Kapat
x

Köpekler Dünyayı Ne Renk Görür ve En Çok Hangi Rengi Severler?

Köpek sahiplerinin veya köpek severlerin merak ettiği konulardan biri de köpeklerin hangi renkleri gördüğüdür. Köpeklerin siyah beyaz gördükleri ile ilgili, renk körü oldukları ile ilgili pek çok farklı bilgi internette dolaşmaktadır. Evlerimizde, bahçemizde veya sokaklarımızda yaşayan köpek dostlarımızın bizleri nasıl gördüğü ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz. Köpeğinizin hangi renkleri daha fazla gördüğünü veya dünyayı nasıl gördüğünü öğrenerek onları daha fazla anlayabilir ve dünyaya siz de onların gözünden bakabilirsiniz. 

Köpeklerin Göz Yapısı

Köpeklerin gözleri üç farklı tabakadan oluşmaktadır. Bu tabakalar "sclera, uvea ve retina" olarak sıralanmaktadır. Sclera, gözlerinin ön kısmında bulunan kornea tabakasıyla birleşmiş haldedir.

Uvea tabakası da üç ayrı bölümden oluşmaktadır. Bunlar; choroid, iris ve ciliary'dir. İris tabakası sinir sistemi ile kontrol edilmektedir.

Retina; gözün ışığa duyarlı olan iç katmanı olarak bilinmektedir. Rods ve cones hücrelerinden oluşan retinada rods, sadece siyah ve beyaz renklerini algılamaktadır. Cones hücreleri ise renkleri algılayabilmektedir. İnsanlarla kıyaslandığında köpeklerde 2 adet cones hücresi bulunurken insanlarda 3 adet cones hücresi vardır. Yani insanlar renkleri köpeklere göre daha iyi algılayabilmektedir. Bunun sonucunda eksik olan cones hücreleri sebebiyle köpekler kırmızı ve yeşili tam olarak ayırt edememektedir. Kısacası insanlarda bulunan renk körlüğü köpeklerin normal göz yapısını oluşturmaktadır. 

Köpeklerin gözlerinin görme alanı 240 derecedir. Bu görme alanı insanlarda 200 derecedir. Yani köpekler bizlerden daha geniş alanı görebilmektedir. Ayrıca köpeklerin gözlerinde bulunan ve retinanın alt kısmında yer alan "tapetum" tabakası, kedi ve köpeklerin geceleri daha iyi avlanmalarına yardımcı olmaktadır. Tapetum tabakası kedi ve köpeklerin daha net görmesini sağlamasının yanı sıra araba farları gözlerine geldiğinde, gözlerinin parlamasına sebep olan tabakadır.

Köpekler Geceleri Nasıl Görmektedir?

Köpeklerin gözlerinde bulunan ve retina tabakasının arkasında yer alan hücrelerin fazla olması sebebiyle köpeklerin gözlerine ışık geldiğinde daha fazla yansımaktadır. Işığın daha fazla yansıması ile birlikte köpekler geceleri insanlardan daha iyi görmektedir.  Retinadan geçtikten sonra ışık hücrelere ikinci kez çarpar ve ışığın toplanması %40 artmış olur. Tapetum tabakasından yansıyan ışık da köpeklerin gözlerinin sarı ve yeşil olarak ışıldamasını sağlamaktadır.  Geceleri iyi bir şekilde görebilen köpeklerin gözleri düşük ışık kaynaklarını insanlara göre daha iyi değerlendirmektedir.

Köpeklerin Daha Fazla Sevdiği Bir Renk Var Mıdır?

Köpeklerin yeşil ve kırmızı rengini tam olarak ayırt edemediğini söylemiştik.  Bu sebeple en sevdikleri renkler arasında onları almamıza gerek yoktur. Bunun yanı sıra köpekler üzerinde yapılan testlerde sarı rengi çok daha iyi gördükleri belirlenmiştir. Ayrıca sarı ve sarı tonlarına diğer renklere göre daha fazla tepki verdikleri görülmüştür. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da farklı farklı karakter yapıları olması sebebiyle direkt olarak köpekler belli bir rengi sever dememiz doğru olmayacaktır. Siz de köpeğinizin hangi rengi daha çok sevdiğini öğrenmek istiyorsanız köpeğinizin tercihlerine dikkat edebilirsiniz. Hangi renk objeler ile daha fazla oynadığını veya hangi renk köpek oyuncakları ile oynarken daha mutlu olduklarını takip ederek köpeğinizin en fazla hangi rengi sevdiğini belirleyebilirsiniz.

Köpekler İnsan Yüzlerini Tanıyabilir Mi?

Eotvos Lorand Üniversitesinin köpekler üzerinde yaptığı araştırmaya göre köpeklerin insan yüzlerini tanıyamadıkları belirlenmiştir. Peki diyeceksiniz ki köpekler sahiplerini nasıl bu kadar iyi tanıyor? Şöyle ki her ne kadar insan yüzlerini algılayamasalar da koku ve duyma becerileri oldukça kuvvetli. Yani sahiplerini kokularından ve seslerinden tanıyan köpeklere sahiplerinin fotoğraflarını gösterseniz tanıyamazlar. Köpekler her ne kadar insan yüzlerini tanıyamasalar da yüzünüz ile yaptığınız mimikleri algılayarak sizinle iletişim kurabilirler. Köpeklerinizin daha sağlıklı kulak ve gözlere sahip olmasını ve sizleri daha kolay bir şekilde tanımalarını istiyorsanız köpek göz ve köpek bakım ürünlerini kullanabilirsiniz. Köpeğinizin sindirim sisteminin sağlıklı olmasını ve daha uzun yıllar yaşamasını istiyorsanız en kaliteli köpek mamalarını tercih edebilirsiniz. Petcanlar ile köpeğinizin ihtiyacı olan tüm ürünlere ulaşabilirsiniz.