Kapat
x

Kuş Oyuncakları Nasıl Seçilmelidir?

Oyuncaklar ve oyun oynamak çocukların gelişiminde son derece önemlidir. Araştırmalar çocukların temelde oyun yoluyla öğrendiklerini göstermiştir. Benzer şekilde, oyuncaklar kuş yaşamındaki eğlence için de oldukça kritik bir role sahiptir. Oyuncaklar eğitmeye, içgüdüyü gerçekleştirmeye, egzersizi teşvik etmeye ve bir kuş gagasını meşgul etmeye yardımcı olur. Tüm bu faydalar kuşunuzun genel sağlığına ve mutluluğuna yardımcı olur. Kuşların sıkılması ve davranış problemleri geliştirmesi çok yaygındır. Oyuncaklar bu sorunu, kuşunuzu o kadar meşgul ederek tüy toplamaya veya aşırı çığlıklara başvurmayacak şekilde çözer. Bu yazıda, önce kuş oyuncaklarının faydaları hakkında detaylı bilgiler verilecek, ardından kuş oyuncakları seçiminde dikkat etmeniz gereken noktalar sıralanacaktır.

Kuş Oyuncaklarının Faydaları

Oyuncaklar, çiğnemesine, parçalamasına ve yırtılmasına izin vererek kuşunuzun içgüdüsünü yerine getirmesine yardımcı olur. Bir kuşun doğal içgüdüsünün bir parçası gagasıyla bir şeyleri parçalamaktır. Bu bazı zamanlarda yiyecek arayışı için bazen de sadece eğlence için olabilir. Ancak bir kuşun temel egzersizi gagasını kullanmaktır. Doğal yaşamında sıkça gaga kullanımı imkanı bulsa da bir kuş evcil hayata geçtiğinde gagasını kullanmak zorunda hissetmeyebilir. Bu durum, kuşun doğal iç güdülerinin karşılıksız kalması, böylece kuşun agresifleşmesi ya da belli yeteneklerinin körelmesi anlamlarına gelebilir. Tüm bunlardan kaçınmak için çeşitli kuş oyuncakları üretilmiştir. Bu kuş oyuncaklarını kullanarak kuşunuza yardımcı olabilir, onu doğal ortamında gibi hissettirebilir ve böylece yeteneklerinin körelmesinin önüne geçebilirsiniz. Kuşunuzun oyuncaklar üzerinde çiğnemesine izin vermek, gagasını da formda tutmaya yardımcı olur. 

Oyuncakların yerine getirdiği bir başka içgüdü de yemleme ihtiyacıdır. Evcil hayvan kuşları zamanlarının çoğunu ayaklarına harcadıkları için, etkileşimli oyuncaklar kuşların aktif kalmasına ve egzersiz yapmasına yardımcı olur. Bu, bir kuşun obeziteden kaçınması için gereklidir. Oyuncaklar ayrıca kuşunuza bir meydan okuma verir ve onu bir sorunu çözmesi için teşvik eder. Bulmaca oyuncaklar ilgi çekici bir ortam yaratır ve kuşunuzu problem çözme becerilerini kullanmaya motive eder. Kuşunuza ek stimülasyon sağlamak için ona çeşitli dokular, sesler, boyutlar, tatlar ve renkler içeren oyuncaklar sunun. Kuşunuzun fiziksel ve zihinsel sağlığı için oyuncaklar gereklidir. Kuşunuzun büyüklüğüne ve kişiliğine uygun oyuncakları seçmeyi unutmayın. Büyük kuşlar, çok küçük olan oyuncakları boğabilir ve daha küçük kuşlar, çok büyük bir oyuncaktan korkabilir. 

Kuş Oyuncakları Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuşunuz için güvenli bir boyutta olan kuş oyuncakları seçin. Bir kuş bir parçayı ısırıp potansiyel olarak parçayı yutabilirse, oyuncak çok küçüktür. Kuş gagasını bir parçanın etrafına alabilirse veya parçalar çiğnemek için çok zorsa, oyuncaklar çok büyüktür. Kuşlar, soluklaşabileceği, kucaklaşabileceği veya çiğneyebileceği ve yok edebileceği oyuncakların tadını çıkarır. Ayrıca, kuşunuzun gagalarını veya ayak parmaklarını oyuncak parçalara veya donanıma takamadığından emin olun.

  1. Kalite

Her zaman saygın üreticilerin oyuncaklarını seçin güvenlik için dikkat edin. Bu oyuncakları kuş özel mağazalarında bulabilirsiniz. Saygın bir üretici sadece güvenli, toksik olmayan parçalar kullanır. Hiçbir oyuncak% 100 güvenli olmasa da, Kuş Oyuncak Güvenliği hakkında bilgi edinerek olası riskleri azaltın.

  1. Oyun Stili

Kuşların oyuncaklarla ne kadar ilgili olduğunu belirlemek için oyun tarzını gözlemleyin. Bazı kuşlar maymun bar gibi oyuncaklar kullanırken diğerleri oyuncaklarını soluklaştırmak ve kucaklamaktan hoşlanır. Güvenli bir şekilde oynamasını sağlamak için yeni bir oyuncak sunduğunuzda kuşunuzu izleyin. Kuşunuz oyuncağı kullandığından, güvensiz parçaları korumanız veya kullanılmış bir parçayı birlikte çıkarmanız gerekir. Her zaman telli yıpranmış lifleri düzeltin ve kullanımlarına aşmış olabilecek parçaları atın. 

