Kapat
x

Bolognese Özellikleri Nelerdir, Bakımı Nasıl Yapılır?

Neşeli, akıllı ve ailesine bağlı özellikleriyle dikkat çeken Bolognese ırkı birlikte yaşadıkları ailelerinin devamlı olarak yanında olmak istemektedir. Gün içinde pek fazla havlamayan bir türdür sadece bulundukları yerde tehdit unsuru hissettikleri zaman havlarlar. Bologneseler çok oyuncu hayvanlardır. Oyun oynarken sevecen tavırlarıyla etraflarına neşe saçarlar. İnsanlar için harika bir arkadaş seçimi olacaktır. Küçük bir köpek ırkı olduğu için bu türler apartman dairelerinde yaşarken sorun yaşamamaktadır. Aparman dairesinde zorlanabileceği tek nokta hareketli yapısıdır. Koşup oynamayı çok sevdiği için bahçe yaşantısında kendini daha iyi hissedecektir.

​Bolognese Karakter Yapısı

Oldukça arkadaş canlısı olan bu tür diğer evcil hayvanlarla ve insanlarla kolaylıkla arkadaş olabilmektedir. Yabancı kişilere karşı çekingen olmalarına rağmen sinirli veya agresif özellikler göstermezler. Yalnız kalmayı hiç sevmeyen bu tür ailesiyle birlikte vakit geçirmekten çok hoşlanır. Hassas, uyumlu ve sıcakkanlı hayvanlardır. Hayat dolu halleriyle çevresindeki kişilere pozitif enerji saçarlar. Zıplamayı ve oynamayı çok severler. Birlikte yaşamaya başladıkları ailelerine alışma süreçleri oldukça kısadır bu sebeple sahipleri için bu türün bakımına başlamak kolay olacaktır. Diğer köpeklere göre koruma içgüdüleri zayıftır. Yeni bir köpek sahiplenmek isteyen kişiler için oldukça uyumlu bir türdür.

Bolognese Bakımı

Tüyleri birbirine dolandığı için her gün bakım istemektedir ve sık sık taranmalıdır. Petcanlar köpek sahiplerine en kaliteli köpek tarak ve fırçalarını sunmaktadır. Ayrıca aylık olarak da tüylerine tımar yapılması gerekmektedir. Tüylerinin kırpılmaması ve kesilmemesi gereklidir. Genel olarak 12-14 yıl yaşayan bu türün belli başlı sağlık problemleri yoktur. Ömürlerinde ortalama 3 yavru dünyaya getirirler.

Bolognese Eğitimi

İnsanlarla çok iyi anlaşan bir türdür bu sebeple onları mutlu etmeyi sevmektedirler. İnsanları mutlu etmek için eğitimlerde verilen bilgileri daha hızlı öğrenmeye çalışacaklardır.  Bologneseler yavruyken itaat eğitimi verildiğinde büyüdüklerinde verdiğiniz komutlara daha fazla uyacaktır. Ergenlik çağlarından önce eğitimlerine başlandığında eğitimleri daha başarılı olmaktadır.

Özellikleri

​​Irk Boyutu : Küçük Boy

Yükseklik : Erkek 26 – 30 cm Dişi 23 – 28 cm

Ağırlık : Erkek 3 – 5 Kg Dişi 2 – 4 Kg

Ortalama Yaşam : 12-14 yıl

Bolognese Kökeni

Bichon Frise ve Havanese cinslerinin çiftleşmesi sonucunda 11. ve 12. yüzyıllarda ortaya çıkmıştır. Güney İtalya'nın 'Bologna' şehrinin isminden esinlenilerek bu isim verilmiştir. İtalyada ortaya çıkan Bologese türü Floransa'nın güçlü liderlerinden olan Cosimo the Elder'in İspanya ziyaretlerinde o bölgelere yayılmıştır. 1400'lü yıllarda yapılan ziyaretlerde İspanya kraliyet ailesine hediye edilmiş ve İspanya'da ünlü bir tür olmuştur. Daha sonraları ünlü ressamlardan olan Francisco Goya ve Tiziano Vecelli ​resimlerinde bu türü kullanmıştır. Daha sonraki yıllarda popülerliğini kaybeden tür İtalyan yetiştirici Gian Franco Giannelli​'nin çabaları ile artırılmaya çalışılmıştır. Günümüzde Amerika Birleşik Devletlerinde 1.000 adet Bolognese bulunduğu tahmin edilmektedir. Henüz Amerikan Kennel Kulubü tarafından tanınmayan tür Anaç Tohumluk Hizmetlerine kayıtlıdır. 2002 yılında Dünya’nın en büyük uluslararası köpek gösterisi olan Crufts ile dünyaya kendini tanıtmıştır. ​

Petcanlar.com üzerinden Bolognese türünün ihtiyacı olan tüm köpek maması çeşitlerine, sağlık ve bakım ürünlerine ulaşabilirsiniz.