Kapat
x

Persian Kediler Tüyleri Islanmadan Nasıl Su İçebilir?

Persian kediler tüylerinin uzun olmasıyla bilinen türler arasındadır. İran kedisi olarak bilinen bu tür uzun tüyleri ile aristoktat bir görünüme sahiptir. İran'dan başlayan yolculukları İtalya'ya oradan da İngiltere'ye kadar uzanmaktadır. Yumuşak tüyleri kabarık ve oldukça belirgindir. Pek çok renge sahip olabilen İran kedileri sakin ve dost canlısıdırlar. Ülkemizde en çok tercih edilen kedilerden olan bu tür uzun tüyleri ile dikkat çekmektedir.  Bazı insanlar bu uzun tüyleri daha çok beğenmekte ve kedi sahiplenmek istediklerinde uzun tüylü kedileri tercih etmektedir.

Uzun Tüylü Kedilerin Bakımı

Uzun tüylü kediler her ne kadar asil ve karizmatik görünseler de bakımları biraz daha zordur. Fazla tüy dökerek evde tüy yumakları oluşumuna sebep olabilmektedirler. Özellikle titiz olan kişiler için bu durum zorlayıcı olsa da tüy yumaklarını önlemek için çeşitli işlemler yapılmaktadır. Haftada en az bir kere olmak üzere kedi tarak ve fırçaları kullanılarak fırçalanmalıdır. Her ne kadar kedinizi tarayarak fazla tüy dökümünün önüne geçseniz de bazı kediler taranmayı fazla sevmemektedirler. Taramaya çalıştığınızda sizden kaçabilirler veya saldırgan davranabilirler. Böyle durumlarda kedinizi tararken veya taradıktan sonra kedi ödülleri vererek onu daha sakin bir hale getirebilirsiniz. Eğer kediniz taranmayı hiç sevmiyorsa çok fazla üzerine giderek onda travmatik bir durum oluşturmanıza gerek yoktur. Özellikle ilk defa bir kedi sahipleniyorsanız ve o yavru bir kediyse küçüklükten itibaren tarama gibi alışkanlıkları onlara edindirmenizi tavsiye ederiz. Küçük yaşlardan itibaren canlılara kazandırılan alışkanlıklar ileriki yaşlarda çeşitli durumlara karşı daha sakin ve ılımlı olmalarını sağlamaktadır.

Persian Kediler ve Tüy Bakımları

Uzun ve güzel tüyleri, asil bakışları ile pek çok yarışmada birincilik kazanmış olan bu tür çok zeki olmaları sebebiyle pek çok aile tarafından da tercih edilmektedir. Birlikte yaşadıkları ailelerinin kucaklarında saatlerce bile oturabilirler ve bundan çok keyif alırlar.  Bakımları her ne kadar uzun tüyleri sebebiyle zor olsa da çabuk öğrenmeleri sebebiyle insanlar onlarla kolay iletişim kurabilmektedir. İran kedileri de insanlara düşküdürler ama sevip sahiplenecekleri insanları kendileri seçmektedir. Bu sebeple ilk etapta size alışana kadar İran kedilerinin güvenini kazanabilmek için onlara sevginizi göstermelisiniz. Okşanmaktan ve sevilmekten hoşlanırlar ama yine de insanlara fazla sokulup bu duygularını göstermeyi tercih etmezler. Nazlı yapıları sebebiyle sizin onların yanına gidip sevmenizi beklerler.

Özellikle Persian kedilerin her gün düzenli olarak taranması önerilmektedir. Uzun süreler taranmadıklarında tüyleri birbirine karışarak kötü görüntüler oluşturmaktadır. Bu cinsin bazı bölgelerindeki tüyler vücutlarındaki diğer bölgelere göre daha fazla dolanabilmektedir. İran kedilerinin özellikle anüs bölgesinde oluşabilecek tüy kıvrımlarına ve karışıklıklarına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde dışkı birikimi o bölgelerde artacağı için kötü kokuların ve sağlıksız durumların oluşması kaçınılmaz olacaktır.

İran kedileri fırçalanırken yumuşak hareketler kullanılmalıdır çünkü tüyleri uzun olduğu için belli bölgeler daha fazla karışmış olabilir. Hızlı ve sert bir şekilde taramaya çalıştığınızda kedinizin canını acıtabilirsiniz. Ayrıca kuru kedi şampuanları da kedinizin temizliği için kullanabileceğiniz bir diğer ürünlerdendir.

Persian Kedilerin Tüylerini Islatmadan Su İçmelerini Nasıl Sağlarsınız?

Uzun tüylü kedilerin yaşadığı sorunlardan biri de su içerken boyunlarının altında bulunan yelelerinin ıslanmasıdır. Tüyleri uzun olduğu için ıslanmalarının yanı sıra aynı sebepten kurumaları da zor olmaktadır. Kedilerin suyu sevmedikleri de aşina olduğumuz durumlardan olduğu için yelelerinin ıslanmasından da hiç hoşlanmazlar. Evde ufak bir çözüm üreterek uzun tüylü kedilerinizin tüylerinin ıslanmasını engelleyebilirsiniz. ​Ankara Kedisi, Maine Coon Kedi Türü, İran Kedisi, Ragdoll Kedisi, Bali Kedisi türlerinin hepsi için aynı taktik uygulanabilmektedir.

Kedi mama ve su kaplarının içine küçük bir çay bardağını ters kapatın. Ardından mama kabına suyu boşaltın. Suyun, ortada duran bardağın etrafında biriktiğini göreceksiniz. Bu sayede kediniz suyu kabın kenar kısımlarından içeceği için tüyleri ıslanmamış olacaktır. 

Evcil hayvanlarınız için bu gibi daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız Petcanlar.com'un blog sayfasını takip edebilirsiniz. 

​Pet Pretty Seyahat Suluğu 500 ml

​Pet Pretty Seyahat Suluğu 500 ml

149.00 ₺
134.10 ₺