Kapat
x

American Staffordshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

American Stafforshire Terrier, görüntüsü ile görenleri korkutsa da sıcacık kalbi ile tam bir aile köpeği olmaktadır. İnsanlar ile anlaşmak için yaratılan bu ırk, büyük – küçük dinlemeden herkesle iyi ilişkiler kurabilmektedir. 19. Yy başlarında Bulldog ile Terrier cinsinin bir araya getirilmesi ile ortaya çıkan American Staffordshire Terrier, bekçi ve koruma köpeği olmak üzere eğitilmiştir. Pitbull ile inanılmaz bir benzerliğe sahip olan American Staffordshire Terrier, ilk başlarda İngiltere’de ortaya çıkmış olsa da daha sonra Amerika’ya giderek Amerikalı üreticiler tarafından geliştirilmiştir. Böylelikle ortaya iki ayrı tür çıkmıştır. Bunlar American Pitbull Terrier ve American Staffordshire Terrier olmaktadır. Pitbull ile aynı aileden gelse bile karakter açısından benzersiz olan American Staffordshire Terrier, tıknaz ve sağlam vücudu ile sahibini korumak için her şeyi yapacaktır. 

American Staffordshire Terrier Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Amerika
  • Karakteri: Sevimli, Sadık, Korumacı
  • Tüy Rengi: Beyaz, Bal, Kahve, Kızıl, Mavi, Siyah
  • Gövde: Kısa, Tıknaz, Kaslı
  • Kürk Yapısı: Sık, İnce, Kısa
  • Kuyruk: Orta

American Staffordshire Terrier Karakteri ve Özellikleri

American Staffordshire Terrier, görüntüsünün aksine tam bir aile köpeği olmaktadır. Pitbull ile aynı aileden gelmesine rağmen American Staffordshire Terrier oldukça ılıman ve sakindir. Gücünü yalnızca sahibini korumak için sergiler. Çocuklar ile inanılmaz iyi anlaşır. Bu da çocuklu aileler için mükemmel bir ev köpeği olacağını göstermektedir. American Staffordshire Terrier, karakteri gereği aşırı hareketli ve enerjik bir köpek olmaktadır. Sahibi ile oyunlar oynamaya bayılır. Özellikle köpek oyuncakları ile harika vakitler geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Eğer bu köpeği sahiplenmeyi planlıyorsanız, her gün düzenli olarak egzersiz yaptırmanız gerekecektir. Aksi halde American Staffordshire Terrier üzerindeki enerjiyi atamaz. American Staffordshire Terrier’e bahçeden bakmayı planlıyorsanız, kesinlikle bir kulübesi olmalıdır. Dışarıdan oldukça sağlam bir köpek olsa da soğuğa karşı direnci yoktur. Bu yüzden dışarıda bakılacağı zamanlarda bakımına ekstra önem verilmeli ve korunmalıdır. American Staffordshire Terrier görüp görebileceğiniz en iyi huylu ve ılımlı köpek olmaktadır. Sahibine karşı inanılmaz zaafları vardır ve her zaman itaat eder. Çok cesurdur ve bu cesaretini sahibini koruyabilmek adına kullanabilir. En çok istediği şey sahibini memnun etmektir. Korumacı tavrı ile mükemmel bir bekçi köpeği olacaktır.

American Staffordshire Terrier Bakımı

American Staffordshire Terrier, az tüylü bir köpek olduğu için çok fazla taranma ihtiyacı hissetmez. Haftada bir defa ölü tüylerden arınması ve cildinin nefes alması için taranabilir. Bunun yanı sıra tüylerinin parlak görüntüsünü koruyabilmesi için ılık nemli bez ile silinebilir. Bu aynı zamanda çok hoşuna gidecektir. American Staffordshire Terrier, ne yazık ki soğuk havalara karşı oldukça savunmasızdır. Bu sebeple kış ayları için kesinlikle birkaç köpek kıyafeti satın almalısınız. Aksi halde hemen hasta olacaktır. Bu köpeklerin beslenmesine özellikle dikkat edilmelidir. Muhakkak veteriner kontrolü ile beslenmeli ve veterinerinin önerdiği mamaları tüketmelidir. Yılda 2 kere tüy değiştirdiği için bu zamanlarda aşırı tüy dökme meydana gelebilir. Bu zamanlarda taranmasını ekstra arttırabilirsiniz. Bunlar dışında gerekli kontrolleri yapıldığı sürece herhangi bir bakım gereği duymaz. American Staffordshire Terrier hassas deri rahatsızlıklarına yatkındır. Bu sebeple beslenmesinde veteriner önerisi dışına asla çıkılmamalıdır. Aksi halde ciddi deri döküntüleri ve enfeksiyon riski ile karşı karşıya gelebilir. Bu yüzden American Staffordshire Terrier’in beslenmesine dikkat etmelisiniz.

