Kapat
x

​İran Kedisi(Persian) İçin En Kaliteli İçeriğe Sahip Mama Önerileri

İran kedileri fiziksel özellikleri, kürkleri ve genetik faktörleri göz önünde bulundurularak özenle hazırlanan mamalara ve kişisel bakıma ihtiyaç duyarlar.​ Her kedi ırkı birbirinden farklı fiziksel özelliklere sahip olduğundan ve çeşitli hassasiyetleri bulunduğundan mama kullanımında dikkatli davranmak gerekir. Özellikle İran kedilerinin tüyleri uzun olduğundan özel bir mama kullanımı önerilmektedir. İhtiyaçları bakımından İran kedilerinin proteine yoğun miktarda ihtiyaçları vardır. Bu nedenle protein ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan hem kuru mama hem de yaş mama tüketmeleri gerekmektedir. Mama içeriği olarak; tavuk, hindi, balık, sığır eti gibi et çeşitleri tercih edilebilir. Yazımızın devamında İran Kedilerinin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için hangi mamaları kullanmaları gerektiğinden bahsedeceğiz. 

İlgili Yazı: Persian Kediler Tüyleri Islanmadan Nasıl Su İçebilir?

İran Kedileri Hangi Mamaları Tüketmelidir?


1- Orijen Kedi Maması

Orijen 6 Balıklı Yetişkin Kedi Maması

Orijen markası mama sektörünün lider markaları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. %100 doğal içerikli , besleyici ve kaliteli ürünler özel formüllerle bir araya getirilerek hazırlanmaktadır. Mamalar her kedinin ihtiyacı ve sindirimi için titizlikle formülüze edilmektedir. İran kedilerinin doğasına uygun olarak önerebileceğimiz ilk mama, 6 Balıklı Yetişkin Kedi Mamasıdır. Kediler doğaları gereği kediler etoburdur ve tahıllardan alacakları karbonhidratlara değil protein seviyesi yüksek olan zengin et çeşitlerinden oluşan bir beslenme programına ihtiyaç duyarlar. ORIJEN CAT en yüksek oranda taze tavuk eti ve hindi eti, taze bütün yumurta ve doğal olarak yakalanan balıkları içerirken kediler için uygun olmayan hiçbir tahıl ya da karbonhidrat içermez. ORIJEN CAT, kedilerin yaşam güçlerini arttıran,sindirim sistemlerini yatıştıran karaciğeri güçlendilen insülin seviyesini kontrol eden karnıyarık otu, karahindiba çiçeği ve nane yaprakları içeren doğal yeşillikleri iyi bir beslenme ile sağlığın korunmasında bir köprü olarak kullanır.


Bitkisel İçerik
Hindiba Kökü Cichorium intybus 700 mg/kg, Meyan Kökü Glycyrrhiza glabra 500 mg/kg, Çayır Aynisefası Calendula officinalis 350 mg/kg, Papatya çiçeği Matricaria recutita L. 300 mg/kg, Karahindiba Kökü Taraxacum officinale 150 mg/kg.
Kalori Ve Dağılımı
En iyi fiziksel kondisyonu sağlamak için içerdiği enerjinin 39’unu proteinden, 17’sini meyve ve sebzelerden ve 44’ünü yağdan elde eder. Hesaplanan metabolik enerjisi 4150kcal/kg’dır. 250ml 120g ölçü kabı başına 480 kcal.


Mama İçeriği;

Tüm somon, tüm ringa, tüm pisibalığı, kemiksiz Alaska kömürbalığı, kemiksiz turnabalığı, kemiksiz gölalabalığı, somonyağı, ringayağı, nohut, kırmızımercimek, yeşilmercimek, yeşilbezelye, bezelyelifi, kanolayağı, güneşte kurutulmuş yonca, balkabağı, uzunbalkabağı, ıspanakyaprakları, havuç, Kırmızı Lezzetli elma, Barlett armudu, kızılcık, karma tokoferol.


