Kapat
x

Bir Kedi Cinsi Nasıl Belirlenir?

'Bir gün bir kedi cinsi nasıl belirlenir?' sorusu ile karılaştınız. İlk vereceğiniz cevap ne olur? Her sahibi için kedisi en iyisi, en güzeli ve olağandışı. Kedilerin her birinin yaşayacakları eve gelmelerinin bir öyküsü vardır. Hepsi satın alınmamıştır. Veya kökenini doğrulayan bir dizi belgeyle birlikte eve getirilmemiştir. Evimize gelen kedilerin çoğunda soyağacı yoktur. Yine, pek çok umut vardır bu konuda. Sonradan İnternet veya başka bir yolla şecereli kedileri fark etmesinin getirdiği yönelimle bir evcil hayvanın şecereli olmasının onu cezbetmesi uzun araştırmalarının sonunda, (kırma- melez -ırkı bilinmeyen) kedileri de fark etmesine bakarsak öyle görünüyor ki, böyle bir asil görünüş ile kimseyi kandırmak bazen mümkün olmaya biliyor! Evcil hayvanının cinsini belirleme ümidiyle, evcil hayvan sahibi safkan kedilerin fotoğraflarına bakar ya da Yarışmaya da gidebilir. Yarışmalardaki ziyaretçi, safkan bir İngiliz kedisinin sahibine “İşte, aynen seninkiyle aynı” diyor, “İşte fotoğrafına bak.

Bir Kedi Cinsi Nasıl Belirlenir?

Sıradan bir kedinin sahibi diğer hayvan ırklarını da görmek ister, bu yüzden yarışmalarda onu kafeslerde olan tüm kedilerle karşılaştırır ve benzerliği var mı yok mu? Onu arar. Bazen gerçekten benzerlikler var. Örneğin, Sibiryalı, Neva Masquerade ve Tay kedilerinde bulunan bazı özelliklere sahiptir. Bu tür hayvanların sahipleri yarışmaya başları gururla yükselmiş olarak bırakıyor, çünkü artık sıradan bir kediye sahip değillerdir. Sibirya veya Thai kedilerine de de sahipler demektir. "İngiliz benzeri" kedinin sahibi de artık evcil hayvanının asil kan olduğundan emin olmuş olur bu şekilde destek aldığı için. Ancak, her şey göründüğü kadar basit değildir. 

Farklı cins kediler genellikle aynı köpeklerden daha fazladır. Köpek ırklarında, seçim inanılmaz bir çeşitliliğe ulaşmıştır: büyüklük bakımından farklılık gösterirler- büyüklük farkı onlarca kez olan türler vardır; kafa, kulaklar, burun ve kuyruk uzunluğu ve tüy şeklinde farklılık gösterir. Şecereli kediler de birbirlerinden çok farklıdır, ancak bu farklılıklar daha yumuşaktır. Örneğin, en büyük cinsin bir kedisi, en küçük olanın kedisinden üç kat daha büyük olamaz. Bazı ırklar diğerlerinden sadece çok küçük bir özellik farklılık gösterir, bu nedenle sadece bir uzmanı veya deneyimli bir yetiştirici aralarındaki farkları fark eder, ancak hiçbir şekilde gözler, kulaklar ve profilden ziyade renk ve genel dengeden etkilenecek basit bir kedi sevdalısı değildir. Bununla birlikte,

Kedi Cinsleri

Pek çok cinsin oluşumunda, sıradan bir evcil kedi rol oynamıştır ve bazı cinslerde evcil kedilerle çiftleşme hala mümkündür (örneğin, ilgili standart tipe yaklaşmak için Amerikan curl evcil kedilerle çiftleştirmesine izin verilir). Aynı Sibirya cinsi, sıradan Rus şehirlerinin sıradan sokaklarından alınan hayvanlara dayanarak elde edildi. Artık soyları böylelikle dağıldı, çünkü sokakta kimse hedef seçimi yapmıyor ve gerekli kritere göre üreticileri seçmiyor. Ancak, bu cins hala bugün de buna açıktır, yani, yetiştiricinin bodrumda veya bahçede ihtiyacı olan yetiştirme materyalini bulabilir, cinsin belirlenmesi için kendi sınıfında bir kedi şovunda birkaç uzmana gösterebilir ve eğer bunu fenotipik olarak kabul ederse (doğurganlık standardıyla tutarlı olan) Sibirya Bu hayvan bir soyağacı (şecere) hakkına sahip olur. Sadece soyundan gelen üçüncü kuşak ile LOO diye tabir edilen tüm ataları belli olan bir şecere hakkına sahip olacak.  Karışıklığı önlemek için, her safkan hayvanın menşe belgeleri vardır, bu tür belgeleri ve tüm torunlarını da kapsayacak şekildedir. 

Bu nedenle, çoğu durumda, yalnızca belgeler safkan kedilerin doğrulanmasıdır. Cinsinizi belirlemek için, Kurilian Bobtail, Siberian, Thai veya European Shorthair gibi görünen bir hayvanı da yarışmaya soka bilirsiniz. Eğer böyle bir hayvanın safkan olarak tanınması durumunda, kendisine bir belge de verilecektir. Belgesiz herhangi bir kedi, safkan olarak kabul edilmez. Yani acemi sınıftaki bir yarışmaya bir British, Maine Coon veya Rus mavisi gibi görünen bir kedi getirmenin bir anlamı yoktur (cins tanımı olmayan). Dernekler böyle bir kedi için bir yarışma başvurusunu bile kabul etmeyecektir. Ederlerse ancak HousePet (ev kedisi) olarak kabul ederler sadece.  

