Kapat
x

Yavru Köpekler Ne Yemelidir, İşte Tüm Merak Edilenler

Köpeği doğum yapmış ya da yeni doğmuş yavru sahiplenen kişiler "yavru köpekler ne yer" problemi ile karşı karşıya gelmektedir. Özellikle doğumdan sonra hemen annesinden ayrılmış yavru köpeklerin bakımı özen istemektedir. Bu yüzden yavruların beslenmesi sırasında aile şefkati vermeye, onlara karşı sabırla yaklaşmaya dikkat etmelisiniz.

Her köpek yaşına, cinsine ve sağlık duruma göre farklı şekillerde beslenmeye ihtiyaç duyar. Yavru köpekler ise yetişkin köpeklere göre daha hızlı geliştiğinden ve bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmemiş olduğundan daha özel beslenmeye ihtiyaçları vardır. Eğer yavru köpek doğal ortamında büyüyorsa ve annesi yanındaysa bu süreç içerisinde annesinin koruması altındadır ve bu süreçte anne sütüyle beslenir. Hastalık etkenlerine karşı antikor üretebilmeleri için anne sütü ile beslenmeleri oldukça önemlidir. Doğduktan yaklaşık 6-8 hafta boyunca anne sütü emmeleri gerekir. Eğer yavru köpeğiniz bazı sebepler nedeniyle annesinden ayrılmış ise sütle beslemek konusunda uzman bir veteriner ile görüşmenizi öneririz.

Yavru Köpekler Ne Yemelidir?

Yavru köpekler büyüme dönemlerinde düzgün gelişebilmeleri için yetişkin köpeklere göre iki kat daha fazla besine ve üç kat fazla kaloriye ihtiyaç duyarlar. Kemiklerinin güçlenmesi, yaşamsal fonksiyonlarının iyi bir gelişim göstermesi ve düzgün uzamış parlak tüylere sahip olması için kaliteli beslenmelidir.

İlk 6 Hafta 

Yavru bebeklerde anne sütü ne kadar önemliyse yavru köpeklerin beslenmesinde de o kadar önemlidir. Eğer yavrunun annesi yanındaysa yaklaşık iki ay doğal koşullarda onunla beslenecektir. Birkaç ay geçtikten sonra köpek yavaş yavaş katı gıdaya geçiş yapabilir. Eğer annesi olmayan yavruyu siz sahiplendiyseniz onun anne sütü ihtiyacını sizin karşılamanız gerekir. İnek ve keçi sütleri yavru köpeğiniz için zararlı olabilir. Bu yüzden yavru köpekler için satılan süt  tozlarından edinebilir ve tozu su ile karıştırarak süt elde edebilirsiniz. Yavru köpeklerin beslenmesi için özel olarak hazırlanmış biberondan edinmeniz  ve yavruyu bu şekilde beslemeniz size kolaylık sağlar. Biberon ile yavruyu beslerken kucağınıza almanızı ve biberonu 45 derecelik bir açıyla tutmanızı öneririz.

2-3 Ay 

Bu dönemde köpeğinizin artık bağışıklık sistemi biraz daha gelişmiş ve sindirim sistemi oturmuş olduğundan yavaş yavaş kuru mamaya geçebilirsiniz. Ama dişleri tam olarak çıkmadığı için mamayı süt ve suyla karıştırarak vermenizde fayda vardır. 8. haftadan itibaren süt sindirim sistemlerinde problem yaratabilir. Bu yüzden belli bir süre sonra sütü beslenme düzeninden çıkarmalısınız.

4-6 Ay 

Bu dönemden itibaren sevimli dostunuzun dişleri tamamen çıkmış olacaktır. Günde üç öğün kuru mama ile beslenebilir. Kuru mamanın yanında köpeğinize et ve kemik de vermeniz gerekir. Köpeğinize  vereceğiniz ek besinlerin temiz ve sağlıklı olmasına dikkat etmelisiniz.

1 Yaş Sonrası

Köpeğiniz kilosuna ve sağlığına bağlı olarak günde iki olmak üzere azaltılmış öğüne geçebilir. Bu dönemden itibaren bir yetişkin köpek sayılmaktadır.

Yavru Köpeklerin Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru köpeklerin büyüme sürecinde yeterli besini aldıklarına dikkat etmelisiniz. Kaliteli mama seçerken dikkat etmeniz gereken bazı temel noktalar vardır. Mama içerisinde:

  • Bağışıklık sistemini güçlendirecek antioksidanlar,
  • Gelişimini destekleyecek omega-3 yağ asidi olan DHA,
  • Kaslarını geliştirecek yüksek protein içerikleri
  • Büyüme ve enerjisini destekleyen sağlıklı yağlar,
  • Diş ve kemik yapısını güçlendirecek kalsiyum ve fosfor bulunmalı.

Bunların yanında gelişimi iyi olsun diye de fazla gıda verip farklı sağlık problemleriyle karşılaşmamaya özen göstermelisiniz.

Yavru köpeğinizi beslerken dikkat etmeniz gereken diğer bir önemli nokta ise bazı yiyeceklerden onları uzak tutmaktır. Özellikle çikolata ve şeker bunlar arasında sayılabilir. Çikolata ve şeker tüketimi köpeğinizde çeşitli problemlere sebebiyet verebilir. Her türlü şeker içeren yiyecekleri ve soğan-sarımsak gibi besinleri köpeğinizden uzak tutmalısınız.

Petcanlar üzerinden yavru köpeğinizin beslenmesi için ihtiyaç duyduğunuz süt tozuna ve yavru köpek mamalarına kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Trixie Suni Deri Kedi Boyun Tasması

Trixie Suni Deri Kedi Boyun Tasması

225.00 ₺
202.50 ₺
Catit Yedek Karbon 3 Lü

Catit Yedek Karbon 3 Lü

289.00 ₺
260.10 ₺
Pets Famıly Paraket Yemi 800 Gr

Pets Famıly Paraket Yemi 800 Gr

99.00 ₺
89.10 ₺