Kapat
x

Düşük Kulak: Scottish Fold

Dünyanın en popüler kedi ırkları arasında başı çeken Scottish Fold, kocaman gözleri ve düşük kulakları ile görenlerin kalplerini eritmektedir. İskoçya kökenli bir kedi olan Scottish Fold, 1960’lı yılların başında William Ross adlı bir çoban tarafından ahırda bulunmuştur. İran kedisi, Exotic Shorthair, American Shorthair ve Birman kedilerinin çiftleştirilmesi sonucunda ortaya çıktığı düşünülen Scottish Fold, kıvrık büyük kulakları ve parlak gözleri ile bilinen en eşsiz kedi ırkları arasında yer almaktadır. Tüm dünya üzerinde epey popüler olan Scottish Fold, ev kedisi olmak için yaratılmış desek, yalan söylemiş olmayız. Sayısı yüksek olsa da ne yazık ki sahiplendiren birilerini bulmak epey zor olduğu için Scottish Fold fiyat karşılığı satılmaktadır. Scottish Fold yavru kediyse fiyatı daha yüksek olmaktadır. Scottish Fold özellikleri arasında yer alan akıllılığı, sevecenliği ve sahibine olan sadakati, onu mükemmel ev kedisi olarak tanıtmıştır.

Scottish Fold Özellikleri ve Vücut Yapısı

Kökeni: İskoçya
Karakteri: Akıllı, Sevecen, Sadık
Tüy Rengi: Gümüş, Tekir, Gri
Gövde: Orta
Kürk Yapısı: Orta
Kuyruk: Uzun

Scottish Fold Karakteri ve Özellikleri

Mutluluğu rutin ve düzenli yaşamda bulan Scottish Fold, bilinen en uysal ve sakin kedi türlerinden bir tanesidir. Scottish Fold her gün aynı saatte yemek yer, uyur ve oyun oynar. Doğal olarak ev içerisindeki aile üyelerinin de bu düzenli yaşama ayak uydurmalarını ve ona bu olanakları sunmasını ister. Meraklı yapısı, saf kişiliği ile birleşince ev içerisinde sürekli olarak insanları takip eder. Yalnızca sahibini değil, eve henüz gelen ve bir yabancı olan kişilerinde nereye gittiğini ve neler yaptığını muhakkak öğrenmek ister. Sahibi ile yapışık ikiz gibi durmaya bayılır. Gerek duymadıkça yanında ayrılmaz. Akıllı ve zeki bir kedi türü olan Scottish Fold, eğitime açık bir kedidir. Gün içerisinde ayıracağınız birkaç saatlik bir sürede öğreteceklerinizi hemen anladığını görünce şaşıracaksınız. Pek çok açıdan köpeklere benzetilen Scottish Fold, aynı köpekler gibi sevgi ve ilgi bekler. Yalnız kalmaktan asla hoşlanmaz. Bu sebeple yoğun tempolu kişilere göre bir kedi türü değildir. Scottish Fold cinsinin en bilinen hareketi, arka ayakları üzerinde oturarak etrafı izlemesidir. Gün içerisinde bu hareketi pek çok kez yapar. Sevimli görünümü ile görenleri büyüler. Diğer kedi ırklarına nazaran su ile oynamayı seven Scottish Fold, eğer evde akan bir musluk varsa koşarak oraya gider. Yavru kedi olmasa bile hareketleri ile her zaman bebekleri andıran Scottish Fold, evcil hayvanlar ile beraber yaşayabilir, fakat kendisini savunamadığı için uysal bir kedi veya köpek türü tercih etmeniz iyi bir tercih olacaktır.

Scottish Fold Bakımı

Orta boylu tüy yapısı gereği çok sık taranma ihtiyacı duymayan Scottish Fold, haftada 1-2 kere taransa yeterli olacaktır. Titiz ve rutin hareketlerden hoşlandığı için çevresinin düzeni ve temizliği tam olmalıdır. Aynı zamanda mama ve su kapları her gün dezenfekte edilmeli ve yeni mama konulmalıdır. Bunlar dışında düzenli olarak veteriner kontrolüne gitmesi gerekmektedir. Scottish Fold başka bir bakıma ihtiyaç duymamaktadır.

Scottish Fold Vücut Bakımı

Doğal mutasyon sonucunda ortaya çıkan bir ırk olan Scottish Fold, kıvrılmış kulakları ile bilinmektedir. Orta uzunluktaki tüyleri yumuşacıktır. Genellikle gri ve tonlarında tüy rengi görülür. Sevimliliğine sevimlilik katan kulak yapısı ile yuvarlak şekilli kafası birleşince bilinen en tatlı kediler arasına ismini yazdırır. Yuvarlak ve geniş gözleri vardır. Göz rengi, tüy rengine göre farklılık gösterebilmektedir. Kıvrılmış kulakları ile bilinse de bazı Scottish Fold cinslerinin kulakları dik olabiliyor. Peluş gibi yumuşacık tüyleri ile Scottish Fold, evinize neşe getirecek bir kedi!

Scottish Fold Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Scottish Fold özellikleri arasında kendisini gösteren ilk şey dost canlısı olmasıdır. Çocuklar ile vakit geçirmeye bayılan bir ırk olan Scottish Fold, onlarla oyunlar oynar ve yakın arkadaş olmak ister. Çocuklu aileler için mükemmel bir seçim olan Scottish Fold, evcil hayvanlarla da iyi anlaşır, fakat sizin gözetiminizde olması daha iyi olur. Kendini pek savunamayan Scottish Fold, yavru kedi halinden itibaren evcil hayvanlar ile bir arada tutulursa, daha sağlıklı ilişkiler kurabilir. Aynı zamanda saldırgan olmayan kediler ile aynı ortama sokulması daha iyi olacaktır.

Scottish Fold Sağlık Durumu

Bir hayli sağlıklı olan Scottish Fold, ne yazık ki bazı kalıtsal hastalıklara yatkınlık göstermektedir. Bu hastalıklar; eklem hastalıkları ve böbrek hastalıklarıdır. Düzenli ve kaliteli mama tüketimi ile periyodik veteriner kontrolleri yapıldığı takdirde, sağlığı açısından endişe etmeye gerek yoktur. Sağlıklı bir Scottish Fold, 15 yıla kadar yaşayabilir.

Scottish Fold Eğitilebilir mi?

Akıllı ve zeki bir ırk olarak bilinen Scottish Fold, eğitime açık bir kedidir. İnsan odaklı olmasından dolayı sahibi ile beraber vakit geçirmeyi çok sever ve eğitim zamanları onun için oldukça değerli olacaktır. Biraz özen göstererek, temel kuralları öğretebilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/savannah-kedisi linkinden ulaşabilirsiniz.

Lepus Dolce Premium Yatak Yeşil Large

Lepus Dolce Premium Yatak Yeşil Large

1,442.00 ₺
1,297.80 ₺