Kapat
x

Nazlı Bebek: Tiffanie Kedisi

İngiltere’de keşfedilen Tiffanie, kedi ırkları arasında bebek gibi davranışları ile nam salmıştır. Yumuşacık tüyleri ve eşsiz tüy renkleri ile kısa sürede dünyada popüler kedi türlerinden birisi olmuştur. İlk olarak 1980’li yıllarda görülen Tiffanie kedisi, bir üreme programı bünyesince üretilmiştir. Uzun tüylü Burmilla ile Asya ırklı kedilerin çiftleştirilmesi sonucunda ortaya çıkan bu sevecen tüy yumağı, orta boyutlara sahip tek Asya kedisi olarak da bilinmektedir. Gen havuzu henüz yeni yeni geliştiği için sayısı epey azdır. Bu yüzden Tiffanie sahiplenmek neredeyse imkansızdır. Tiffanie kedisi, yalnızca randevu ile ve ücret karşılığında verilmektedir. Oldukça insancıl olan ve dışa dönük bir karaktere sahip olan Tiffanie kedisi, 2003 yılında şampiyon olmuştur. Dünya çapındaki popülaritesi git gider artan Tiffanie kedisi, mükemmel karakteri ile ailelerin aradığı kedi ırkı!

Tiffanie Kedisi Özellikleri ve Vücut Yapısı

Kökeni: İngiltere
Karakteri: Sevimli, Dışa Dönük, Sadık
Tüy Rengi: Duman, Benekli, Siyah, Karamel, Krem, Tarçın, Kahverengi
Gövde: Orta
Kürk Yapısı: Uzun, Yoğun
Kuyruk: Uzun, Tüylü

Tiffanie Karakteri ve Özellikleri

Diğer kedi türlerinden farklı olarak resmen “mükemmel” kedi ilan edilen Tiffanie, tam bir ev kuşudur. Sürekli olarak evde, sahibi ile beraber oturmak ister. İlgi odağı olmayı seven yapısı gereği dikkat çekmek için türlü şekillere girer. Tiffanie kedisi, deyim yerindeyse kediler arasındaki “prenses”tir. Tavırları ve davranışları son derece asildir. Her zaman ilgi görmek ve şımartılmak ister. Bunun yanı sıra kırılgan yapısı gereği eğer ona karşı sesinizi biraz bile yükseltseniz bile kalbi kırılır. Bu yüzden Tiffanie kedisi ile yaşayacaksanız, oldukça dikkatli olmanız gerekecektir. Tiffanie kedisine karşı sürekli olarak nazik, kibar ve sevgi olmalısınız. Eğer böyle olursanız, Tiffanie tüm kalbini size açacak ve sonsuz bir güven duygusu ile dolacaktır. Sessiz bir ırk olan Tiffanie kedisinin masum yüzünün arkasında çok yaramaz bir kedi yatmaktadır. Ev içerisinde girmedik yer bırakmayan Tiffanie kedisi, karıştırmadığı yer bırakmaz. Oyuncu yapısı gereği sahibi ile koşturmalı ve at-getir tarzı oyunlar oynamayı çok sever. Sahibine sıkı sıkıya bağlı ve duygusal bir kedi olduğu için Tiffanie kedisi yanına evcil bir hayvan almanız doğru olacaktır. Yalnız kalmaktan asla hoşlanmayan Tiffanie kedisi, sahibi evden çıkar çıkmaz terk edildiğini düşünür. Tiffanie kedisi uysal yapıda olduğu için yanına alınacak olan kedi baskın karakterli olmamalıdır. Tıpkı onun gibi uysal ve hoşgörülü olmalıdır.

Tiffanie Bakımı

Uzun ve pofuduk tüylü Tiffanie kedisi, haftada 2-3 kere olmak üzere yumuşak uçlu bir fırça ile taranmalıdır. Tüyleri uzun ve yoğun olduğu için çok kolay bir şekilde karışabilir. Bunun yanı sıra ev içerisinde sürekli olarak oradan oraya koşturduğu için etraf hemen tozlanabilir ve Tiffanie kedisinin kulakları çabucak kirlenebilir. Bu durumla karşılaşmamak için düzenli olarak veteriner tarafından kulaklarının temizlenmesi gerekmektedir.

Tiffanie Vücut Yapısı

Orta büyüklükteki bir kedi olan Tiffanie kedisi, uzun ve yoğun tüylere sahiptir. Neredeyse her renk ve desende bulunabilmektedir. Tüyleri ince ve ipeksi bir yapıdadır. Göz yapısı iri ve parlaktır. Göz rengi tüylerinden bağımsız olarak sarı veya yeşil tonlarında olmaktadır. Kafası yuvarlaktır, çıkıntılı elmacık kemiklerine sahiptir. İnce ve atletik vücut ölçülerine sahip olan Tiffanie kedisinin bacakları orta uzunlukta ve orantılıdır. Kuyruğu vücudu ile orantılı bir uzunluktadır ve tüylüdür.

Tiffanie Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Herkes ile mükemmel anlaşan Tiffanie kedisi, çocuklar için harika birer oyun arkadaşıdır. Eğer çocuklu bir aileyseniz, kesinlikle Tiffanie kedisi edinmelisiniz. Şımarık yapısı ile çocukların ilgisi için yapacağı hareketler ile tüm evi eğlendirecektir. Tiffanie kedisi evcil hayvanlar ile de iyi anlaşır. Çok iyi ve uysal bir kedi olduğu için yavru kedi halinden itibaren evcil hayvanlar ile bir arada tutulursa ilişkilerini daha sağlam ilerletebilir. Baskın karakterli hayvanlar ile bir arada tutulmamalıdır.

Tiffanie Sağlık Durumu

Güçlü ve sağlam yapılı bir kedi olan Tiffanie kedisi, biline hiçbir rahatsızlığa yatkınlık göstermemektedir. Kaliteli mama tüketimi ve düzenli aşıları yapıldığı takdirde 15 yıla kadar sağlıkla yaşayabilir.

Tiffanie Eğitilebilir mi?

Zeki bir ırk olan Tiffanie kedisi, zamanının büyük çoğunluğunu şımarmaya ve kendisini sevdirmeye ayırdığı için eğitime fazla yatkınlık göstermez. Yine de at-getir tarzı oyunları sevdiği için kapsamlı ve yeni oyunlar öğrenmeye açıktır.

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/tekir-kedi linkinden ulaşabilirsiniz.

Lepus Mesh Köpek Montu Geo Medium

Lepus Mesh Köpek Montu Geo Medium

450.00 ₺
405.00 ₺
Pislik Toplama Küreği Pembe

Pislik Toplama Küreği Pembe

289.00 ₺
260.10 ₺
Pawise Hamster Kafesi 41x30x37 Cm

Pawise Hamster Kafesi 41x30x37 Cm

1,790.00 ₺
1,611.00 ₺