Kapat
x

Cana Yakın Melez: European Burmese

Amerika’da ortaya çıkan melez bir ırk olan European Burmese, orijinal bir Burmese ile Siyam kedisinin çiftleştirilmesi ile meydana gelmiştir. Burmese’den farklı bir ırk olarak anılan European Burmese, 1953 yılında resmen kedi ırkı olarak kabul edilmiştir. Sıcakkanlı, sevecen ve ilgi odağı olmayı seven European Burmese, aynı zamanda zekası ile çevresini sürekli olarak şaşırtır. Bu özellikleri yanı sıra son derece dışa dönük bir kedi türü olan European Burmese, sahibi ile konuşmaya ve yeni insanlar ile tanışmaya bayılır. Kendine has miyavlaması ile durmadan etrafına bir şeyler anlatmaya çalışan European Burmese, aynı zamanda diğer hayvanlarla da sıkı ilişkiler içerisine girmekten hoşlanır. Tam bir ilgi delisi olan bu cins ile aynı evi paylaşmak istiyorsanız, işte onun hakkındaki diğer detaylar…

European Burmese Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Amerika
  • Karakteri: Dışa Dönük, Sevecen, Konuşkan
  • Tüy Rengi: Sarı, Krem, Bej, Duman
  • Gövde: Orta
  • Kürk Yapısı: Kısa
  • Kuyruk: Normal

European Burmese Karakteri ve Özellikleri

Fazlasıyla enerji dolu ve hareketli bir kedi türü olan European Burmese, kıpır kıpır hareketleri ile başınızı döndürecek bir cins! Sık sık miyavlaması ile bilinen bu cins, insanların ilgisini çekmek için sürekli olarak değişik sesler çıkarmaktadır. Siz bu cinsin bir şeye ihtiyacı olduğu için ya da size bir şeyler anlatmak için miyavladığını zannederken, o aslında sadece ilgi odağı olmaya çalışıyordur. European Burmese oldukça zeki bir cinstir ve diğer kedi türlerine kıyasla daha sosyaldir. Sosyal olmasından dolayı evde yalnız kalmakta epey zorlanan European Burmese, eğer yoğun tempolu bir yaşamınız varsa sahiplenmemeniz gereken bir kedi cinsidir. Bunun yanı sıra sosyal bir hayvan olduğu için eğer evde yalnız kalacaksa yanına başka bir evcil hayvan alabilirsiniz. European Burmese diğer tüm kedi türleri ve köpekler ile uyumlu bir ilişki içerisindedir. Tüm bunlar haricinde araştırmayı ve yeni şeyler keşfetmeyi çok seven European Burmese sürekli olarak evin içerisinde dolaşır ve girmedik delik bırakmaz!

European Burmese Bakımı

Yumuşak ve kısa tüylü bir kürk yapısına sahip olan European Burmese, haftada 1 kere taranması halinde başka bir bakım ihtiyacına gereksinim duymaz. Düzenli veteriner kontrolleri de yapıldığı takdirde sağlıkla hayatını sürdürür. Bunun yanı sıra eğer düzensiz beslenirse obez olabilme ihtimali olduğu için beslenmesine muhakkak dikkat edilmelidir. Diyet ve light kedi mamaları tercih edebilirsiniz.

European Burmese Vücut Yapısı

Orta boyutlu bir kedi türü olan European Burmese genellikle 3,5 kilogram civarlarındadır. Kaslı bir yapısı bulunan European Burmese, oldukça atletiktir. Vücudunun geneli yuvarlak hatlardan oluşmaktadır. Orijinal Burmese cinsine nazaran daha yumuşak yüz hatları bulunan European Burmese, yumuşak ve kısa tüylere sahiptir. Kafaları yuvarlaktır ve burunları çıkıntılıdır. Yanak kemikleri oldukça serttir ve güçlüdür. Kulakları orta boyutludur, tabanı geniştir, uçları yuvarlaktır ve birbirlerinden uzaktır. Göz rengi sarı ve amber renkleri arasında değişir. Arka bacakları, ön bacaklarına kıyasla daha uzundur. Patileri ovaldir ve kuyrukları normal uzunluktadır.

European Burmese Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Sosyal yapısı ile bilinen European Burmese, diğer tüm hayvan türleri ile sıkı ilişkiler kurmaktadır. Sürekli olarak kendisine yeni bir ortak arayan bu türü eğer evde yalnız bırakacaksanız yanına rahatlıkla bir evcil hayvan alabilirsiniz. Bunun yanı sıra çocuklar ile de mükemmel bir şekilde anlaşan European Burmese, eğer çocuklu bir aileyseniz sizin için ideal bir kedi olacaktır. Meraklı tavırları ve hareketli yapısı ile çocuğunu bu cinse bayılacak!

European Burmese Sağlık Durumu

European Burmese cinsi kedinin bilinen herhangi bir kalıtsal rahatsızlığı yoktur. Bu tür ile ilgili bilinen tek durum, düzensiz beslenme sonucunda yüksek kilolar almasıdır. Bu yüksek kilolar European Burmese’nin yaşamını olumsuz etkileyeceği için kesinlikle düzenli ve belirli bir listeye uyarak beslenmesi gerekmektedir. Yavru kedi halindeyken gerekli olan aşı ve serumları yapıldığı takdirde 14 yıla kadar sağlıkla yaşayabilir.

European Burmese Eğitilebilir mi?

European Burmese oldukça zeki bir kedi türüdür. Bu kadar zeki olmasından dolayı sürekli olarak ev içerisinde sahibini takip eder ve onun hareketlerinin taklidini yapar. Eğer European Burmese evde yaramazlık yapıyorsa onu birkaç defa uyarın ve yaptığının doğrusunu gösterin. Kısa süreli eğitimden sonra sözünüzü dinlediğini göreceksiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/exotic-shorthair linkinden ulaşabilirsiniz.

RS Çift Çıkışlı Hava Motoru

RS Çift Çıkışlı Hava Motoru

299.00 ₺
269.10 ₺
Playfull Köpek Oyuncağı 37x5 Cm

Playfull Köpek Oyuncağı 37x5 Cm

228.84 ₺
205.96 ₺