Kapat
x

Köpekler İçin Aksesuar Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Köpekler insanların en eski ve en sadık dostlarından biridir. Bir köpek dosta sahip olmak hayatımızda muhteşem değişikliklere yol açabilir. Köpeği bir evcil hayvandan çok dost olarak görmek daha doğru olacaktır. Böyle olduğunda köpek bakımı da bir angaryadan çıkarak keyifli bir aktivite haline gelir.

Diğer tüm evcil hayvanlarda olduğu gibi köpeklerde de evcil hayvan sektörü beslenme, barındırma, bakım ve aksesuar gibi ayrıntılar sunar. Köpekler için aksesuar seçimi büyük önem taşır çünkü bu aksesuarlar köpek dostlarımızın hem konforunu hem de yaşam kalitesini gözle görülür biçimde artırır. 

Köpek aksesuarları çeşitlilik açısından insanların kullandığı aksesuarlardan pek de geri kalmaz. Binlerce ürün çeşitliliğine sahip olan köpek aksesuarları dostlarımız için farklı özellikler sunar. Köpek aksesuarı seçerken hem kendi öncelikleriniz hem de köpeğinizin özelliklerini dikkate almanızda büyük yarar var. Bu yazıda, köpekler için aksesuar seçiminde dikkat etmeniz gereken noktaları bulabilirsiniz.

>> Köpek Aksesuarları

Tasma Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1) Tasma Çeşitleri

Köpeğiniz için bir tasma seçmeye çalışırken çok çeşitli tasmalar ile karşılaşacaksınız. Tasmanın köpeğinizin en sonunda boyundan çıkacağını ve uygun bir şekilde değiştirilmesi gerekeceğini unutmayın. Bir tasma için karar verirken, materyal ve tipten boyut ve genişliğe kadar hangi tasmanın köpek için en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olacak dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Bununla birlikte, köpek için mükemmel tasmayı doğru bilgilerle bulmak mümkündür.

Hemen hemen tüm köpekler için düz bir köpek tasması kullanımı tavsiye edilir. Yassı köpek tasmaları en yaygın köpek tasmalarıdır ve hemen hemen her evcil hayvan mağazasında bulunur. Düz köpek tasmaları, kolayca çıtçıtlı bir tokayla takıldıkları için sıkça tercih edilir. Köpeğinizin ilk tasması olarak düz bir köpek tasması satın almayı deneyin, böylece düzenli olarak takmalarını sağlayabilirsiniz. Köpeğinizin üzerinde tasmayı takılı bırakmayın, bunlar meraklı bir köpek yavrusu için boğulma riski oluşturabileceğinden, evde gözetimsiz iken tehlike oluşturabilir.

2) Ayrılabilir Tasmalar

Yavru köpeğiniz dışarıda vakit geçiriyorsa, ayrılabilen / uzayabilen tasmaları deneyin. Ayrılabilir yakalar, dallar veya çitler gibi engellerle veya potansiyel boğulma tehlikeleriyle karşı karşıya kaldıklarında çözülmek üzere tasarlanmıştır. Ayrılabilir bilezikler benzer şekilde, ayarlanabilir uzunluk ve geçmeli toka veya klipsli düz bilezikler olarak tasarlanmıştır. Bu tasmalar, dışarıda kayda değer miktarda zaman harcayan veya denetimsiz odaların etrafında dolaşan yavrular için mükemmel çözümlerdir. Ayrılabilir yakalar ilk yakalar olarak veya köpeğinizin bir yaka takmaya ayarlandıktan sonra satın alınabilir. Uygun bir şekilde emniyete alınmadan çekilirse ayrılma mandallarının çözülebileceğini unutmayın.

Eğitim ve özel ihtiyaçları olan ırklar için özel tasmalar kullanın. Martingale tasmaları ve kayışları tasma ve davranış eğitimi için tasmalardır ve köpek yavrularının yaşlarına bağlı olarak en kullanışlı seçenek olmayabilir. Bandolar ve koşum takımı ayrıca normal tasma tipleri ile uyum sağlayamayan köpekler için özel destek ve kontrol sağlamak üzere tasarlanmıştır. Eğitim seanslarını kısa tuttuğunuz sürece köpeğinizi genç yaşta eğitmeye başlayabilirsiniz. 6 aydan küçük köpekler için düz veya koparma bir tasma en uygun tiptir. Köpeğinizin bir Greyhound gibi daha ince başlı bir cins olması durumunda, Martingale'nin en iyi tasma seçeneği olacaktır.  Baş tasmaları, çok fazla enerjiye sahip olan güçlü köpek yavruları için mükemmeldir. Bu tasmalar köpeklerin tasmalarını çekmelerini ve kendilerini boğmalarını önleyecektir. Ciltte tahrişe neden olacak ve enfeksiyona neden olacağından asla köpek yavrusu üzerine ıslak veya çamurlu bir tasma takmayın. Daima elinizde birkaç tane tasma bulunur, böylece biri kurumuş olabilir ve yavru köpeğe yedek takabilir. Asla, özellikle yavru köpeklerde çatal, boğma veya elektrikli tasma kullanmayınız.

