Kapat
x

Man Adası Ulusal Sembolü: Manx

Oldukça yetenekli ve dünyanın en çok rağbet gören kedilerinden birisi olan Manx, Man Adasının ulusal sembolü olarak anılmaktadır. Doğal mutasyon sonucunda dünyaya gelen Manx cinsi, kuyruksuz ya da çok kısa kuyruklu olmaktadır. En pahalı kedi türleri arasında bulunan Manx, çok dost canlısıdır ve insanlar ile iyi birer iletişime sahiptir. İnsanlar kadar diğer hayvanlarla da etkileşimi yüksek olan Manx, aynı zamanda adeta mankeni andıran yürüyüşü ile görenleri hayrete düşürmektedir. Sahibinin en yakın arkadaşı olmak için can atan ve ailesine sonsuz sadakat duyan Manx’in en sevilen özellikleri arasında kolay eğitilebilirliği vardır. Köpekler gibi at-getir oyunları seven Manx, gereken öze gösterilirse kolaylıkla eğitilebilir. Doğayı seven bir kedi olduğu için tasma eğitimi verebilir ve dışarıda gezdirebilirsiniz.

Manx Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Man Adası
  • Karakteri: Zeki, Utangaç, Hareketli
  • Tüy Rengi: Kahverengi, Çikolata, Mavi, Leyla, Açık Kahve
  • Gövde: Orta
  • Kürk Yapısı: Uzun, Yoğun
  • Kuyruk: Kısa

Manx Karakteri ve Özellikleri


Sahibi ile yüz göz olmayı seven, fakat yabancılara karşı oldukça utangaç bir ırk olan Manx, aynı zamanda sevecen ve sosyaldir. Bu olumlu özellikleri yanı sıra vahşi bir tarafı da vardır. Zeki bir tür olan Manx cinsi, köpekler gibi eğitilebilir ve hatta kısa sürede tasmaya bile alışabilir. Meraklı bir kedi olan Manx’ın en bilinen özellikleri arasında bütün evi arşınlaması vardır. Evin hemen her yerine burnunu sokmak ister ve yüksek merakından dolayı asla dur durak bilmez. Buna rağmen zeki yapısı nedeniyle sahibinin ne demek istediğini anlar ve sınırları dışına çıkmaz. Pencere, dolap ve kapıları nasıl açtığınızı izler ve aynı şekilde uygular. Bu sebeple evden kaçmaması için güvenliğe önem göstermelisiniz. Hareketli bir kedi olan Manx, aynı zamanda güçlü bacakları sayesinde her yere zıplar ve herkesten yüksekte olmak hoşuna gider. Avcı kimliği sebebiyle herkesi görebileceği yerlere çıkmayı sever ve otoriter bir duruş sergiler. Fakat bu otoritesini yalnızca eve gelen yabancı misafirlere gösterir. Bu durumlar dışında ailesine karşı sevgi dolu bir kedidir.

Manx Kedisi Bakımı


Yoğun tüy yapısı nedeniyle sürekli olarak taranma ihtiyacı duyan Manx, haftada 1 kere taranarak ölü tüylerinden kurtulmalıdır. Aynı zamanda sıcak yaz günlerinde ılık bir banyo aldırarak Manx’i rahatlatabilirsiniz. Bunun yanı sıra Manx cinsinin su ve mama kabı düzenli olarak dezenfekte edilmelidir. Yine aynı şekilde yaşadığı yerinde hijyenine önem verilmelidir. Manx’i periyodik olarak veteriner kontrolüne götürerek tırnaklarını kestirmeli ve evde tırnaklarını törpülemesi için kedi tırmığı edinmelisiniz. Ayrıca kedi tırmalamaları ürünleri Manx kedisi için oldukça uygun bir seçenek olacaktır.

Manx Vücut Yapısı


Manx cinsi denince akla ilk olarak en belirgin özellikleri arasında yer alan kısacık kuyruğu gelir. Orta boyutlu bir kedi olan Manx’in ya kuyruğu yoktur ya da çok kısadır. Uzun ve yoğun tüy yapısı bulunan Manx’in kafa yapısı kubbeyi andırmaktadır. Dolgun yanakları ile tatlı bir görünüm sergileyen Manx, güçlü çene yapısı ile göründüğünden daha vahşidir. Manx’in kulakları kafasına göre daha büyüktür. Sağlıklı bir tür olan Manx, güçlü arka bacakları sayesinde oldukça yüksek yerlere kolaylıkla zıplar. Neredeyse kusursuz ve parlak tüy yapısı ile şık bir görünüme sahip olan Manx, pek çok renk ve desende tüye sahip olabilir. Genellikle çikolata, kahverengi ve leylak renklerindedir.

Manx Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi


Sosyal bir tür olan Manx, genel olarak diğer hayvanlarla iyi ilişkiler kurar, fakat karşısındaki hayvanlar muhakkak onun otoritesini kabul ederse… Yeni tanıştığı insanlara karşı utangaç ve çekingen olan Manx, ailesine ve çevresine alıştıktan sonra sürekli olarak kendisini sevdirmekten büyük keyif alır. Çocuklar ile iyi anlaşır, fakat ters bir harekette saldırganlaşabileceği için çocuklar ile yalnız bırakılmaması lazım. Bunların yanı sıra çocuklar için iyi birer oyun arkadaşı olmaktadır.

Manx Sağlık Durumu


Manx cinsi kediler tıpkı diğer kedi türleri gibi bazı kalıtsal rahatsızlıklara yatkınlık göstermektedir. Bu rahatsızlıkların bazıları Manx sendromu, megakolon hatalığı, kornea hastalığı, sakrokoksikeal disgenez hastalığı ve kıvrımlı kuyruk sendromu olarak sıralanabilir. Manx cinsi sahiplenmeden önce muhakkak bazı testlerden geçirmelisiniz. Yavru kedi halinden itibaren aşı ve bakımları yapılmış ve kaliteli mama tüketen bir Manx, 14 yıla kadar sağlıkla yaşayabilir.

Manx Eğitilebilir mi?


Manx cinsi özellikleri arasında yer alan eğitilebilirliği ile kedinizi tıpkı bir köpek gibi yetiştirebilirsiniz. Oldukça zeki ve bir o kadar da meraklı olan Manx, dediğinizi hemen anlar ve sınırlarını bilir. Aynı zamanda aktif bir kedi olduğu için aynı köpeklerle oynandığı gibi at-getir türü oyunları öğreterek eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/mavi-rus linkinden ulaşabilirsiniz.