Kapat
x

Kedi Beslenmesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kedi nasıl beslenir sorusunu merak edenlerdenseniz yazımızın devamında kedi beslenmesi hakkındaki her şeye ulaşabilirsiniz. Kediniz ister seçici bir yiyici, ister biraz obur bir karaktere sahip olsun, muhtemelen kaselerine ne koyduğunuz hakkında nasıl hissettiklerini size bildirirler. St. Paul'deki Minnesota Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nde beslenme doçenti olan DVM, PhD, Julie A. Churchill, “Kediler yiyecekler konusunda çok düşüncelidir ve yiyecek tercihlerinin çoğu ilk yıl içinde şekillenir” diyor. Bu nedenle, kediniz bir yavru kediyse, şimdi onu ıslak, kuru ve yarı kuru olmak üzere farklı mama türlerine alıştırmanın tam zamanı.

Ancak evcil hayvanınız daha yaşlı olsa bile, sağlıklı olmak için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri aldığından emin olmanın yolları vardır. Ne satın aldığınız ve kedinizin neye ihtiyacı olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmenin tüm yollarına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Dengeli Yiyecekleri Seçin

Gainesville'deki Florida Üniversitesi Veterinerlik Koleji'nde doçent olan Richard Hill, tüm kedi sahiplerinin bir kedi maması etiketini nasıl okuyacağını bilmesi gerektiğini söylüyor. "Çok fazla reklamla insanlar içeriklere odaklanma eğilimindeler, ancak besinler daha önemli, yani protein ve yağ" diyor.

Churchill, evcil hayvan mamalarında tahılları ve karbonhidratları ezmenin moda olduğunu, ancak bunların her zaman kötü olmadığını söylüyor. Ayrıca, sadece protein ve yağdan yapılan yiyecekler pahalılaşıyor. "Karbonhidratlar, kuru yiyecekleri bir arada tutmak ve yiyecekleri daha uygun fiyatlı hale getirmek için değerli olabilir ve birçok kedi bu besini sever. Karbonhidrat, kedilerin kaldırabileceği miktarda olduğu sürece sorun değildir.”

Bu yazımıza da göz atabilirsiniz: Kediler Hakkında Doğru Bilinen 6 Yaygın “Yanlış”

Kediye Mama Ne Sıklıkta Verilir?

Çoğu kedi, normalde vahşi doğada avlanacakları şafakta ve alacakaranlıkta ana öğünlerini yerler, bu nedenle bu saatler genellikle onları beslemek için en iyi zamandır. Kedinizin kasesine ne kadar mama koyulması gerektiği, yaşına, boyutuna ve ne kadar aktif olduklarına bağlıdır, ancak ortalama olarak günde yaklaşık 200 kalori almalılardır. Veteriner ekibinizden kedinizin ihtiyaçlarını hesaplamanıza yardımcı olmasını istemek iyi bir fikirdir. Churchill, kedinize verdiğiniz tüm yiyeceklerdeki kalori sayılarına dikkat edin. "Kalori sayısı yiyeceklerden yemeğe önemli ölçüde değişebilir." Kedilerin yemeğini gün boyunca dışarıda bırakırsanız ara sıra yerler, ancak şunu unutmayın: Ne kadar yemeleri gerektiği konusunda pek iyi değillerdir. Churchill, “Aşırı beslenme bir salgındır” diyor. Kediler çok fazla kilo aldıklarında eklem hastalığı, kalp hastalığı ve şeker hastalığı gibi sorunlar yaşayabilirler.

Kedime Ne Kadar Mama Vermeliyim?

Veterinerler, kedileri belirli öğünlerde beslemenin ve diğer zamanlarda yiyecekleri uzaklaştırmanın en iyisi olduğunu söylüyor. Siz de kedinizin kilosu, boyu ve yaşam evresine göre veterinerinize danışarak iki öğün olarak taze şekilde mama verebilirsiniz. Peki ya kedilere ne kadar ödül maması verilmeli? İkramlar, yani ödüller onları ara sıra mutlu etmek ve eğitmek için iyidir, ancak aşırıya kaçmamalısınız. Ödüller, kedinizin günlük kalorisinin %5 ila %10'unu geçmemelidir.

Vejetaryen Kedi Olur Mu? Kediler Sebze İle Beslenir mi? Kedi Ev Yemeği Yemeli mi?

Vejetaryen veya vegan beslenme sizin için sağlıklı bir seçim olabilir, ancak kediniz için kötü bir fikirdir. Köpekler ve insanlardan farklı olarak, kedilerin yalnızca etten gelen belirli vitaminlere, minerallere ve proteinlere ihtiyacı vardır. Ancak çiğ et değil. Bu, vahşi doğada büyük kediler için hayatın bir parçası olabilir, ancak ev kedileri için doğal değil, diyor Hill. “Vahşi doğada, sadece eti değil, yakaladıkları tüm hayvanı veya kuşu yerler. Et tek başına vitaminler, mineraller ve amino asitler açısından yetersiz olacaktır.” Ayrıca çiğ et üzerindeki salmonella ve E. coli gibi bakteriler kedinizi (ve sizi) çok hasta edebilir.

Kedilerle ilgili merak edilen güncel konular hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz Petcanlar Blog'u takip etmeyi unutmayın. Ayrıca Türkiye'nin en iyi Online pet shop sitemiz üzerinden dilediğiniz kedi oyuncakları, kaliteli kedi mamaları, kedi bakım ürünlerine en uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Güvenilir pet alışveriş sitemizden 7/24 online pet alışveriş ürünlerine sahip olabilirsiniz. 

Green Fields Dog Perfume Blush 75 ml

Green Fields Dog Perfume Blush 75 ml

550.00 ₺
495.00 ₺