Kapat
x

Staffordshire Bull Terrier Özellikleri ve Bakımı

İlk başlarda bir dövüş köpeği olarak üretilen Stafforshire Bull Terrier, daha sonra köpek dövüşleri yasa dışı ilan edilince, şimdiki halini almıştır. Günümüzde sevecen ve neşeli yapısı ile göz dolduran Staffordshire Bull Terrier, kaslı ve ufak yapısı ile görenleri büyülemektedir. İngiliz asıllı bir ırk olan bu köpek, en fazla güçlü çenesi ile ön plana çıkmaktadır. Son derece kaslı olan bu ırk, aynı zamanda görülebilecek en hızlı köpekler arasında yer almaktadır. Görünüşü sebebiyle ara sıra Pitbull ile karıştırılan Staffordshire Bull Terrier insanları korkutsa da aslında güçlü mizah anlayışı, sahibine olan inanılmaz itaatkarlığı ve büyük sevgi dolu kalbi ile en samimi ve sevecen köpeklerden birisidir. Çocuklar ile şahane anlaşan ve onların sert hareketlerine bile asla tepki vermeyen bu ırk, tam bir aile köpeği olmaktadır! İşte, Staffordshire Bull Terrier hakkındaki diğer bilgiler…

Staffordshire Bull Terrier Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: İngiltere
  • Karakteri: İtaatkar, Sevgi Dolu, Güçlü
  • Tüy Rengi: Siyah, Mavi, Açık Kahve, Beyaz
  • Gövde: Kaslı, Orta
  • Kürk Yapısı: Kısa, Sık, İnce
  • Kuyruk: Yok

Staffordshire Bull Terrier Karakteri ve Özellikleri

Staffordshire Bull Terrier cinsi köpekler, görüntüleri itibariyle saldırgan ve vahşi bir hava yaratsalar da aslında yumuşacık bir kalbe sahiptir. Çocuklara asla ama asla zarar vermeyen sayılı köpek cinsi arasında yer alan bu köpekler, tam bir aile ferdidir. Sevecen, oyuncu ve neşeli havasının yanı sıra oldukça iyi bir mizah anlayışına sahip olmaktadır. Bu da oyun oynarken ufak şakalar yapmasına sebebiyet vermektedir. Staffordshire Bull Terrier cinsi, Pitbull ırkı ile sık sık karıştırılmaktadır. Bunun sebebi dış görünüşlerinin inanılmaz benzemesidir. Staffordshire Bull Terrier cinsi Pitbull’a nazaran daha heyecanlıdır. Oldukça sosyaldir ve yeni insanlar ile tanışmaya bayılır. Son derece sıcakkanlıdır. Eğer küçük çocuklar bilmeden canını yakarsa tepki vermez ve sabırla bekler. Bu yüzden iyi bir bebek bakıcısı olabilirler. Staffordshire Bull Terrier çok zeki olmasına rağmen oldukça inatçı bir köpektir. Bu da eğitim sürecinin biraz zorlu geçeceğini açıkça göstermektedir. Staffordshire Bull Terrier kendi doğruları olan bir köpek türü olduğu için eğitimi sıkı olmalıdır ve bol tekrardan oluşmaktadır. Aksi halde kendi bildiği gibi davranmaya devam edecektir. Doğru eğitildiği takdirde sahibine olan itaati tartışılmaz seviyelere çıkacaktır. Bu köpek cinsi son derece çeviktir. Aynı zamanda inanılmaz hızlıdır. Kaslı yapısı onu sportif bir köpek yapmaktadır. Korkusuz, hareketli ve meraklı bir köpek olduğu için çoğu zaman başını derde sokabilir. Bu gibi durumlar için küçük yaşta tasma eğitimine başlanmalı ve tasmasız başıboş bırakılmamalıdır. Staffordshire Bull Terrier cinsi çok güçlü bir çeneye sahiptir. Bu da oyun oynarken oyuncaklarını sık sık parçalamasına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden sağlam oyuncaklar iş görecektir. Apartman yaşantısına zaman içerisinde alışabilen Staffordshire Bull Terrier’in her gün düzenli olarak egzersiz yapması gerekmektedir. Eğer günde en az yarım saat dışarıya çıkabilirse apartmanda rahatlıkla yaşayabilir.

Staffordshire Bull Terrier Bakımı

Staffordshire Bull Terrier bakımı oldukça kolay bir köpek olmaktadır. Kısacık tüyleri her gün taranma ihtiyacı duymaz. Ara sıra ölü tüylerin temizlenmesi ve daha parlak görünmesi için kısa tüylü köpek tarağı ile taranmalıdır. Tüylerinin parlak görünmesi için köpek temizleme bezi ile silinmesi yeterli olacaktır. Eğer banyo yaptıracaksanız cildi zarar görmesin diye ılık su ile yıkamanız daha doğru olur. Yıkama esnasında kesinlikle insanların kullandığı şampuanları tercih etmemelisiniz. Kaliteli köpek şampuanı kullanmanız hayvanın derisi ve cilt bakımı için oldukça önemlidir. Tüylerini haftada 1 kere tarayabilirsiniz. Tırnaklarının düzenli olarak köpek tırnak makası ile kesilmesi gerekmektedir. Aksi halde kolaylıkla enfeksiyon kapabilir. Bunun yanı sıra kulakları da büyük olduğu için hemen kir ve toz birikebilmektedir. Kulaklarını düzenli olarak kontrol ederek nemli bir bez ile temizleyebilirsiniz. Düzenli ve kaliteli köpek maması tüketimi ile Staffordshire Bull Terrier cinsinin bakımları tamamlanmış olacaktır.