2- Royal Canin Kedi Maması

Royal Canin Persian Adult Kuru Kedi Maması

İlk sırada yer verdiğimiz Royal Canin markası tam da Persian kediler için özel olarak mamalar üretmektedir. Sektörün en özel ve kaliteli mama üreticilerinin başında gelen Royal Canin markası, yalnızca İran Kedilerine özel mamalar üreterek kedilerin almaları gereken günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamaktadır. Bunun yanı sıra İran kedilerinin genetik yapıları tüyleri ve fiziki özelliklerini de göz önünde bulunduran marka kedilerin gelişimi için özel formüller hazırlamaktadır. Yavru kediler için üretilen yumuşak yapılı ve ufak dikdörtgen şeklinde bulunan mamaları yavru İran kedileri tarafından kolay bir şekilde çiğnenirken rahatlıkla sindirilir. İran kedilerinin bağışıklık sistemine kuvvet verirken fiziki özelliklerini de göz önünde bulunduran Royal Canin Persian Adult Kuru Kedi Maması'nı daha detaylı inceleyecek olursak;

Özel Brakiosefalik Çene Yapısı

İran kedilerin çene yapıları göz önünde bulundurulup optimal bir temas yüzeyi bulunan, özel olarak tasarlanmış badem şeklindeki bu mama persianlara özel çiğneme rahatlığı sunar. ÖZEL FORMÜL - OMEGA 3 & OMEGA 6 YAĞ ASİTLERİ,Özel formül - Omega 3 & Omega 6 yağ asitleri içerir.


Uzun Tüy Sağlığı
Persian kediler kalın ve yoğun iç tüylerle birlikte uzun ve gösterişli dış tüylere sahiptir. İran kedilerinin bu ayırt edici özelliği tüylerine özenli bir bakım gerektirir. Royal Canin Persian Mamalar da içerisindeki özel besin kompleksleriyle cildin bariyer görevini desteklemeye ve böylece deri ve tüy yapısını korumaya yardımcıdır. İçeriği, Omega 3 yağ asitleri (EPA ve DHA) ve Omega 6 yağ asitleri ile zenginleştirilmiştir.


Tüy Yumağında Azalma
İran ırkı kediler, tüylerinin uzunluğu ve yoğunluğu nedeniyle, tüy temizliği yaparken sürekli olarak yüksek miktarda tüy yutarlar. Royal Canin içeriğindeki özel lif kombinasyonu ile, bağırsak geçişini aktifleştirmeye ve tüy birikimini doğal yollarla sınırlandırmaya yardımcı olur.


İran kedilerinin çoğunlukla yaşadığı tüy yumağı çıkarma problemine yardımcı olmak için Gimcat Malt Soft Extra Tüy Yumaği Attıran Kedi Macunu'nu deneyebilirsiniz. Bu macun kedilerin kendini yalama sırasında yuttukları tüylerin zamanla birikerek topaklaşması ve kusmaya neden olmasını önlemek amacıyla kullanılan, vitamin kombinasyonudur.Macun formundaki malt-soft, tüy yumaklarının kolayca sindirim sistemine geçerek bağırsaklardan dışarı atılabilmesini, kusarak çıkarılmasını kolaylaştırır.Tamamen şekersizdir.


Sindirim Performansını Hızlandırır
İçeriğinde; bağırsak florasındaki dengeyi desteklemeye yardımcı olan yüksek derecede sindirilebilir protein ve prebiyotikler barındırır.
Üriner Sistem Sağlığı
Yetişkin bir kedinin idrar sistemi sağlığını korumaya yardımcı olmak için bir mineral dengesiyle formüle edilmiştir.