3) Tasmanın Diğer Yönleri

Tasma malzemesi olarak naylonu seçin. Tasmalar birçok materyalde bulunabilir, ancak en yaygın materyaller deri, naylon ve zincirdir. Köpeğinizin eğitimi için mutlaka bu tasmaya güvenmeyeceğinizi görünce, uygun fiyatlı ve rahat olacak bir malzeme seçin. Üç malzemenin de tümü kendi perks setiyle birlikte gelir, ancak köpek yavruları naylon veya deri tasmada daha rahat olacaktır. Naylon tasmalar genellikle deri yakalardan daha ucuz ve yaygındır.

Yavru köpeğiniz için uygun bir tasma genişliği seçin. Tasma genişliği, köpeğinizin tasmasını çekerken hissedeceği yüzey alanını belirler. Genişlik arttıkça, yüzey alanı da büyür. Daha geniş bir yüzey alanı, basıncın yürüyüşler sırasında daha dengeli dağılması ve daha konforlu olması anlamına gelir. Bununla birlikte, köpeğinizin rahatlamaya çalıştığı daha büyük genişliğe sahip tasmalar da daha rahatsız edici olabilir. Köpeğiniz için hangi tasma genişliğinden emin değilseniz, standart 2,5 cm yaka genişliğinden başlamayı deneyin.

Köpeğinizin boynunun çevresini yumuşak bir şerit metre ile santim cinsinden ölçün. Ayağa kalktıklarında boyunlarını ölçtüğünüzden emin olun. Yakanın sıkı olmamasını isteyeceksiniz. Köpeğinizin boyun ölçüsünü aldıktan sonra uygun büyüklükte bir tasma seçebileceksiniz. Uygun şekilde uyuyorsa, iki parmağınızı yavru köpeğinizin boynuyla tasma arasına yerleştirebilmelisiniz.

Kürk tiplerini aklınızda bulundurun. Köpeğinizin kürk türünü göz önüne almak, köpeğiniz için uygun yaka seçimini yapmanıza olanak sağlar. Tasmalar, özellikle saç kesimlerinden önce ve sonra, daha kalın kürklü köpeklere farklı şekilde uyar. Köpeğinizin ne tür bir kürkü vardır, böylece tüyleri büyüdükçe uygun ayarları yapabilirsiniz. Köpeğinizin kalın tüyleri varsa, tüylerini kestikten ve bu beden için bir tasma satın aldıktan sonra köpeğinizin boynunu ölçün. Köpeğinizin nihai tüy büyümesini hesaba katmak için ayarlanabilir bir tasma satın almayı düşünün.

>> En İyi Köpek Tasmaları

4) Fiyat

Mümkünse elbette ucuz bir tasma seçin. Kalite çoğu zaman fiyatla ilişkilendirilse de, ucuz bir tasma seçmek sizin için daha avantajlı olacaktır. Onlara pahalı, yüksek kaliteli, ayarlanabilir bir tasma satın alsanız bile, birkaç ay içinde ondan çıkacaklardır. Yavru köpeğiniz uygun bir şekilde antrenman yapmak için çok genç olacağından, ucuz bir tasmayı seçmek tasma antrenmanını çok fazla etkilemeyecektir.

Diğer Aksesuarlar

Bir köpek sahibi olarak, satın almadan önce farklı aksesuar türlerini düşünmek önemlidir. Satın almadan önce temizliği ve kullanımını kolaylaştıran özelliklere sahip köpek aksesuarları aldığınızdan emin olun. Bu özellikler, daha fazla özen göstermenizi kolaylaştıracak, böylece birçok köpek sahibinin uzun vadede takdir edeceği kullanılabilirlik faydaları sağlayacaktır.

Aksesuarlar için alışveriş yaparken, köpek sahipleri bandana ve şapka gibi aksesuarlar ekleyerek bir köpeğin kıyafetini tamamlayabilir. Aksesuarı bir köpek üzerinde yapmanın bir yolu olup olmadığını köpek sahipleri gözlemlemeli ve not etmelidir. Aksesuarın sabit kalmasını sağlamak veya köpek hareket ettikçe kaymasını önlemek için, aksesuarı saracak bantlar ve bağlar kullanılabilir.

Bu aksesuarları nereden alacağınızı bilmek çok önemlidir. Ama köpekler için en iyi aksesuarları nasıl bulabiliriz? Cevap aslında çok daha basit, sadece interneti kullanın ve köpeğiniz için en iyi aksesuarları bulun.

Yavruları soğuktan ve çeşitli risklerden korumak için güzel aksesuarlar bulabilirsiniz. Yavru köpeğinizi en sevdiğiniz basketbol takımının renkleri veya şık bir gelinlikle giydirebilirsiniz. Seçenekler sınırsız ve tek sınır takip etmek istediğiniz modanın özellikleridir.

Bulabileceğiniz en lüks köpek aksesuarları, köpeğinizi daha da güzelleştirebileceğiniz harika mücevherlerdir. Mücevherat yüksek kalitededir ve kesinlikle köpeğinizi özel kılacak çok çeşitli nesneler bulabilirsiniz. Hangisini alacağınızı seçemezsiniz.

Bir önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz: Petshop Nasıl Açılır?