Staffordshire Bull Terrier Vücut Yapısı

Staffordshire Bull Terrier küçük ile orta boy arasında gidip gelen bir köpek olmaktadır. Tüyleri kısacıktır. Sanki yok gibidir. Kuyruğu ise yoktur. Staffordshire Bull Terrier cinsinin vücudu oldukça kaslı bir görüntüye sahiptir. Boyutu göz önüne alınınca hızı ve çevikliği insanı şaşırtabilir. Çene yapısı çok kuvvetlidir ve sık sık oyuncaklarını parçalar. Göz yapısı yuvarlaktır ve genellikle kahverengi tonlarındadır. Kafatası düzdür. Burnu kısa ve siyahtır. Yanaklarında belirgin kaslar yer almaktadır. Boynu kısadır. Çoğunlukla beyaz üzerine siyah, mavi, kahve tonlarında bantlar bulunan bir tüy tabakasına sahip olmaktadır. Tüyleri son derece parlaktır. Sık, kısa ve ince yapılıdır.

Staffordshire Bull Terrier Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Staffordshire Bull Terrier, köpekler ile pek de iyi anlaşamamaktadır. Özellikle kendi türünden bir köpek gördüğü zaman aşırı tepki verebilir. Bu tepkisini aşması için ufak yaştan itibaren eğitilmeli ve sosyal bir köpek olarak yetiştirilmelidir. İleriki yaşantısında bu onun oldukça yararına olacaktır. Bunun yanı sıra Staffordshire Bull Terrier cinsi çocuklar ile şahane bir uyum yakalamaktadır. Köpekler arasında resmi “bebek bakıcısı” görevini üstlenen bu ırk, çocuklara asla zarar vermemektedir. Yalnızca onları sevmek için üstlerine atladığında devirebilir. Bunun dışında bilinçli olarak bir kötülük yapmak istemez. Küçük çocuklar yanlışlıkla canını yaksa dahi sabırla bekler. Sahibine ve ailesine son derece bağlıdır. Bu yüzden çocuklu bir aileye sahipseniz Staffordshire Bull Terrier’i tercihen yavru halde sahiplenmelisiniz. Köpeğiniz sizinle vakit geçirmeyi çok seveceğinden ona çeşitli köpek oyuncakları alarak sürprizler yapabilirsiniz.

Staffordshire Bull Terrier Sağlık Durumu

Staffordshire Bull Terrier ırkı, diğer pek çok köpek türü gibi bazı hastalıklara yatkındır. Bunların ebeveyn yolu ile geçen iki tanesi HC ve PHPV olmaktadır. Bunun yanı sıra diğer pek çok Bull cinsi köpekte görülen gaz sorunları, Staffordshire Bull Terrier’in tipik sorunu olmaktadır. Bu ırkın yatkın olduğu diğer hastalıklar ise kalça displazi ve mast hücre tümörü olarak sıralanabilir. Bu rahatsızlıkların önüne düzenli beslenme, veteriner kontrolleri ve egzersiz ile geçilebilir. Tabii bunların yanı sıra Stafforfshire Bull Terrier’in hasta olmasını engelleyecek en önemli şey sevgi olmaktadır. Köpeğinize ne kadar sevgi verirseniz, size o kadar sıkı bağlanacak ve hastalık gibi olumsuz şeylerden uzak kalacaktır.

Staffordshire Bull Terrier Eğitilebilir mi?

Staffordshire Bull Terrier cinsi bilinen en zeki ama en inatçı köpeklerden bir tanesidir. Akıllı olması ile söylenen her şeyi anlar, fakat sadece canı isterse yapar. İnatçı bir huya sahip olduğu için anlasa bile yapmak istemez. Bunun yanı sıra mizah duyusu gelişmiş olduğundan sahibini bir süre süründürebilir, fakat tekrarlanan eğitimler sonrasında söylenen her bir komutu yapabilme yetisine kavuşur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta “tamam, öğrendi” diyerek eğitimleri yarıda bırakmamanızdır. Staffordshire Bull Terrier, eğitimleri bıraktığınız anda eski haline geri döner ve inatçılığa tekrardan başlar. Bu sebeple eğitimini günlük birer bakım rutiniymiş gibi düzenli olarak tekrar ettirmeli ve unutmamasını sağlamalısınız. Bunu yaptığınız takdirde Staffordshire Bull Terrier sizi asla üzmez ve dediğiniz her bir komutu gözünüzün içine bakarak yapar. Sosyalleşmek de bu ırkın alması gereken eğitimler arasında bulunmaktadır. Aksi halde ileriki yaşamında aksi bir köpek olarak diğer köpeklere saldırabilir. Bu yüzden daha ufak yaşlardan itibaren diğer köpek ırkları ile bir arada tutulmalıdır.

Bu Yazımıza Da Göz Atabilirsiniz: Yavru Köpekler Ne Yemelidir, İşte Tüm Merak Edilenler