Kapat
x

Köpekler Günde Ne Kadar Su İçmelidir? Dehidrasyon Belirtileri

Köpeğinizin beslenmesi söz konusu olduğunda su; protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve minerallerden bile daha önemlidir. Köpeğinizin vücudu tüm gün doğal olarak su kaybeder. Patilerinden terledikçe ve nefes nefese kaldıklarında su kaybederler. Çiş ve kaka yaptıklarında su kaybederler. Çok fazla su kaybeden bir köpeğin, vücudundaki suyun sadece %10 ila %15'i kalırsa çok hastalanabilir ve hatta ölebilir. Dolayısıyla vücutlarında kaybettikleri suyun hızlıca geri getirilmesi gerekmektedir.

Köpeğim Ne Kadar Su İçmeli? Köpekler Günde Ne Kadar Su İçmelidir?

Köpeğinizin ortalama günde 400 gr kuru mama tükettiğini düşünürsek, günde en az 1litre su tükettiğinden emin olmanız gerekmektedir. 20 kiloluk bir köpeğin her gün en az 2 litre suya ihtiyacı olmaktadır. Köpeğinizin ne kadar su içtiğini takip etmenize yardımcı olması için, su kabını ne kadar doldurduğunuzu ve ertesi gün seviyenin ne kadar düştüğünü düzenli olarak not edebilirsiniz.

Bol Bol Su Tüketmesini Sağlayın

 • Su kabını köpeğinizin kolayca ulaşabileceği bir yere bırakın. Köpekler içerken kaseyi devirebileceklerinden, devrilmeyecek ve dökülmeyecek şekilde yapılmış bir kase kullanın. Kaseyi günlük olarak temizleyin. Su kaynağının taze kalması için sık sık doldurun.
 • Siz ve köpeğiniz ne zaman dışarıda oynuyorsanız, özellikle de hava sıcak olduğunda içmeleri için yanınızda soğuk su getirin. Köpeğiniz sıcak günlerde dışarıda kalırsa, su kabına buz ekleyin.
 • Bazı köpekler tuvaletten içmekten mutludur. Ama bu temiz bir su kaynağı değildir! Köpeğinizin dışarıda kalması için tuvalet kapağını kapalı tutun.

Dehidrasyon Belirtileri

Dehidrasyon nedir? Dehidrasyon evcil hayvanınızın vücudunda yeterli miktarda su olmamasıdır. Köpeklerin vücudunun %90’ı sudur ve çoğu aktivite sonucunda vücutlarındaki suyun büyük bir kısmını tüketirler. Vücutlarındaki su %10'un altına düştüğünde bu durum onlarda farklı etkilere neden olabilir. Köpekler yeterince su içmediğinde veya çok fazla su kaybettiklerinde susuz kalırlar. Hasta, hamile, emziren ve yaşlı köpekler kolayca susuz kalabilir.

Köpekte Dehidrasyon Belirtileri Şunları İçerir:

 • Az enerji
 • Yemek yemeye ilgi olmaması
 • Batık gözler
 • Kuru bir ağız

Köpeğinizin dehidrasyonunu hızlı bir şekilde kontrol etmek için bu iki yolu kullanabilirsiniz. Yanıt normal değilse, olası dehidrasyonun bir işaretidir:

 • Köpeğinizin omuzları arasındaki sırttaki cildi kaldırın. Cilt, hemen normal yerine batmalıdır.
 • Basınç hafif bir nokta oluşturana kadar köpeğinizin diş etlerine hafifçe bastırın. Parmağınızı kaldırdığınızda normal renk hemen geri gelmelidir. Ayrıca diş etleri kaygan ve nemli olmalıdır.

Eğer bu testlerden sonra köpeğinizin susuz kalmış olabileceğini düşünüyorsanız, hemen veterinere götürün.

kopeklerde-dehidrasyon-belirtileri

İlginizi Çekebilir: Köpekler Dünyayı Ne Renk Görür ve En Çok Hangi Rengi Severler?

Köpeğinizde İshalin Önlenmesi

Bakteriler, virüsler ve solucanlardan kaynaklanan enfeksiyonlar da dahil olmak üzere birçok sağlık sorunu ishale neden olabilir. Parvovirüs adı verilen bir hastalık şiddetli kusma ve ishali tetikler. Ve köpeğiniz ishal ile daha fazla su kaybedeceği için ishal, dehidrasyona neden olabilir.

Köpeğinizi sağlıklı tutun. Bu hastalıkları önlemeye yardımcı olmak için:

 • Köpeğinizi düzenli olarak aşılatın.
 • Onları eski yiyecek ve çöplerden uzak tutun.
 • Parazit enfeksiyonlarını önlemeye yönelik tedaviler hakkında veterinerinizle konuşun.
 • Onların sağlığını tehdit etmeyen temiz içerikli kaliteli köpek maması tercih edin.
Eastland Plastik Ağızlık Large

Eastland Plastik Ağızlık Large

169.00 ₺
152.10 ₺