Kapat
x

Köpek Kulübeleri Boyutları Nasıl Olmalıdır?

Birçok insan, hapsedilmenin acımasız olduğunu düşündükleri için köpeklerini köpek kulübesinde yetiştirmeyi reddeder. Bununla birlikte, bir kulübe veya köpek kulübesi köpeklere güvenlik hissi verebilir. Kulübe eğitimi düzgün bir şekilde yapılırsa köpek sahipleri için cankurtaran olabilecek oldukça etkili bir yönetim sistemidir. Herhangi bir eğitim yöntemi gibi, kulübeler de istismar edilebilir, ancak uygun zaman dilimleri için bir köpek kulübesi kullanmak, ev eğitimi, yıkıcı davranışı önleme ve bir köpeğe yerleşmeyi ve rahatlamayı öğretme de dahil olmak üzere çeşitli önemli hedeflere yardımcı olur. Bir köpeğe kulübeyi sevmek için olumlu takviye yoluyla öğretilirse, kulübe bir çocuk için bir yatak odası gibi kendi özel ve güvenli yeri haline gelir. Kulübe veya köpek kulübeleri, köpeğin gidebileceği ve rahatsız edilemeyeceği bir yerdir. Ayrıca köpek yorgun veya gergin olduğunda mükemmel bir yerdir. Bu yazıda köpek kulübeleri avantajlarını, kullanımını ve ideal bir köpek kulübesi seçimi gibi çeşitli konularda detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Köpek Kulübesi Eğitimi

Kulübe eğitimi, köpek sahiplerine bir dizi avantaj sağlar. Düzgün boyutlandırılmış bir kulübe bir köpeğin uyuduğu yeri karıştırmama içgüdüsünü teşvik eder, köpek mesanesi ve bağırsak kontrolünü öğretmeye yardımcı olur. Kulübeyi temiz bir yer olarak görme eğilimi, elbette yeni bir kurtarma köpeği veya köpek yavrusu yetiştiren için büyük bir fayda evidir! Bir kulübe kullanmak, bir köpeği doğrudan denetleyemediğinizde onun sorun yaşamasını önler. Bu zamanlar geceleri, işteyken (iş gününün çok uzun olmaması ve köpeğin önceden ve sonra egzersiz yapması şartıyla), yemek pişirmekle meşgul olduğunuzda veya dikkatinizin doğrudan başka bir yerdeyken olduğu başka bir zamanı içerebilir. Kulübe eğitimi ayrıca yavru köpeklere ve heyecanlı köpeklere biraz boş zaman beklemek ve eğlenmek için öğretir ve rahat davranışı koşullandırır. 

Kulübe Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çeşitli kulübe çeşitleri mevcuttur. Köpeğinize uygun bir kulübe seçmek için boyut ve stil bulmak biraz zor olabilir. 

Köpek Kulübeleri Tipleri

En yaygın kulübe çeşitleri tel kasaları, plastik kasaları ve kumaş kasalarıdır. Kumaş kulübeler, küçük köpeklerin seyahat etmesi, spor etkinlikleri veya kamp için mükemmeldir. Kumaş bir kulübe için, köpeğiniz iyi eğitilmiş olmalıdır. Kumaş kasaları güvenli olmadığından, denetimsiz uzun süreli konaklama için önerilmez. Bir kumaş sandığın avantajları hafif olması, kolay saklama ve seyahat için düz katlanmasıdır.

Muhtemelen bir evcil hayvanın ev sandığı için en iyi seçenek plastik veya tel kulübedir. Depolama için düz katlandıkları ve satın alınması daha ekonomik olduğu için tel kasaları köpek sahipleri sıklıkla tercih eder. Plastik kasalar daha sağlamdır ve duvarlar çoğunlukla sağlam olduğundan köpeğiniz burada kendini daha güvenli hisseder. Bununla birlikte, satın alınabilecek çok sağlam metal kasalar vardır ve köpeğinizin daha fazla mahremiyete ihtiyacı varsa her zaman bir tel sandığı bir battaniyeyle kaplayabilirsiniz. Bir kaçış sanatçısı olan köpekler için ya plastik bir kulübe ya da sağlam (katlanabilir değil) bir metal kulübe en iyisi olurdu. Hem plastik hem de metal kasalar stratejik olarak yerleştirilmiş fermuarlar kullanılarak güçlendirilebilir. Dekorunuza uygun bir kulübe arıyorsanız şık köpek kulübesi mobilya kombinasyonları mevcuttur!

Köpek Kulübeleri Boyutları

Doğru boyutta köpek kulübesi seçmek kafa karıştırıcı olabilir. Bazı insanlar köpeğe çok yer vermek için büyük boyutlu bir kulübe seçme eğilimindedir. Çok büyük bir kulübe seçerseniz, köpeğiniz sandığın bir kısmını tuvalet olarak kullanabilir. Köpeğinizin ayağa kalkması, dönmesi ve rahatça uzanması için en azından köpek evde eğitilene kadar yeterince büyük bir kulübe seçin. Çoğu tel kasası, sandığı daha küçük hale getirmek için bir bölümünü kapatmak için bir bölücü ile birlikte gelir. Plastik bir kulübede alanı küçültmek için sandığın arka yarısına bir kutu yerleştirin. Bu ayarlama hileleriyle, köpek yavrusu büyüdükçe birden fazla kasa satın almanıza gerek yoktur. Köpeğiniz tuvalet eğitimi aldığında, ancak evde gevşek bırakılacak kadar olgun olmadığında, köpeğin daha geniş bir kulübeye geçmesini sağlayın.  