Mama İçeriği;

Kurutulmuş kümes hayvanı proteini, hayvansal yağlar, pirinç, bitkisel protein izolatı, mısır unu, bitkisel lifler, hidrolize hayvansal proteinler, mısır gluteni, buğday unu, mısır, mayalar ve ilgili kısımlar, mineraller, hindiba küspesi, balık yağı, pisilyum kabukları ve tohumları (%1), soya yağı, frukto-oligosakkaridler, hidrolize maya (manno-oligo-sakkarid kaynağı, hodan yağı, kadife çiçeği ekstraktı (lutein kaynağı).
L.İ.P Yüksek sindirilebilirliği nedeniyle seçilen protein.

 


3- N&D Kedi Maması

N&D Balkabaklı Balıklı Portakallı Kedi Maması


N&D markası sektörün en başarılı mamalarını üreten firmalar arasında yerini almaktadır. Hayvanların bayılarak tükettiği özel formüller üreten marka, en taze ve kaliteli malzemeleri mama içeriğinde barındırmaktadır. Persian kediler için önerebileceğimiz N&D Balkabaklı Balıklı Portakallı Kedi Maması onlar için oldukça uygundur. Balıkçılık tekniğiyle yakalanmış taze ringa balığını içeriğinde barındırmasıyla yüksek protein ihtiyacını karşılayan bu mama tamamen doğal ürünlerden üretildiği için İran Kedilerinin bağışıklık sisteminin güçlenmesi için uygun ortamı sunar.


Mama İçeriği;

N&D Balkabaklı Balıklı Portakallı Kedi Maması, balıkçılık tekniğiyle yakalanmış taze ringa balığı (%30), kurutulmuş ringa balığı (%28), bezelye nişastası, balık yağı(ringa balığı), hidrolize ringa balığı, kurutulmuş bal kabağı (%5), kurutulmuş yumurta, kurutulmuş havuç, kurutulmuş yonca, inulinfruktooligosakkaritler, maya ekstraktı (mannanoligsakkaritler) , kurutulmuş tatlı portakal (%0,5) kurutulmuş nar, kurutulmuş ıspanak,fisilyum (%0.3), kurutulmuş siyah kuş üzümü, kurutulmuş yaban mersini, kurutulmuş elma, sodyum klorid, kurutulmuş bira mayası, zerdeçal (%0.2), glikozamin, kondroitin sülfat, Kadife çiçeği ekstraktı(lutein kaynağı)


4- Schesir Kedi Maması

Schesir Ton Balıklı Jöleli Kedi Konservesi


En iyi yaş mamaları üreten markalardan biri olan Schesir tarafından üretilen Ton Balıklı Jöleli Kedi Konservesi Persian kediler için oldukça uygun bir içeriğe sahiptir. Yaş mamalarının içerisinde kesinlikle katkı maddesi ve doğal olmayan içerikler bulundurmayan marka tam kedilerinizin ağzına layık yaş mamalar üretmektedir. %100 taze ve doğal malzemeler kullanılarak kedilerin ağzını sulandıran lezzetler ortaya çıkartan Schesir markasının bu özel maması buharda pişirilmiş en kaliteli balıklardan hazırlanmıştır. Mamanın üzerini kaplayan ekstra soslar ise kediniz için vazgeçilmez olabilir.


Mama İçeriği;

Mamanın analitik bileşenleri içerisinde; protein %12, ham sıvı ve katı yağlar %0.8, ham lifler %0.5, ham kül %1 oranında yer almaktadır. Bu mama ton balığından üretildiği için Omega-3 ve Omega-6 bakımından zengin içeriğe sahiptir. Dolayısıyla kedilerin tüy ve deri sağlığını destekleyici özelliğe sahiptir. Persian kedileri için oldukça uygun bir kedi mamasıdır.

 

Kedilerinizin sağlıkla tüketeceği en kaliteli içeriğe sahip olan tüm kedi mamalarına Petcanlar üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Online mağazamızdan 7/24 kesintisiz hizmet alarak evcil hayvanlarınızın ihtiyaç duyduğu her türlü sağlık-bakım, mama, oyuncak ve aksesuarlara ulaşabilirsiniz.