  1. Çeşitlilik

Yoğun dünyamızda, çok sosyal kuşlarımıza zihinlerini, zamanlarını ve enerjilerini işgal edebilmeleri için oyuncaklar sağlamamız gerekiyor. Kuşunuza her zaman en az 4-6 oyuncak sunmayı planlayın. Güvenlik için incelediğinizde, her hafta çeşitli oyuncak stillerini kafeste tutun, döndürün ve her hafta yerlerini değiştirin. Kuşunuzun kafesinin sıkıcı olmasına asla izin vermeyin. Egzotik evcil hayvanların bakımı hakkında daha fazla bilgi edindikçe, üreticiler kuşun içgüdüsel ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli oyuncaklar geliştirdi. 

Kuş Oyuncakları Çeşitleri

Toplayıcılık Oyuncakları

Toplayıcılık yapan oyuncaklar, kuşunuzun yiyecek için çalışmasını gerektirir çünkü vahşi doğada her günün çoğunu toplayıcılık yapmak zorunda kalacaktır. Bu oyuncaklar, istediğiniz bir oyuncağı veya muameleyi elde etmek için kuşunuzun çoklu seviyelerde çözmesini gerektirir. Şişlerden karton kutulara, bulmacalara kadar yiyecek arayan kuş oyuncaklarının tüm çeşitlerine göz atın. Yabani kuşlar gün boyunca ve özellikle kuşların ağaç gövdelerindeki yuvaları dikkatlice tünelledikleri üreme mevsiminde çiğniyorlar. 

Çiğneme Oyuncakları

Kendilerine mürekkeplenmeyi gösteren kuşlar için oyuncakların dayanak noktası olmalıdır. Kuşlar ahşap ve deriyi çiğnemeyi sever. Bu oyuncakların işlevinin kürdan boyutlu parçalara çiğnemek olduğunu unutmayın. Müşterilerin sık sık “Büyük bir oyuncak alıyorum ve kuşum onu ​​yıkıyor!” Dediğini duyuyoruz. Bu oyuncaklar bunun için. Kuşların bir şeyleri yıkmaları yeterlidir. Çiğneme, kuşunuz için doğal bir aktivitedir ve akıl sağlıkları için bunu yapmaları için bir fırsat sağlanmalıdır. Balsa, çam veya asma bazlı malzemeler gibi yumuşak ahşaplar daha küçük kuşlar için tasarlanırken, daha büyük kuşlara daha sert ormanlarla meydan okunmalıdır. 

Egzersiz Oyuncakları

Tıpkı bizim yaptığımız gibi, yürüyoruz ve vücudumuzu iyi durumda tutmaya çalışıyoruz, günde kilometrelerce uçmak için donanımlı kuşunuz, egzersizi teşvik eden oyuncaklara ihtiyaç duyar. Salıncaklar ve Bungees, merdivenleri ve halatları sırt, ayak ve bacakları egzersiz için tırmanmayı teşvik ederken, kanat ve göğüs kaslarını oluşturmak için dengeleme becerilerini zorlar.

Konfor Oyuncakları

Birçok papağan türü doğal ortamlarında büyük sürüler halinde yaşar. African Gray Parrots, Parrotlets, Pionus gibi bu "sürü türleri", bir ortak olmadan günün bir dakikası gitmez. Bu türleri kafeslediğimizde inanılmaz derecede yalnız olurlar ve kaygıyı önlemek için yıkıcı davranışlarda bulunabilirler. Evcil hayvan kuşunuza, soluklaşabileceği ve kucaklaşabileceği rahat oyuncaklar sağlamanızı öneririz. Sarılma ve snuggling, sürü arkadaşlarının olmamasından kaynaklanan kaygıyı hafifletir. Konfor oyuncaklarına örnek olarak Preening Pal, Scooter Z Snuggly ve Snuggle Yüzükler verilebilir.

Bulmacalar ve Manipülatifler

Kuşlar inanılmaz derecede akıllı ve meraklıdır. Hile oyuncakları ve yiyecek arama oyuncakları bir kuşun aklını kullanmasını gerektirir. Bu da kuşlar için hem gerekli hem de eğlencelidir.  

Ayak Oyuncakları

Bir papağanın ayağı, küçük eşyaları tutmak ve kavramak konusunda çok beceriklidir. Kuş ayağının bu kadar yakınına göz atın. Nesneleri kavramasına, tutmasına ve manipüle etmesine izin veren yaklaşık 16 eklem ve bitişik kaslara sahiptir. Ayak oyuncakları ayakları egzersiz yapmak ve el becerisini geliştirmek için tasarlanmıştır. Ayrıca yiyecek arama oyuncaklarında saklanmak için mükemmel bir seçenektir.

Sonuç olarak, kuşunuza haftalık olarak değiştirerek çeşitli oyuncaklar sunun. Kuşunuzu eğlenceli, kuş oyuncaklarını uyararak sıkarak sıkıntı ve uygunsuz davranışlardan kurtulun. Kuş oyuncaklarının bazı türleri bazı müşteriler için pahalı gelebilir. Ancak ürün çeşitliliğinin bu alanda oldukça geniş olduğu göz önüne alındığında her bütçe grubuna uygun kuş oyuncağı ürünü bulmak mümkündür diyebilir. Kuş oyuncaklarının getireceği yararlar hem kuşunuzun sağlığı hem de ev içindeki konumunu doğrudan etkileyecektir. Bu oyuncaklardan doğru tercih ile aldığınızda tahmin etmeyeceğiniz ölçüde yararları gözlemleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/akvaryum-isiticisi-nedir linkiden ulaşabilirsiniz.