Kapat
x

Her Köşe Başına Bir Tane: Tekir Kedi

Türkiye’de her sokakta karşılaştığımız Tekir Kedinin kökenleri Anadolu’ya uzanmaktadır. Anadolu’da meydana gelse bile bu ırkın evcil türlerinin soyu Avrupa Mahali Vahşi Kedisi ve Afrika Vahşi Kedisine dayanmaktadır. İsmi Latince olan Tekir Kedi cinsi, melez bir ırktır. İsmini tüyleri üzerindeki desenden almaktadır. Tekir Kedi özellikleri ve karakteri asla ortaya net bir şekilde konulamamaktadır. Her bir Tekir Kedinin yapısı bambaşkadır ve kendine hastır. Tekir Kedi birçok farklı renk ve desende görülebilmektedir. Türkiye’nin sokak kedisi olarak da anılan Tekir Kedi cinsi, çok farklı ağırlık ve boyutlara sahip olabilmektedir. Bugün Türkiye’de sokakta görülen kedilerin %98’i Tekir Kedidir. Tekir Kedi, halk içinde her zaman sokakta görüldüğünden dolayı “sokak kedisi” olarak anılmaktadır. Tekir Kedi, herhangi bir ücret ödenmeden alınabilen kedi türlerindendir. Üretimi yoktur, çünkü her sokak başında kolaylıkla bulunabilir. Kedi sahibi olmak isteyen herkes cins bir kedi satın almak yerine Tekir Kedi sahiplenerek hem kediler hakkında bilgi alarak kendisini bir sonraki evcil hayvanına alıştırabilir, hem de sokakta yaşayan bir canı kurtarabilir.

Tekir Kedi Özellikleri ve Vücut Yapısı


Kökeni: Anadolu
Karakteri: Hareketli, Enerjik, Oyuncu
Tüy Rengi: Neredeyse Her Renk ve Desene Sahip
Gövde: Orta
Kürk Yapısı: Değişebilir
Kuyruk: Uzun

Tekir Kedi Karakteri ve Özellikleri

Tekir Kedi cinsi hakkında şu özelliklere sahiptir gibi kesin bilgiler vermek oldukça zordur. Her bir Tekir Kedi farklı özellikler ve kişiliğe sahip olduğu için net şeyler söylenemez. Tekir Kedi hakkında bilinen genel bilgiler arasında diğer kedi türleri gibi 16 saat uyuması vardır. Her gün en az 16 saat uyur ve uyandığı vakitlerde yapmayı en sevdiği şey oyun oynamaktır. Oyun söz konusu olunca epey heyecanlanan Tekir Kedi, tam bir cambaz gibi oyunlara eşlik eder. Siz ne kadar oyun oynamak isterseniz, Tekir Kedi yorulmadan size eşlik eder. Özetler yorgunluktan bitap düşse de oyuna asla hayır diyemez. Tekir Kedi sokaklarda büyüyüp, geliştiği için pek çok kişi eve getirildiğinde huzursuz olacağınız düşünür, fakat ev ortamına çabucak alışır. Ev içerisini derhal keşfe çıkar ve ne nerededir öğrenir. Kısa sürede evi benimser ve kendisini ailenin bir ferdi olarak görür. Ev yaşamına uygun olsa da asi ve başına buyruk yaşama olan alışkanlığından dolayı ara sıra dışarıya dolaşmaya çıkar. Tasma takabilir veya kendi başına salabilirsiniz. Tekir Kedi, evi benimsediği yere kısa süre sonra geri dönecektir. Tekir Kedi, yavru kedi olarak alınırsa daha uysal ve sadık olarak yetiştirilebilir. Aynı zamanda diğer hayvanlarla bir arada tutarak, sosyal bir kedi yapabilirsiniz. Tekir Kedi sahibine alıştıktan sonra onsuz vakit geçirmeyi pek de sevmez. Bu yüzden yoğun tempolu kişiler Tekir Kedi edinmemelidir.

Tekir Kedi Bakımı

Tekir Kedi cinsinin tüy yapısı belli olmadığı için bakım ihtiyaçları kediden kediye değişmektedir. Eğer uzun tüylü bir Tekir Kedi edinirseniz, haftada 2 kere tüylerini tarayabilirsiniz. Kısa tüylü Tekir Kediyi ise daha uzun aralıklarla taramanızda fayda var. Tekir Kedi bakımı için veterinere gitmeniz en doğru seçim olacaktır.

Tekir Kedi Vücut Yapısı

Tekir Kedi genellikle orta boyutludur. Tüy yapısı hem uzun hem de kısa olabilmektedir. Gözleri genellikle yuvarlak, büyük ya da badem şeklindedir. Fakat kısık gözlü Tekir Kedi bulmak çok zordur. Kuyrukları uzundur ve tüylüdür. Vücudu atletik ve kaslıdır. Kulakları dik ve ortadır. Yüzü, vücudu ile orantılıdır.

Tekir Kedi Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Tekir Kedinin kişiliği her türünde farklı olduğu için çocuklar ve hayvanlarla ilişkisi pek de kestirilemez, fakat yavru kedi halinden itibaren uysal yetiştirilip, evcil hayvanlar ile bir arada tutulursa, yanına rahatlıkla evcil arkadaş alınabilir.

Tekir Kedi Sağlık Durumu

Tekir Kedi sağlık durumu hakkında net bir bilgi söylemek epey zordur. Tekir Kedi sahiplendiğiniz zaman ilk olarak veterinere götürerek, sağlığı hakkında detaylı bilgilendirme alabilirsiniz. Tekir Kedinin sağlıklı ve uzun süre ömrü olması için bakım ve kontrollerinin aksatılmaması gerekmektedir. Aynı zamanda kaliteli mamalar ile beslenmelidir.

Tekir Kedi Eğitilebilir mi?

Bazı Tekir Kedi cinsi oldukça zeki ve kolay eğitilebilirken, bir diğer eğitimden kaçabilir. Bu tamamen sahiplendiğiniz Tekir Kedinin zekasına ve kişiliğine bağlıdır.

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/sphynx-kedisi linkinden ulaşabilirsiniz.

Lepus Luxe Daisy Yatak Mavi Medium

Lepus Luxe Daisy Yatak Mavi Medium

799.00 ₺
719.10 ₺