Kapat
x

Yavru Kedi Mama Tavsiyesi

Evinizde dost bir nefesin varlığını hissedebilmek için yavru bir kediciği evlat edindiniz. Kedi bakımından bihabersiniz ve ilk defa bir yavru kediciğin ebeveyni oldunuz. Dünyalar tatlısı miniminnoş kediciğinizle yollarınız kesişti kesişmesine ama onu nasıl besleyeceğinizi bilmiyorsunuz. Bu tatlı canın uykusu, suyu, oyunu ve daha birçok ihtiyacını karşılamak artık sizin sorumluluğunuzda.  Evinizi birlikte paylaşacağınız yaşam arkadaşınızla minicik bir bebekken tanıştıysanız onun beslenmesine ayrıca önem vermeniz gerekiyor. Çünkü o daha bir bebek. Bebek kedinizi iyi besleyebilmek için internetten en iyi kedi mamaları listesi için aramalar yapıyorsunuz ama hangisinin iyi olduğu konusunda hiçbir fikriniz yok.  İnternette arattığınız listede karşınıza Virbac kedi maması çıktıysa endişelenmenize gerek yok. İşte doğru mamayı buldunuz! Kedi  ebeveynleri tarafından tavsiye edilen en iyi yavru kedi maması 2018 yılında Virbac  liste başı. Yaşamınıza dahil ettiğiniz minnoş yavru kedinize en iyi kedi mamasını seçtiğinize göre uzun bir maceraya hazırsınız. Buyurun  kedili hayat deneyimlerine … 

Bebek Kediniz Ne Yiyebilir ? 

Yavru kedilerin beslenmesi yetişkin kedilerin beslenmesinden daha önemlidir. Yavru kediler yetişkin kedilere göre daha hassastır.  Minik kedinin doğumundan bir yaşına kadar geçen bir yıllık dönemde bebeğinizi kaliteli ve doğru beslediğinizde son derece sağlıklı pırıl pırıl tüyleri olan bir yetişkin pisiciğin ebeveyni olabilirsiniz.  Bebek kediler doğduktan 6 veya 8 hafta içerisinde annelerini emmeyi bırakır. Yaş mamayla birlikte yavaş yavaş kuru mamaya geçebilir. Minik pisiyi bu dönemde evlat edindiyseniz kediciğinizi gün içerisinde sık sık beslemeniz gerekir.  Sevimli yavru kedinize verdiğiniz taze ve kaliteli mamanın yanı sıra taze ve temiz suyunu bulundurmanız gerekir. Minik kediniz için çevrenizden gelen ucuz yavru kedi maması önerisi mutlaka olacaktır.  Yavru kedinizi ilk bir yıllık büyüme döneminde ucuz kedi mamaları ile beslediğinizde kuru kedi maması masrafından tasarruf edebilirsiniz ama tasarruf ettiğiniz parayı büyük olasılıkla veteriner hekiminize ödersiniz. Ayrıca, içinde  minik kedinizin ihtiyaç duyduğu besin oranlarını alması ve gelişiminin tam ve eksiksiz olması için tatlı pisiyi büyütürken doğru kedi mamasını kullanmanız gerekir.                      

Bebek Pisi İçin Hangi Mama ? 

Kedi ebeveynleri kedileriyle ilgili deneyimlerini sosyal medyada olsun arkadaş çevrelerinde olsun birbirleriyle paylaşıyorlar. Kedi ebeveynlerinin paylaşımları kedi mamalarının yanı sıra kumları, oyuncakları, suları vb her konuda olabiliyor. Kedi ebeveynlerinin birbirlerine tavsiye ettikleri en iyi kedi maması tavsiye 2018 yılı listesi  incelendiğinde kaliteli kedi mamalarını içeriyor. Siz de minik pisiniz için mama seçeceğiniz zaman yavru kedinizin büyüme döneminde gereksinimi olan dengeli besinleri içeren mamalara yönelmeniz gerekir. Ayrıca, minik pisiyi iyi beslemek ve verdiğiniz tuvalet eğitiminden başarılı sonuçlar almak istiyorsanız bebeğinizi kuru mamayla beslemeniz uygun olur.  İlk defa bir yavru pisicik evlat edindiyseniz ve kedinizin beslenmesi konusunda tecrübesizseniz doğru ve kaliteli bir mama için veteriner hekiminizden yardım isteyebilirsiniz. Veteriner hekiminiz yavru pisiciğin ırkını, özel ihtiyaçlarını ve sindirim yapısını göz önüne alarak kaliteli ve doğru mamayı tavsiye edecektir. Veteriner hekiminizin tavsiyesinin yanı sıra dengeli protein içeriği ve oluşturduğu sağlıklı sindirim sistemi faunası ile yavru pisiciğinizin beslenmesini daha kolay hale getiren Virbac kedi maması tercih edebileceğiniz kaliteli mamalar arasında yer alır.  

