chocolate, aynı zamanda onlarla oyun oynamaya bayılır. İnsan odaklı bir kedi olmasından dolayı yeni tanıştığı insanlarla bile derhal kaynaşır ve oyunlar oynamaya başlar. Pek çok kedide bulunan bir özellik olan insanları izleme York Chocolate’da var. Meraklı yapısı gereği evde kim ne yapıyor hepsini öğrenmek ister. Bu yüzden ailesinin her adımında arkasındadır. Evde arkanızdan bir tıkırtı duyarsanız, korkmayın! Bu kesinlikle York Chocolate’dır. Miyavlamayı tercih etmeyen York Chocolate, genellikle derdini mırlayarak anlatır. Bunun dışında genellikle sessizdir. Mırlamayı en sevdiği yer ise sahibinin kucağıdır. Bu York Chocolate dilinde “beni sev” demektir. İhtiyaçlarını genellikle hareketleri ile anlatmaya çalışan York Chocolate, derdini anlatmak isterken pek çok kere komik durumlara düşmüştür. Bu onun tatlılığına tatlılık katmaktadır.

York Chocolate Kedisi Bakımı

Uzun ve pofuduk tüy yapısına sahip olan York Chocolate’ın bazı türleri daha kısa tüy yapısına sahiptir. Bu yüzden taranma ihtiyacı elinizdeki York Chocolate’ın tüy uzunluğuna göre değişmektedir. Uzun tüylü ise cildinin hava alması ve ölü tüylerden arınması için haftada 2-3 kere taranması yeterli olacaktır. York Chocolate’ı tararken yumuşak ve kalın uçlu fırça tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Taranma bakımı haricinde titiz bir kedi olduğu için mama kalıplarının her gün yıkanması önemli bir rutin olacaktır.

York Chocolate Vücut Yapısı

İriye yakın bir kedi olan York Chocolate, kaslı ve atletik bir yapıdadır. Kemikleri oldukça kalın ve dayanıklıdır. Kalın kürkü sayesinde soğuk havalara karşı hiçbir şey hissetmez. York Chocolate’ın yumuşacık ve uzun tüyleri vardır. Bu tüyler çikolata rengindedir. Tüyleri boyun kısmında yoğunlaşmaktadır. Kuyruğu uzun ve fırçayı andıracak şekilde tüylüdür. Patileri birbirine eşit boyutlardadır. Kafası vücuduna nazaran ortalama kalır. Gözleri genellikle kehribar ya da kahve tonlarındadır. Göz yapısı büyük ve yuvarlaktır.

York Chocolate Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Sosyal bir kedi olan York Chocolate, neredeyse tüm kedi ve köpek türleri ile iyi anlaşmaktadır. Eğer eve başka bir evcil hayvan almayı planlıyorsanız, York Chocolate hiçbir sorun çıkarmadığı gibi yeni bir oyun arkadaşı geldiği için oldukça sevinecektir. York Chocolate çocuklar ile de güzel geçinir. Yumuşacık tüyleri çocukları kendisine çeker. Ayrıca gün içerisinde yapmış olduğu komik hareketler ile çocuklar ona bayılır.

York Chocolate Sağlık Durumu

Oldukça sağlıklı bir ırk olan York Chocolate, biline hiçbir rahatsızlığa yatkınlık göstermez. Tabii yine de sahip edinildiği an gerekli aşı ve kontrolleri yapılmalıdır. Sağlıklı bir York Chocolate kedi 15 yıla kadar yaşayabilmektedir.

York Chocolate Eğitilebilir mi?

York Chocolate cinsi zeki bir kedidir. Fakat oyun oynamak ve kendisini sevdirmek ona daha cazip geldiği için eğitime pek de sıcak bakmamaktadır. Yine de oyuncu bir yapısı bulunduğu için at-getir tarzı oyunları öğretebilir ve güzel vakit geçirebilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/van-kedisi linkinden ulaşabilirsiniz.

Zampa Shiny Basic Mont Siyah XSmall

Zampa Shiny Basic Mont Siyah XSmall

517.00 ₺
465.30 ₺