Bir Kedi Cinsi Nasıl Belirlenir? Cins Kediler ve Olmayanlar

Sonuçta, arkadaşlıklar belge istemez! Her bir yaban kedisinin kendine özgü bir görünümü vardır, başka herhangi bir görünüm ve benzersiz karakterin aksine, her birinin kendine göre bir çekiciliği ve özelliği vardır. Onları seviyoruz Asil bir kan hattına sahip oldukları için . Yanımızda oldukları ve destekleriyle zor zamanlarımızda da bize yardımcı oldukları için. Ve bu tür kedilerin "cinsi" için, pek çok harika isim bulabilirsin- örneğin, bir Türk asilzadesi evcil kedi gibi. Bu arada, böyle bir kedinin sergiye gitme hakkı var. Bunu yapmak için, sağlıklı, aşılanmış ve sterilize edilmiş olmalıdır. Yerli kedi sınıfında bir kediyle yarışma hakkı için yarışma ücretini ödeyen kedi sahibi, yarışmaya getirebilir ve kafesini safkan kedilerin yanına koyabilir, ziyaretçilere gösterebilir ve hatta kupa, ödül ve hediyeler alarak yarışmada kazanabilir. Bu tür kediler birçok harika isim bulabilir. Bu arada, böyle bir kedinin diğer yarışmalara gitme hakkı da bulunmaktadır. 

Ancak bazı durumlar vardır ki! Kedi safkan gibi gözükür- kıvrılmış kulakları veya kıvırcık tüylü olanları sokaklarda dolaşmıyor, hatta tamamen tüysüz olanları bile dolaşmıyor.  Fenotip olarak bilinmeyen herhangi bir kedi cinsine karşılık gelen kedileri ve yavrularını aldıkça, Bazen, farklı cinslerin veya melez bir safkan kedinin ataları ile iç içe geçmişliği vardır. Tabi ki bu tür bir yavru kedinin atalarının kökenine dair hiçbir kanıt yoktur ve olamaz. Bu nedenle, bunlar saf hayvanlardır ve buna göre, bu tür bir kedi veya kediden elde edilen tüm kediler, belirli bir cinsin görünüm özelliğine rağmen, saflaştırılacaktır zamanla dikkat edilirse eğer.

Evcil Hayvan Seçerken!

Buna rağmen, bir yavru kediyi safkan gibi göstermek isteyenler var. Bu nedenle, bir evcil hayvan seçerken, soyağacının ana onayının sahibinin sözleri değil, belgeler olduğunu unutmayın. Size yavru kedi ebeveynlerinin, yarışma diplomaları olur onların belgelerini göstermeleri çok isabetli olacaktır (sadece diplomalar değil, kazandığı kupalar, rozetler ve madalyalar da, bu kedi yavrularının atalarının cinslerinin değerli temsilcileri olduğu anlamına gelir). Ancak sadece atalarının belgelerini göstermek yeterli değildir: sahiplendiğiniz yavru kedi için belgeler verilmelidir. Bu bir soyağacı veya soyağacıyla değiş tokuş yapma hakkına sahip bir sahiplik sertifikası olabilir. Gelecekte bir yavru kediden yavru alma hakkı sözleşmede bazen belirtilir kişilerin arasındaki anlaşmaya göre (yavru kedi üreme hakkı olmadan satın alınırsa, "üretilemez " -Not For Breeding- yazısı şecere belgesinin üzerine yazılır). 

Belge ne olursa olsun, eğer ciddi bir yetiştirici ise her durumda alıcıya vermesi gerekir. Ve her zaman elinizde evcil hayvanınızın şeceresinin bir onayı olacak. Eğer yetiştirici sadece evrak vermeyi değil, aynı zamanda anne babasının soyağacını göstermeyi çeşitli mazeretler reddederse, o zaman büyük olasılıkla safkan bir hayvanı satmaya çalışan bir şarlatan ile karşı karşıyasınızdır. Onlar gibi inşalar da bir yavru kedi, profesyonel bir yetiştiricinin kedilerinden daha ucuzdur, bunu da unutmayın. Ancak profesyonel bir yetiştiriciden safkan bir yavru kedi satın alırsınız. Ve bir şarlatandan- sadece safkan gibi görünen ama asla safkan olmayan bir kedi satın almış olursunuz bütün bunlara dikkat etmez iseniz.

Ve biraz daha bilgi. Ciddi kedi evlerinde (CATTERY) ayrıca dokümansız yavru kediler var. Örneğin, birkaç farklı ırkı yetiştiren ırk kedi yetiştiricisi vardır ve bazen farklı ırkların ataları farklı ırklarla ile çiftleşe biliyor yanlışlıkla. Alınan yavru kedilerin elbette herhangi bir belge alma hakkı yoktur. Ama dürüst bir insan olarak davranıp sahiplenecek kişilere bunu izah edip anlatırsa bilinçli olarak bu şekilde davranıp sahiplendirme yaparak kimseyi kandırmamış dolandırmamış olur ve bir daha da böyle bir eşleşme yapmaz. Elbette bu yavruları yetiştirdi ve besledi ve şimdi onları emin ellere bırakmak onun görevidir. Böyle bir yavru kedi için, Sahibinin para istememesi veya sembolik bir miktar olabilir.