American Staffordshire Terrier Vücut Yapısı

American Staffordshire Terrier ırkı, tıknaz ve kısa bir köpek olmaktadır. Küçük görüntüsüne rağmen inanılmaz kaslıdır. Çeviktir ve güçlü bir kafatasına sahiptir. Burnu kısadır ve çenesi çok güçlüdür. Kulakları genellikle kesiktir. Gözleri yuvarlak şekillidir ve simsiyahtır. Dişleri tam olarak üst üste geçebildiği için inanılmaz kesici bir özellik taşımaktadır. Kuyruğu orta uzunluktadır ve az tüylüdür. American Staffordshire Terrier, kısa, ince ve sık tüylere sahip olmaktadır. Pek çok farklı renk tonu ile karşınıza çıkabilir. Genellikle siyah ya da kahve tonları üzerine beyaz lekelenmeler şeklinde görülebilmektedir. Bakışları karakteristiktir. Duruşu ile güçlü olduğunu hemen belli eder. Yanaklarında belirgin kaslar bulunmaktadır. Ağzı geniş olduğu için gülümser gibi bir görüntüsü bulunmaktadır. American Staffordshire Terrier kesinlikle sahiplenilmesi gereken köpek ırkları arasında yer almaktadır.

American Staffordshire Terrier Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

American Staffordshire Terrier’i sokakta görseniz yanına asla bir çocuk yaklaştırmak istemezsiniz. Bunun sebebi dış görünüşünün aynı Pitbull’ları anımsatması ve son derece vahşi görünmesidir. Halbuki American Staffordshire Terrier cinsinin en iyi anlaştığı kişiler arasında çocuklar yer almaktadır. Çocuklara asla zarar vermeyen bu cins, tam bir aile köpeği olmaktadır. Gereken egzersiz ihtiyaçları karşılandığı takdirde asla sorun çıkarmaz ve apartman yaşantısına ayak uydurur. Eğer ufak çocuklarınız varsa American Staffordshire Terrier’i gönül rahatlığı ile bakıcı yapabilirsiniz. Korumacı içgüdüleri ile çocukları korumak için elinden geleni yapacaktır. American Staffordshire Terrier diğer evcil hayvanlarla ortalama bir düzeyde anlaşmaktadır. Genel olarak saldırgan bir köpek değildir, fakat karşısındaki köpek bir tehdit oluşturuyorsa saldırabilir. Bu tamamen karşısındaki hayvanın tutumuna bağlıdır. Bunun dışında American Staffordshire Terrier’i yavru haldeyken alarak evcil hayvanlar ile sosyal bir şekilde yetiştirirseniz, en doğru şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz.

American Staffordshire Terrier Sağlık Durumu

American Straffordshire Terrier cinsi, sağlık açısından ne yazık ki diğer köpek türleri gibi pek çok rahatsızlığa yatkınlık sergilemektedir. Bu rahatsızlıkların başlıcaları arasında; katarakt ve kalça çıkığı bulunmaktadır. Eğer beslenme programına harfi harfine dikkat edilmezse rahatlıkla deri hastalıklarını kapabilir. Bunların dışında alerji, tiroid, tümör gibi rahatsızlıklar ile karşılaşabilmektedir. Fakat veteriner kontrolü tüm bu rahatsızlıkların önüne geçecektir. American Staffordshire Terrier cinsinin genetik olarak yatkın olduğu bir hastalık vardır o da Ataksi hastalığıdır. Genellikle anne ve babadan geçen bu rahatsızlık sinir sistemini etkilemektedir. American Staffordshire Terrier, sallantılı yürüyüş, titreme ve arka ayakların dengesiz olması gibi sıkıntılar ile mücadele edebilir. Fakat genetik bir rahatsızlık olduğu için görülmeme şansı da bulunmaktadır. American Staffordshire Terrier dayanıklı ve güçlü bir köpek olsa da bağışıklık sistemi oldukça hassastır. Bu sebeple bakımına, beslenmesine ve kontrollerine ekstra önem verilmelidir. Köpek vitamin ve ek besinleri ile bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için takviyeler yapılmalıdır. 

American Staffordshire Terrier Eğitilebilir mi?

American Staffordshire Terrier, zeki köpekler arasında yer almaktadır. Her şeyden çok sahibini mutlu etmek ister. Bu da eğitime açık bir köpek olduğunu gözler önüne serer. Yine de yetişkin bir American Staffordshire Terrier eğitim söz konusu olduğu zaman biraz sıkıntılar çıkarabilir. Bu sebeple eğer bu cinsi eğitmeyi planlıyorsanız, kesinlikle yavru hali ile alıp yetiştirmelisiniz. Eğer yetişkin dönemine denk gelirseniz, yine de uslu bir köpek olduğu için eğitime pek ihtiyaç duymayacaktır, fakat diğer köpekler ile sosyalleşmesi kesinlikle şarttır. American Staffordshire Terrier’i kendiniz eğitemezseniz, profesyonel bir köpek eğitmenine emanet edebilirsiniz. Dışarıdan saldırgan bir köpek gibi görünebildiği için muhakkak ufak yaştan itibaren tasma eğitimi verilmelidir ve asla tasmasız sokağa çıkarılmamalıdır. Hemen ona uygun bir köpek tasması edinmelisiniz. Temel komutlar olan yat-kalk-yuvarlan gibi terimleri sahibi ile oynadığı herhangi bir oyun gibi göreceği için ikiletmeden yapacak ve bundan zevk duyacaktır.

 

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/staffordshire-bull-terrier linkinden ulaşabilirsiniz.

Lepus Mia Premium Yatak Mavi Large

Lepus Mia Premium Yatak Mavi Large

1,345.00 ₺
1,210.50 ₺