Kapat
x

Labrador Retriever Özellikleri Ve Bakımı

Labrador Retriever, Kanada'nın Newfoundland eyaletinde geliştirilmiş bir ırktır. St Jhon köpeği olarak da bilenen bu ırk, Kanadalı balıkçıların avcılık esnasında çokça kullandığı bir ırktır. Kanada'da doğan bu ırkın daha sonraları yüksek vergiler nedeni ile nesilleri tükenme seviyesine gelmiş ve bunun önüne geçmek amacı ile köpekler İngiltere'ye gönderilmişlerdir. Köpekler İngiltere'ye gönderildikten sonra bekçi köpeği eğitimi verilerek bu yetileri güçlendirilmiştir. Yine İngiltere'de bu yetilerinin haricinde diğer köpeklerle eşleştirilerek çeşitli yetileri de güçlendirilmiştir. Erkeklerinin diş uzunluğu, 56-61 cm arasında; dişilerinin diş uzunluğu ise 53-58 cm arasında değişmektedir. Labrador Retviever ırkının kilosu ise; erkekler için 27-34 kg arasında, dişiler için ise 25-32 kg arasında değişmektedir. 

Labrador Retriever Özellikleri

Labrador Retriever özellikleri sayesinde çokça tercih edilen bir ırktır. Perdeli ayakları sayesinde rahatça denizde hareket edebilen bu ırk; Kanadalı balıkçılar tarafından avı suda yakalamak, yakalanan avı sudan çıkarmak için kullanılmıştır. Labrador Retriever renkleri sarı, siyah, kahverengi olabilmesi ile birlikte  kısa, düz ve su geçirmeyen kürkü ile dayanıklı ve hafif dikdörtgen şeklinde bir köpektir.  Görünüm olarak; geniş kafası, güçlü burnu, makas ısırışı ile kapanan dişleri ve gözel görünür bir alın çıkıntısı olmakla birlikte gözleri zeki ifadelidir.  Kestane veya ela rengi olabilmektedir. Genel olarak orta büyüklükteki kulakları vardır ve bu kulaklar sarkıktır. Samur benzeri güçlü kuyruğu vardır ve uca doğru incelir. Güçlü ve dinamik bir kemik yapısına sahiptir.  

Labrador Retriever Mizacı

Labrador retriever mizacı genel olarak duygusal, sabırlı, zeki, sadakatli ve itaat etmeye hevesli yapısı olan bir köpek türüdür. Labrador Retriever türü köpekler özellikle de suda oynamayı çok severler.  Çocuklara karşı mükemmel bir karakterleri vardır. İnsanlarla olmayı sever ve ailenin bir parçası olduğunu hissetmek isterler. Yavruyken çok iyi sosyalleştirilmez ise yabancılara karşı biraz mesafeli olabilir. Bu köpekler aynı zamanda bekçi köpekliği de yapmaktadırlar ancak temel olarak bir koruma köpeği değillerdir. Çok yalnız bırakılırsa her köpek gibi eşyalara zarar verebilmektedirler. Bu köpeklere çok güçlü bir boynu olduğu için erken yaşta tasma çekmeden yürüyebilmesi öğretilmelidir. Yarışma amacı ile yetiştirilenler av amacı ile yetiştirlenlere kıyasla daha uysaldır. Av amaçlı yetiştirilenler daha enerjik ve hareketli olabilmektedir. En iyi eşlik köpekleri genellikle bu iki amaç ile yetiştirilenlerin karışımıdırlar. Bu ırk oldukça popülerdir olmakla birlikte Labradorlar, Golden Retrieverlara kıyasla daha dominant ve bağımsızdırlar. Bu köpekler; av, iz sürme, vurulan avı geri getirme, bekçi köpekliği, narkotik, engelliler için rehber köpek, arama ve kurtarma, agility ve itaat yarışmalarında oldukça başarılıdırlar.  Labrador Retriever ırkı köpeklere yeterli hareket imkanı tanındığında yani yeteri kadar geziye çıkartıldığında apartman hayatına da adapte olabilmektedirler. Avcılık kökenli oldukları için oldukça gelişmiş bir koku alma özelliğine sahiptirler. Dinamik ve atletik bir ırk olduğundan yavru iken oldukça hareketlidirler. Bundan dolayı sık sık egzersiz yaptırılmalıdır.

Labrador Retriever Beslenmesi

Labrador Retriever Beslenmesi için doğru ve yeterli protein içeren mamalar tercih edilmelidir. Ortalama 25 – 35 Kg aralığında olan Labrador cinsi köpekler orta ırk ve iri ırk köpek sınıflarına dahil edilebilmektedir. Köken olarak soğuk iklim sayılabilecek bir bölgeye aitlerdir. Bu tür aktif köpek ırklarına yeterli beslenme sağlayabilecek kuru mamalar ve konserve mamalar tercih edilerek beslenmesi sağlanmalıdır. Bu tür köpeklerin aktif spor yapan, yüzmeyi seven ve işçi sınıfı köpekler olduğu düşünüldüğünde ihtiyaçlarının da doğru karşılanması gerekmektedir. Mama seçiminde köpeğin kişisel olarak beğendiği ve tercih ettiği mamalar kullanıldığında köpekten daha fazla verim alınacaktır. Alınan mamaların bozulmaması önemlidir. Labrador mama verilirken dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de öğün sayısıdır. Labrador cinsi köpekler verilen tüm yemekleri yiyebilmesi ile meşhurdur. Bundandır ki obeziteye oldukça eğilimlilerdir. Mama verilirken köpeğin hareketliliğine göre öğün sayısı ve mama miktarı belirlenmelidir. Belirlenen öğünlerin üzerine çıkılması durumunda köpekte hantallık ve kilo alımı gerçekleşecektir. Öğün sayıları tercihen bir uzmana sorulmalıdır. Uzman eşliğinde yapılacak beslenme köpek için en sağlıklıdır. Labrador Retriever yavru beslenmesi için ise yine aynı yöntemler uygulanmalıdır.

