Kapat
x

Dogue de Bordeaux Özellikleri ve Bakımı

Dogue de Bordeaux Kökeni

Romalıların savaş köpeği olarak kullandıkları Fransız Mastiff köpek cinsi pek çok savaş gören cesur bir ruha sahiptir. Ülkemizde Fransız Mastiff olarak tanınan bu cinsin tarihi çok eskiye dayanır. Romalılar Napoliten Mastiffleri savaş köpeği olarak kullanmışlardır. Fransız köpek ırklarının en eskisi olan Dogue de Bordeaux ('Bordeaux'lu Mastiff') Fransa'dan önce bile varlıklarını sürdürmekteydiler. Cesur ve koyu kahverengi tüylü bu kaslı muhafızlar, sadık, sevecen ve koruyucudur.

Dogue de Bordeaux Özellikleri ve Vücut Yapısı

Irk Boyutu :Büyük Boy

Yükseklik
Erkek 60 - 76 cm Dişi 58 - 72 cm

Ağırlık:
Erkek 54 - 66 Kg Dişi 52 - 64 Kg

Ortalama Yaşam Süresi:
10 - 12 yıl

Dogue de Bordeaux Karakteri ve Özellikleri

 • Dogue de Bordeaux, son derece güçlü mastiff tipi bir koruyucu köpek cinsidir.
 • Kısa ve göz alıcı tüyleri, zengin renklere sahip açık kahverengi ağırlıklıdır.
 • Büyük bir kafaya sahiptirler. Köpekler krallığındaki en büyük kafalı köpek cinsidir diyebiliriz.
 • Bulldog benzeri bir alt çene, etkileyici gözler ve derinden çatılmış kaşları vardır.
 • Vücut tıknaz ve yere yakındır. Ancak görev geldiğinde aslanlar gibi hareket edebilirler.
 • Uysal mizaçtaki DDB'ler tatlı ve hassas ruhlardır.
 • Fransız Mastiff’ler her yaştan insana sevgiyle yaklaşabilirler.
 • İnatçı bir köpek cinsidir. Dolayısıyla küçük yaştan itibaren verilecek eğitimlerle bu huy kontrol altına alınabilir.
 • Çok güçlü bir köpek olduğu için eğitilmediği zaman sahibine hükmedebilir.

Dogue de Bordeaux Bakımı

 • Fransız Mastiff köpek cinsi çok fazla salya akıtmasıyla meşhurdur. Yüz bölgesindeki kırışıklıkların temiz ve kuru olabilmesi için en az haftada bir, bazen ise her gün özel bakım gerektirir.
 • Haftada en az bir kez kulaklarını temizlemek ve enfeksiyon belirtileri olup olmadığını kontrol etmek de önemlidir.
 • Tırnakları ayda bir köpek tırnak makası ile kesilmelidir.
 • Dogue de Bordeaux haftada bir özel köpek şampuanı ile tam banyo yapmalıdır.
 • Banyolar arasında onu nemli bir havluyla silmek, harika görünmesini ve kokmasını sağlayabilir.
 • Cinsin derisindeki kısa tüyler yıl boyunca dökülür. Köpek tarağı ile düzenli olarak taramak, tüy dökümünü en aza indirecektir. Düzenli tarama yapıldığında tüyler parlak ve daha canlı görünecektir.

Dogue de Bordeaux Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Bu köpek cinsi uzun yıllar önce savaşlarda kullanılacak kadar güçlü ve cesur olsalar da, günümüze kadar gelen süreçte evcilleştirilip çocuklarla bile uyumlu yaşayabilecek hale gelmişlerdir. Üstelik bu köpekler bebek yaştan itibaren sosyalleştirilip çocuklara alıştırıldıklarında büyük sabırları ve sakinlikleriyle hayranlık bırakırlar. Çocuklarla ve kendilerinden farklı köpeklerle birlikte büyütüldüklerinde ya da sosyalleştirildiklerinde oyun esnasında son derece sabırlıdırlar. Sahiplerine ve sevdiklerine karşı koruyucudurlar. Eğer aile yavruluk döneminden itibaren bu köpeğe yeterli sosyalliği sağlarsa sevgiyle ve uyum içerisinde yaşayabilirler.

Dogue de Bordeaux Sağlık Durumu

Gastrik dilatasyon ve volvulus (GDV) hastalıkları Dogue de Bordeaux'da endişelendirecek kadar yaygın bir hastalıktır. Bu cinsin sahipleri, şişkinliğin olabileceğine dair işaretleri tanımak için bilinçlenmelidirler. Kalp hastalığı, kanser, ortopedik sorunlar (kalçalar ve dirsekler gibi) ve epilepsi de cinste endişe verici konulardır. Sorumlu yetiştiriciler, cinsin eğilimli olabileceği koşullar için bakımına özen göstermeli ve gerekli tedbirleri almalıdırlar. Dogue de Bordeaux'nun kulakları düzenli olarak enfeksiyon belirtileri açısından kontrol edilmeli ve dişler sık sık fırçalanmalıdır.

Dogue de Bordeaux Eğitilebilir mi?

Küçük yaşta sosyalleştirilme ve itaat eğitimi mutlaka zorunludur. Çünkü bu güçlü köpek, zaman içerisinde sahibi üzerinde hakimiyet kurmaya çalışabilir. Eğer erken yaşta hakimiyetin sizde olduğunu ona öğretir ve itaat eğitimini tamamlarsanız sorun yaşamazsınız. Kaba ve şiddetli bir eğitimden kaçınılmalıdır. Çünkü bu cins güven gerektiren hassas bir cinstir. Disiplin, sert olmadan sağlam ve tutarlı olmalıdır; cins ürkek ve meşgul kişiler için kesinlikle uygun değildir.

Dogue de Bordeaux Beslenmesi

Dogue de Bordeaux köpek cinsinin yaşına uygun (yavru, yetişkin veya yaşlı) yüksek kaliteli bir köpek maması tercih edilmelidir. Bazı köpekler aşırı kilolu olmaya eğilimlidir, bu nedenle köpeğinizin kalori tüketimini ve kilo seviyesini izleyin. Özellikle pişmiş kemiklerden ve yüksek yağ içeriğine sahip yiyeceklerden kaçınarak, ev yemekleri verdiğinizde idareli bir şekilde vermelisiniz. Bu noktada hangi insan gıdalarının köpekler için güvenli olduğunu ve hangilerinin güvenli olmadığını öğrenmenizi öneririz. Köpeğinizin kilosu veya diyetiyle ilgili herhangi bir endişeniz varsa veterinerinize danışın.

Bu Yazımıza Mutlaka Göz Atın: Köpekler Ne Yer, En Sevdikleri Besinler Nelerdir?