Kapat
x

Kıvır Kıvır: Selkirk Rex

Amerika’ya özgü bir kedi türü olan Selkrik Rex, tüm vücudunu saran kıvırcık tüyleri ile görenlerin ilgisini çekmektedir. 1980’li yıllarda ortaya çıkan ve ortaya çıktığı andan itibaren geniş kitlelerin favori kedi ırkı olmayı başaran Selkrik Rex, ev yaşamı ile uyumu ve dost canlısı yapısı ile her evde kendisine bir yer bulabilecek potansiyeldedir. Pek çok kişi tarafından “koyun kılığına girmiş kedi” olarak anılan Selkirk Rex, kabarık ve kıvırcık tüyleri sebebiyle bilinen en büyük kedi ırkları arasında yer almaktadır. İran kedisi ile kıvırcık tüylü bir kedi ırkının çiftleşmesi sonucunda meydana gelen Selkirk Rex cinsi, 2009 yılında birçok kedi şampiyonasından ödüller almıştır. İyi huylu yapısı ve pofuduk görünümü ile her kedi sahibinin hayalindeki cins olan Selkirk Rex, kesinlikle iyi bir aileyi hak ediyor!

Selkirk Rex Kedisi Özellikleri ve Vücut Yapısı

Kökeni: Amerika
Karakteri: Uysal, Sadık, Hoşgörülü
Tüy Rengi: Beyaz, Gri, Kahverengi
Gövde: İri
Kürk Yapısı: Kıvırcık, Yoğun
Kuyruk: Uzun, Tüylü

Selkirk Rex Kedisi Karakteri ve Özellikleri

Bilinen en büyük özelliği hoşgörülü olması olan Selkirk Rex, oldukça sakin ve ağırbaşlıdır. Ev içerisinde asla sorun çıkarmayan bir cins olan bu kedi sürekli olarak çevresini memnun etmeye çalışır. Sahibine sıkı sıkıya bağlı olan Selkirk Rex, sahibinin dizinin dibinden ayrılmaz. Oldukça evcimen olan bu tür için ev yaşantısı mükemmeldir. Dışarıya çıkmayı pek istemeyen bu ırk, rutin yaşamdan hoşlanır. Eğer Selkirk Rex sahiplenmeyi düşünüyorsanız, her gün aynı saatlerde yemeğini vermeli ve onunla oynamalısınız. Selkirk Rex, uyku saatini her gün kendisi ayarlamaktadır. Çevresinin derli toplu olmasından hoşlanır ve var olan düzenin hemen değişmesini pek sevmez. Nazik bir kedi olan Selkirk Rex, çevresine karşı son derece kibardır ve asla saldırganlık göstermez. Çocuklar ve diğer evcil hayvanlar için mükemmel birer tercihtir. İnsan odaklı bir ırk olan Selkirk Rex, yeni tanıştığı herkesin hemen kucağına atlar ve kendisini sevdirir. Birçok iyi özelliği bulunan Selkirk Rex’in tek olumsuz özelliği sevgi arsızı olmasıdır. Sürekli olarak ev içerisinde koşuşturur ve ilginin üzerine toplanmasını bekler. Herkesin onunla oyun oynamasını ve sevmesini bekler. Yalnız kalmaya tahammül edemeyen Selkirk Rex, yoğun tempolu kişilerin uzak durması gereken bir ırktır, fakat evcil hayvanlar ile arası iyi olduğu için yanına bir arkadaş alabilirsiniz.

Selkirk Rex Bakımı

Katlı katlı, yoğun ve kıvırcık tüyleri ile Selkirk Rex sahiplerini bakım söz konusu olunca biraz uğraştırıcı saatler bekliyor. Çok çabuk dolaşıp, düğüm olabilen tüyleri her gün taranmalıdır. Yoğun ve kıvırcık tüylü olduğu için taranması biraz uzun saatler sürse de Selkirk Rex hoşgörülü bir kedi olduğu için sorun çıkarmaz ve uslu uslu bekler. Selkirk Rex, çevresinin temizliğine dikkat ettiği için her gün mama ve su kapları muhakkak temizlenmelidir. Bu Selkirk Rex için oldukça önemlidir. Bu bakım rutinlerinin yanı sıra Selkirk Rex, sıcak havalarda ılık su ile yıkanabilir.

Selkirk Rex Vücut Yapısı

Kıvırcık ve yoğun tüy yapısı ile Amerika’nın en ünlü kedisi olan Selkirk Rex, içerisinde beyazın da olduğu her renkte görülebilir. Tüyleri kendine has bir kıvırcıklıktadır. Yavru kedi halinden 10 aylık oluncaya kadar tüyleri kıvırcık olur, fakat sonrasında kıvırcıklık yok olur. İlerleyen zamanda ise tüyleri tekrardan ve kalıcı olarak kıvırcık olur. Bilinen en iri kedi ırkları arasında yer alan Selkirk Rex, aynı zamanda kalın kemiklere sahiptir. Dişi Selkirk Rex, erkeğine göre daha küçüktür. Yuvarlak ve kocaman gözleri bulunan Selkirk Rex’in göz rengi, her renkte olabilir. Kulakları diktir. Kuyruğu uzun ve yoğun tüylü yapıdadır.

Selkirk Rex Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Dost canlısı ve uysal yapısı ile çocuklu ailelerin gönül rahatlığı ile tercih edebileceği Selkirk Rex, ilgi delisi olduğu için çocukların ilgisinden son derece memnun olacaktır. Sürekli olarak oyun oynama isteği bulunduğu için çocuklar onun için mükemmel birer oyun arkadaşı olacaktır. Hoşgörülü yapısı gereği çocuklara asla saldırmaz. Evcil hayvanlar ile de harika anlaşan Selkirk Rex’in yanına yalnız kalmayı sevmediği için bir evcil hayvan alabilirsiniz.

Selkirk Rex Sağlık Durumu

Genel olarak sağlıklı bir kedi olsa da bazı kalıtsal hastalıklara yatkınlığı bulunan Selkirk Rex, polistik böbrek rahatsızlığı ve hipertrofik kardiyomiyopati rahatsızlığına elverişlidir. Fakat düzenli veteriner kontrolleri ve kaliteli mama tüketimi ile bu konuda endişe etmeye gerek yoktur. Selkirk Rex, 15 yıla kadar sağlıkla yaşayabilir.

Selkirk Rex Eğitilebilir mi?

Akıllı ve zeki kedi türleri arasında yer almasına rağmen eğitim söz konusu olunca pek de sıcak bakmayan Selkirk Rex, uysal ve sadık yapısı bulunduğu için zaten sahibini üzecek hareketlerde bulunmaktan kaçınır. Uzun uğraşlar vererek birkaç temel hareketi öğretebilseniz bile, Selkirk Rex’in uslu kişiliği sebebi ile eğitim çok da gerekli bir durum değildir.

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/scottish-fold linkinden ulaşabilirsiniz.