Kapat
x

Türkiye’nin En Popüler Kedisi: Van Kedisi

Türkiye’de kedi denildiği zaman ilk akla gelen kedi türü olan Van Kedisi, biri yeşil biri mavi gözleri ve pamuğu andıran beyaz kürkü ile görenleri büyülemektedir. İnsanlar ile iyi ilişkiler kuran, arkadaş canlısı ve en önemlisi çok iyi bir yüzücü olan Van Kedisi, saf bir ırktır. Kökeni Doğu Anadolu Bölgesine uzanan Van Kedisi, adeta minik bir aslanı andırır. Bol tüylü kuyruğunu dik tutup yürürken, oldukça asil bir görünüm sergileyen Van Kedisi, ülkemizde “en güzel kedi” olarak anılmaktadır. Van Denizi Vadisinde bulunan Van Kedisinin, Türkiye’deki pek çok üniversitede korunmak ve gözetlenmek için araştırma merkezi bulunmaktadır. Hareketli, meraklı ve oyuncu yapısı ile ideal bir kedinin tek vücut olmuş hali olan Van Kedisi, hala en fazla rağbet edilen kedi türlerinden biridir. Popüler olmasından dolayı üretimi yapılan ve ücret karşılığı satılan Van Kedisi fiyatları epey yüksektir, fakat nadiren de olsa Van Kedisi sahiplenme şansınız olabilir.

Van Kedisi Özellikleri ve Vücut Yapısı

Kökeni: Türkiye
Karakteri: Meraklı, Oyuncu, Sosyal
Tüy Rengi: Beyaz
Gövde: Orta
Kürk Yapısı: Uzun
Kuyruk: Uzun

Van Kedisi Karakteri ve Özellikleri

Oldukça cana yakın ve arkadaş canlısı olan Van Kedisi özellikleri arasında yer alan en önemli özellik kesinlikle kendisini sahiplenen kişileri derhal ailesi olarak görmesidir. Aile kavramına özellikle önem veren Van Kedisi yavru olarak sahiplenilirse ailesine daha bir bağlı olur. Bu kedi, ailesine sadıktır ve tek bir kişi yerine ailesinde ne kadar kişi varsa sevgisini pay eder. Ailesi ile vakit geçirmeyi çok sever ve bundan dolayı sürekli olarak ev halkı etrafında olur. Hisleri son derece kuvvetli olan Van Kedisi ailesinin mutlu veya mutsuz olduğunu hemen anlar ve ona göre davranır. Çoğu Van Kedisi sahibi kedisinin üzgün olduğu bir anda kendisini teselli ettiğini görmüştür.

Meraklı ve hareketli bir kedi olan Van Kedisinin en sevdiği oyunlardan biri kesinlikle yüzmektir. İster ufak bir su birikintisi, isterse de kocaman bir deniz olsun, hiç tereddüt etmeden suya atlar ve yüzer. Aynı zamanda ev içerisinde akan bir musluk gördüğü an derhal yerini alır ve oyuna başlar. Diğer pek çok kediye nazaran Van Kedisini rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Sahibinin kucağından inmek istemezler ve sahibinin sevgisi karşısında küçük mırıltılarla cevap verirler. Özellikle hamile olanları sahibinden daha fazla ilgi bekler ve sevilmek isterler. Konuşkan bir kedi olan bu tür, genellikle bir şeyler anlatmak istediği zamanlarda sahibine miyavlar. Sosyal bir ırk olduğu için diğer kedilerle arasında sorun yaşanmaz.

Van Kedisi Bakımı

Uzun tüyleri ilk başta görenlerin gözünü korkutsa da Van Kedisi çok fazla bakım gerektirmez. Haftada 2-3 kere taranma ihtiyacı duyan bu kedilerin göz çeperlerinde çok fazla kir birikir. Bu yüzden tüy bakımından sonra her zaman gözleri nemli bir bezle temizlenmelidir. Bunun yanı sıra rutin veteriner kontrolleri gerçekleştirilmelidir.

Vücut Yapısı

İriye yakın bir boyutta olan bu şirin kediler, kaslı ve atletik bir vücuda sahiptir. Sağlam ve dayanıklıdır. Bacak kemikleri iridir. Bembeyaz uzun tüyleri vardır. Göz rengi mavi ve yeşildir. Kafası vücudu ile orantılıdır. Kuyruğu uzun, bol tüylü ve diktir. Kulakları orta büyüklükte ve dik yapılıdır.

Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Van Kedisi çocuklar ile son derece iyi anlaşır. Oyun oynamayı seven yapısından dolayı çocuklar ile vakit geçirmeyi sever ve onlarla keyif vakit geçirir. Saldırgan bir ırk olmadığı için çocuklar ile yalnız bırakılabilir. Evcil hayvanlarla da iyi bir ilişkiye sahip olan bu kediler, neredeyse tüm kedi ve köpek türleri ile uyum içerisinde yaşayabilir.

Van Kedisi Sağlık Durumu

Van Kedisinin bilinen herhangi bir rahatsızlığı yoktur. Sağlıklı bir ırk olmasına rağmen veteriner kontrolüne gitmesi şarttır. Gözden kaçan herhangi bir rahatsızlık, muayene esnasında görülebilir.

Van Kedisi Eğitilebilir mi?

Bu cins, genel olarak zeki bir ırktır, fakat biraz başına buyruk olduğu için eğitime pek sıcak bakmaz. Zamanının büyük çoğunluğunu oyun oynamaya ve kendisini sevdirmeye ayırır.

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/smokin-kedisi linkinden ulaşabilirsiniz.

Lepus Luxe Daisy Yatak Gri Large

Lepus Luxe Daisy Yatak Gri Large

900.00 ₺
810.00 ₺
Gb Pet Parfüm Flower 50 Ml

Gb Pet Parfüm Flower 50 Ml

450.00 ₺
405.00 ₺