Köpek Kulübeleri Konumu

Sandığı, hem sizin hem de köpeğin kolayca erişebileceği bir alana yerleştirmeniz doğru olacaktır.  Kulübe kullanışlı olacak kadar yakın olmalı, ancak sürekli takılmayacak kadar uzak olmalıdır. Köpek sahipleri bazen yataklarının yanına bir kulübe koyar; eğer yanlarındaysanız ve çok yalnız hissetmiyorlarsa, yavrulara kulübede uyumayı öğretmek daha kolay olacaktır.   Bir köpeğin bir sandığa yavaş yavaş tanıtılması gece veya uzun süreler boyunca onu zorlamak yerine en iyi sonucu verir. Yeni köpeğiniz veya köpeğiniz ilk kez eve geldiğinde, onu kapıyı açık bırakarak serbestçe girip çıkabilmesi için sandığa alıştırın. Köpeğiniz kulübe içine girip çıkarken rahat olduğunda, köpeği dışarı çıkarmadan önce gözleyin ve bir iki saniye boyunca kapıyı kapatın. Köpeğinizin sandığa zaten sevdiği bir yatak veya paspası yerleştirin. Bu, köpek sandığa girdiğinde ürkütücü sesleri azaltmaya yardımcı olacaktır.

Köpek yatağa aşina olacak ve bu da onu sandığa girmeye daha istekli hale getirebilir. Antrenman yapmadığınızda sandığı açık bırakın ve köpeğinizin oyuncak sepetini veya en sevdiğiniz oyuncakları içine yerleştirin. Köpek yemeklerinizi kapıyı açık bırakarak ve eğitim ilerledikçe kapatarak kulübede besleyin. Köpeğinize herhangi bir özel muamele, çiğneme veya kemik verirseniz, onları kulübede ona verin. Matın sandığa sahip olmasının özel bir bonusu, köpeğin beslendikten sonra iyi şeyleri matla ilişkilendirmeye başlamasıdır. Paspası sizinle birlikte veterinere götür. Köpek sandığa isteyerek girerken, sandığa girmek için bir ipucu ekleyin. "Kulübe" veya 

Köpeğinizi Kulübeye Alıştırmak

Bazı köpekler doğal olarak bir sandığa alışırken, diğerleri o kadar da hevesli değildir. Köpeğiniz sızlanırsa, ağlarsa ve sizi uyanık tutan bir yaygara çıkarırsa, onu kulübeye alıştırmanız gerektiğiniz aklınızdan çıkarmayın. Bu, sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Yine de pes etmemeli ve alıştırmaya devam etmelisiniz.  Bunu yaparken asla taviz vermemelisiniz. Bu nedenle, köpeğiniz sızlanma, ağlama ve havlamanın sandığı açmanıza ve onu yatağınıza davet etmenize neden olacağını asla öğrenmez. Küçük yavrular 8 saat boyunca bir kulübede bırakılamaz. Fiziksel olarak, yavrular mesanelerini yeterince uzun tutamazlar ve bunu istemek adil değildir. İzlenmesi gereken iyi bir genel kural, her ay için kulübede bir saattir. Üç aylık bir köpek yavrusu, üç saat boyunca kulübede iyi olmalıdır. Yavrular geceleri kulübelerinde bulunmalıdır, çünkü bu gece boyunca uyumayı öğrenmelerine yardımcı olur. İlk eğitimin başlangıcında sandığı doğrudan yatağınızın yanına yerleştirin, böylece köpek yavrusu yalnız ve korkmuş hissetmez. Bir kulübe ayrıca etkili ve insani bir ceza olarak da kullanılabilir.

Kulübe çok sayıda pozitif değere sahip olduğu sürece, zaman aşımı bölgesi olarak kullanabilirsiniz. Eğer kulübe eğitimi uygun şekilde yapılırsa, yavrularınız sandığın içine gevşeyecek ve yerleşecektir. Evde bir kulübe değerine ek olarak, kulübe eğitimli bir köpeğe sahip olmak, seyahat ederken, köpeğinizin veterinere veya bakıcıya gitmesi gerektiğinde veya herhangi bir köpek sporunda rekabet etmeyi planladığınızda harika bir alternatiftir. Pozitif takviye ve sabırla doğru bir şekilde eğitilen köpek için kulübe güvenli bir yer haline gelir. Doğru şekilde eğittiğinizde köpeğinizin yorgunken kulübeyi kendi başına kullandığını ve istendiğinde isteyerek ve hevesle gireceğini göreceksiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/kus-oyuncaklari-nasil-secilmelidir linkinden ulaşabilirsiniz.