Bebek Pisicik Yetişkinliğe Eriştikten Sonra …

Bebek pisicik büyüyüp güzel bir genç kız veya yakışıklı bir delikanlı olduktan sonra pisiciğinizin beslenme rutinini bozmadan doğru ve kaliteli bir mamayla beslemeye devam etmeniz gerekir. Yetişkin bir kedi ebeveyni olarak dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntı pisiciğin gereğinden fazla mama tüketmemesidir. Kediniz sokağa çıkmayan bir ev kedisiyse kilolu bir yetişkin kediniz olabilir. Kilo insanlarda olduğu gibi kedilerde de sağlık sorunlarına yol açabilir. Pisiciğiniz yetişkinliğe eriştikten sonra mama tercihi yapmak üzere internette yapacağınız en iyi kedi maması 2018 yılı için aramada listelenen mamaların pisiciğiniz yavruyken kullandığınız kaliteli marka mamalarından oluştuğunu kolayca fark edebilirsiniz. Yetişkin kedi mamaları üretim aşamasında pisiciğinizn gereksinimi olan besin değerleri ile üretilir. Yavru bir kedi kadar çok proteine ve enerjiye ihtiyaç duymayan yetişkin kediler için mama içindeki besin değerleri dengelenmiştir. Minik pisiciğiniz büyüdükten sonra mamasını dengeli bir biçimde vererek kilosunu koruyabilirsiniz. Sağlıklı bir yetişkin kedi ebeveyni olmak istiyorsanız pisiciğinizi dengeli ve yeterli beslemelisiniz. 

Cinsel Olgunluğa Erişen Pisiciğiniz İçin Hangi Mama

Küçük bebek kediniz cinsel olgunluğa eriştikten sonra yılda birkaç defa kızgınlık dönemine girecektir. Evinizdeki yaşam arkadaşınız kızgınlık dönemlerinde uzun süre değişik şekilde miyavlamaya başlar hatta evden hiç çıkmamış kediciğiniz kaçmaya bile çalışır. Eğer, kediniz bir genç kızsa dışarı çıktığında torunlarınızla birlikte dönebilir. Üstelik sokaktan hastalık kapma riski de taşır.  Erkek kediniz gebe olarak dönme ihtimali bulunmasa bile hastalık veya dış parazit kapabilir. Kızgınlık dönemini hem pisiciğiniz açısından hem bir kedi ebeveyni olarak rahat atlatmanın tek yolu onu kısırlaştırmaktır. Pisiciğinizi küçük bir operasyonla kısırlaştırdıktan sonra özel bir besleme planı yapmalısınız. Zira kısır kediler kilo almaya meyillidir. Kaliteli mamalar arasından seçeceğiniz kısır kedilere uygun bir mama ile pisiciğinizi besleyebilirsiniz. Zihninizden “En iyi kısırlaştırılmış kedi maması hangisi” sorusu geçiyorsa bu sorunun en doğru cevabını veteriner hekiminiz verebilir. Pisiciğinizin kısırlaştırma operasyonunu veteriner hekiminiz yaptığından sevimli dostunuzun bünyesine uygun mamaya veteriner hekiminiz karar verebilir. 

Kuru Mama mı Yaş Mama mı ? 

Pek çok kedi ebeveyni pisiciğine sınırsız bir şekilde kuru mama ile besler. Pisiciğiniz için kuru mamaya erişim sorunu yoktur. Kuru mamaların dışında bazı kedi ebeveynleri kediciklerine yaş mama yani konserve mama da verir. Doğru olan yaş mamayı pisiciğinize ödül olarak vermenizdir. Kedi ebeveynleri kuru mamanın pisiciklerinin  ağız ve diş sağlığındaki öneminin farkına vardıklarından dolayı evlatlarını daha çok kuru mama ile besler. Yaş mamalar içerdikleri su oranının fazlalığından dolayı pisiciğinizi çok fazla susatmaz. Kuru mama ile beslediğiniz kediciğinizin su tüketimi daha fazla olacağından daha sağlıklı olacaktır. Pisiciğinizin mamasının yanında mutlaka taze ve temiz su bulundurmanız gerekir.

>> Konserve Kedi Mamaları

Pisiciğinizin Kuru Mamasını Değiştirirken …

Pisiciğinizin deri – tüy, sindirim veya bir başka  probleminden dolayı kuru mamasını değiştirmeye karar verdiyseniz doğru bir seçim için öncelikle veteriner hekiminize danışmalısınız. Veteriner hekiminiz pisiciğinizin sorunu hakkında bilgi sahibi olduğundan  en iyi kedi mamaları listesi içinden pisiciğinize uygun bir kuru mama önerisinde bulunur. Pisiciğinizin  yeni kuru mamasını aniden vermemelisiniz. Ani değişiklikler pisiciğinizi kötü etkileyebilir, ishale yol açabilir. Pisiciğin yeni kuru mamasını belli değişim oranlarına göre verdiğinizde yavaş yavaş yeni mamaya alışacaktır.  Sevimli dostunuzu yeni kuru maması ile tanıştırırken zorlanabilirsiniz. Pisicikler seçici olduklarından her kuru mamayı beğenmeyebilirler. Bu nedenle yeni kuru mamayı az miktarda satın alarak beğenip beğenmeyeceğini deneyebilirsiniz.   Bazı pisicikler balığa, bazı pisicikler tavuğa bazı pisicikler ise ete bayılır! Bakalım sizin pisiciğiniz hangi mamanın tutkunu olacak! Ruhunuza masaj yapan bol mırrr mırrr’lı, miyavlamalı keyifli ve mutlu günler…

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/muhabbet-kusu-hastaliklari link üzerinden ulaşabilirsiniz.