Labrador Retriever Eğitimi

Bir çok köpek ırkına kıyasla oldukça zeki olduklarından Labrador Retriever eğitimi oldukça basit olmaktadır. Eğitimler yavru iken  verilmelidir. Güçlü boyunları sayesinde çekme konusunda oldukça iyi olduklarından İlk olarak çekme eğitimi verilmelidir. Çekme huyundan vazgeçirilmelidir. Eğitimler bu cins köpekler suyu çok sevdiğinden suda verilmelidir. Eğitimler tekrar edilirse verilen eğitimler köpek tarafından alışkanlık olacaktır. Eğitim verilirken köpek ödülleri verilmelidir. Bu ödüller su ile de alakalı olmalıdır. Su araçılığı ile verilen eğitimler daha kalıcı ve basit olacaktır. Suyun yanında sporu da çok sevdiklerinden  eğitimler spor aracılığı ile de verilebilir. Eğitimler ilgili ve bir oyunmuş gibi verilmelidir. Labrador Retriever yavru eğitimi verilirse hem işler kolaylaşacak hem de verimlilik artacaktır. Eğitim esnasında köpek eğitim ürünleri de kullanmanızı öneririz.

Labrador Retriever Bakımı

Labrador Retriever bakımı yapılırken bu tür köpekler aile kavramını çok sevdiklerinden sanki ailenin bir ferdiymiş gibi yaklaşılmalıdır. Bu köpekler yalnızlığı, yüksek sesi, kargaşayı sevmemektedirler. Yalnız kalmayı sevmedikleri gibi yalnız kalınca agresifleşmekte ve etrafa zarar vermektedirler. Bu ırk köpeklere otorite sağlamak ve söz dinletmek için nadiren de olsa ses yükseltilmelidir ancak bu durum sık gerçekleştiğinde köpek saldırganlaşacaktır. Bu köpekler genel olarak uysal olduğundan evdeki çocuklar ile iyi geçinecek aynı zamanda eve zarar vermeyecektir. Tüm iyi koşullar sağlandığı halde hala uysal değil ise bir veterinere götürülmelidir. Arkadaşları olmasını çok seven bir tür olması ile birlikte kolayca arkadaş edinebilmekte ve insanlarla da arkadaş olabilmektedir. Arkadaşlarının olması onu sakinleştirecek ve uysallaştıracaktır. Bu köpekler kısa tüylü ve çift kat deriye sahip olduğundan tüyleri en az haftada 1 kez köpek tarağı ile fırçalanmalıdır. Bu periyot tüy dökme dönemlerinde daha kısa olabilir. Soğuğa dayanıklı bir köpek olduğundan köpek şampuanı ile duş almasında bir mahsur yoktur. Köpek tırnak makası ile düzenli periyodlarda tırnakları çok uzadığında dikkatlice kesim yapabilirsiniz.

Labrador Retriever Sağlık Sorunları 

Sık görülen sağlık problemleri arasında; kalça ve dirsek displazisi, mast hücreli tümörler ve göz bozuklukları görülmektedir. Bu problemler görüldüğünde bir veterinere götürülmeli ve gereken tedaviye süratle başlanmalıdır. Yapılacak tedavi içerisinde beslenme ve bakım gibi hususlar veteriner tavsiyeleri ile sürdürülmelidir. Aynı zamanda belirli periyotlar ile muayeneye götürülmeli ve aşıları yapılmalıdır. Her ne kadar uysal hayvanlar olsalar da sahiplerine gelen bir tehdit üzerine oldukça agresifleşebilirler. Agresifleşen köpek ırkından dolayı oldukça güçlü olduğundan her türlü zararı verme potansiyeline sahiptir. Bu potansiyel sayesinde oldukça korkulan bir köpek olmayı başarabilmiştir. Yaşam süreleri normal şartlarda 10-12 yıl arasındadır. Bu yaşam süreleri göz önüne alınarak beslenmelidir. Orta düzeyde tüy döken bir köpek olduğundan evlerin içinde en rahat beslenilenilen köpek türlerinden biridir.

Lepus Luxe Donut Krem 60x16 Cm

Lepus Luxe Donut Krem 60x16 Cm

755.00 ₺
679.50 ₺
Flexi Giant Dev Irk Xlarge Şerit 8 Metre

Flexi Giant Dev Irk Xlarge Şerit 8 Metre

2,250.00 ₺
2,025.00 ₺