Kapat
x

Yeni Doğan Yavru Kedi Anne Sütü Emmiyor, Ne Yapmalıyım?

Kedisi doğum yapmış veya sokakta beslediği kedinin yavruladığını görenlerin fark ettiği "yavru kedi anne sütü emmiyor" problemi sıklıkla karşılaşılmaktadır. Ev kedilerinde daha kolay anlaşılabilen bu durum sokak kedilerinde anlaşılması daha zordur. Bunun sebebi sokak kedilerinin belki de daha rahat takip edilememesinden kaynaklıdır. Sokakta doğum yapmış bir kedi gördüğünüzde veya annesi olmayan yavru kediler gördüğünüzde dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır. Sokakta görülen her yavru kedi annesi tarafından terk edilmiş değildir. Özellikle kediler yavrularını kolay kolay bırakmamaktadır. Bu sebeple yavrular alınmadan önce annelerinin olup olmadığı iyice anlaşılmalıdır. Sonuçta hayvanların da duyguları vardır ve yavrularını bulamayan bir anne kedinin ne kadar üzüleceğini tahmin edebilirsiniz.

Her ne kadar kediler yavrularını kolay terk etmeseler de bazı durumlarda yavrular terk edilmiş de olabilir. Bu durum kesin olarak anlaşıldığında yavru kedilerin beslenmesi için çeşitli yöntemler izlenmelidir.  Yazımızın devamını okuyarak "neden yeni doğmuş yavru kedi anne sütü emmiyor ve annesi terk etmiş yavru kediler nasıl beslenir?" sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Yavru Kediler Neden Anne Sütü Emmez?

Yeni doğan yavruların emmeme problemi sadece kedilerde değil tüm hayvanlarda gerçekleşebilmektedir. Kedilerin genellikle fazla yavru yaptıklarını düşündüğümüzde bazı yavruların kardeşlerinden fırsat bulup anne sütünü emmemeleri olasıdır.  Bu durumda bazı yavrular daha zayıf kalabilmektedir. Anne sütünü içemediği için zayıf ve güçsüz kalan yavruların karınlarını doyurmak için diğer yavrular kenara çekilerek, zayıf olan yavru annenin memesine yaklaştırabilirsiniz. Yavru kedi yine de emmiyorsa, yavrular uyudukları zaman sadece emmeyen yavru ile birlikte başka odaya alınarak diğer yavrular uyanana kadar orada tutulabilmektedir.

Anne sütü diğer canlılarda olduğu gibi yavru kedilerin gelişimleri için de oldukça önemlidir. Anne sütü emmeyen kediler bağışıklık sistemleri zayıf olacağı için ileriki yaşlarında sıklıkla hasta olabilmektedir.

Anne Sütü Emmeyen Yavru Kedi Nasıl Beslenir?

  • İlk aşamada mamaya geçmeden önce anne sütünü emmeleri için denemeler yapılmalıdır. Bağışıklık sistemlerinin güçlü olması için anne sütü önemlidir. Bunun yanında eğer emmiyorlarsa  çeşitli şekillerde yavru kediler beslenebilir.
  • Yavru kediyi beslemeden önce çeşitli kedi ürünlerinin alınması gerekmektedir. İlk olarak biberon ve yavru kedi süt tozu alınmalıdır. Biberonun ucu incecik delinmelidir. Delik yapılırken çok küçük veya çok büyük olmamasına dikkat edilmelidir. Küçük delikten süt içmesinin zor olacağı gibi büyük delikten içerken de çok süt geleceği için nefes alması zorlaşabilmektedir.
  • Yavru kedileri beslerken yapılan yanlışlardan biri pastörize inek sütü ile beslenmeye çalışılmasıdır. Yavru kedilerin inek sütü tüketilmesi sağlıksal problemlere sebep olabilmektedir. Ayrıca çok besleyici olmadıkları gibi yavruların ishal olmasına da sebep olabilmektedir. Bu sebeple yavru kedileri beslerken yavru kedi süt tozu ile beslemenizi öneririz.

Petcanlar.com ile emmeyen yavru kedileriniz için süt tozlarına ve bağışıklıklarını güçlendirmek için kedi vitamin ve ek besinlerine ulaşabilirsiniz. Hızlı teslimat ile evcil hayvanlarınızın tüm ihtiyaçlarına ulaşabilirsiniz.

Bioline Köpek Deodorantı 175 ml

Bioline Köpek Deodorantı 175 ml

159.00 ₺
143.10 ₺
Dophin Adaptörlü Bettalık 16,5 Cm

Dophin Adaptörlü Bettalık 16,5 Cm

459.00 ₺
413.10 ₺
Lepus Luxe Comfort Yatak Gri XLarge

Lepus Luxe Comfort Yatak Gri XLarge

1,539.00 ₺
1,385.10 ₺
Habitrail Hamster Kafesi 41x25x24 Cm

Habitrail Hamster Kafesi 41x25x24 Cm

1,790.00 ₺
1,611.00 ₺