Kapat
x

En İyi Ev Arkadaşı: Maine Coon

En eski kedi türleri arasında yer alan Maine Coon, Kuzey Amerika kökenli bir kedidir. Popüler ev kedileri arasında ilk sıralarda kendisine yer edinen Maine Coon, aileler için en ideal türdür. Maine Coon’un ilk yolculuğu Amerika’ya gelen denizcilerin uzun tüylü bir kedi getirmeleri ile başlar. Amerika’da kısa tüylü bir kedi ile çiftleştirilmesi sonucunda günümüzdeki halini almıştır. Uzun ve yoğun tüy yapısı ile Maine Coon pofuduk bir kedidir ve bu yönü neden bu kadar popüler olduğunun yanıtıdır. Kalın tüy yapısı nedeniyle soğuk kış aylarında oldukça yüksek dayanıklılık gösterir. Büyüleyici bir görünüme sahip olan Maine Coon sadık bir kedidir ve ailesi onun için her şeyden önemlidir. Sevecen yapısı ve sıcak kalbi ile Maine Coon cinsi kesinlikle sahiplendirme isteyen kişilerin ilk tercihi olmalı!

Maine Coon Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Kuzey Amerika
  • Karakteri: Sadık, Sevecen, Uysal
  • Tüy Rengi: Kahverengi, Beyaz, Tekir
  • Gövde: Geniş
  • Kürk Yapısı: Uzun, Yoğun
  • Kuyruk: Uzun, Tüylü

Maine Coon Karakteri ve Özellikleri


Sessiz, sakin ve sevecen bir kedi olan Maine Coon cinsinin en belirgin özellikleri arasında nazik bir tür olması vardır. Sahibine karşı her zaman saygılı ve sadık olan bu tür, aileler için en iyi tercihtir. Kedi sahiplendirme platformlarının en çok talep aldığı cins olan Maine Coon aynı zamanda oldukça zeki ve akıllıdır. Meraklı yapısından dolayı öğrenmeye açıktır. Yeniliklere açık bir kedi olan Maine Coon, her zaman çevreye ayak uydurur. Cüssesi büyük olmasına rağmen sakin ve sessizdir. Miyavladığını çok az duyarsınız, bu da genellikle acıktığı içindir! Erkek Maine Coon daha hareketli olmaktadır. Erkeğe nazaran dişi Maine Coon daha sakin ve kendi halindedir. Maine Coon oldukça kibar bir kedidir, bu sebeple çocuklar ile rahatlıkla yalnız bırakılabilir. Sahibi ile güçlü bağlar kurabilen Maine Coon, her zaman ailesi ile içli dışlı olmak ister. Evde oluşan tüm olaylarda kendisine bir yer açmayı ve ilgiyi üzerinde hissetmeyi sever. Sahibi ile en iyi arkadaş olmak isteyen Maine Coon, eğer ailesine alışırsa hareketli yönünü gösterir. Oyunlar oynamaya ve oradan oraya koşmayı sever ve çoğu zaman komik hareketlerde bulunur.

Maine Coon Bakımı


Maine Coon özellikleri gereği özenli bir bakım rutinine ihtiyaç duymaktadır. Uzun tüyleri sürekli olarak taranma ihtiyacı duyar. Bu taranma işlemi ile ölü tüyler vücuttan gider ve gövde nefes alarak yaraların oluşması önlenir. Yoğun tüy yapısından dolayı Maine Coon yaz aylarında sıcaklayabilir. Bu durumlarda ılık bir banyo Maine Coon’u ferahlatacaktır. Maine Coon maması büyük dikkat ister. Her zaman kaliteli ve sağlıklı bir mama yemelidir. Bu Maine Coon’un yaşam kalitesini büyük ölçüde etkiler. Maine Coon için en çok önerilen mama Royal Canin maması olmaktadır. Bunların yanı sıra Maine Coon’un mama ve su kabı her gün dezenfekte edilirse, bakım rutini tamamlanmış olur.

Maine Coon Vücut Yapısı


İri bir kedi olan Maine Coon, sağlam ve dayanıklı bir kedidir. Kalın bacakları vardır ve son derece büyüktür. Kulakları sivri uçludur ve gözleri iri ve yuvarlaktır. Bedeni dikdörtgen şeklindedir. 3 ila 5 yaşına kadar gelişme sürecinde olduğu için vücudu geç gelişir. Göz rengi genellikle altın, bakır ve yeşil renklerindedir. Uzun tüyleri parlak ve ipeksidir. Pofuduk bir görünüm yaratır. Tüy rengi her renkte bulunabilir ama en fazla tekir, kahverengi ve beyaz renklerde vardır.

Maine Coon Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi


Oyun oynamayı sevmesi ve sessiz, sakin yapısı ile çocukların en iyi arkadaşı olmaya aday olan Maine Coon, aileler için harika birer tercihtir. İnsanlar ile sıkı bağlar kurar ve içli dışlı olmak ister. Maine Coon hayvanlarla da iyi geçinir ve yanına rahatlıkla bir evcil arkadaş alınabilir. Yavru kedi halinden itibaren kesinlikle sosyal olarak yetiştirilmelidir.

Maine Coon Sağlık Durumu


Maine Coon genellikle sağlıklı bir kedidir, fakat bazı kalıtsal hastalıklara yatkınlık gösterir. Bu hastalıklar kalça displazisi ve feline hipertrofik kardiyomiyopatidir. Bu kalıtsal hastalıklara sahip olan kedileri almamak için sahiplendirme öncesinde test yaptırmayı unutmayın. Sağlıklı bir Maine Coon 9 ila 15 yıla kadar yaşayabilir.

Maine Coon Eğitilebilir mi?


Maine Coon zeki ve akıllıdır. Bu özelliklerinin üzerine bir de sahibine olan düşkünlüğü eklenince eğitim onun için çok zevkli bir hal alır. Sürekli olarak sahibini memnun etmek isteyen Maine Coon’a bazı temel kuralları kolaylıkla öğretebilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/manx linkinden ulaşabilirsiniz.

Trixie Kedi Oyun ve Ödül Topu 5 Cm

Trixie Kedi Oyun ve Ödül Topu 5 Cm

249.00 ₺
224.10 ₺
Lepus Mesh Köpek Montu Geo Large

Lepus Mesh Köpek Montu Geo Large

450.00 ₺
405.00 ₺