Kapat
x

Yavru Kedilerin Gözleri Ne Kadar Sürede Açılır, Neden Gözleri Kapalıdır?

Kedisi yeni doğum yapan kişiler veya daha önce kedi doğumu görmemiş olanlar kedilerinin gözlerinin kapalı olduğunu fark edince hemen endişeye kapılabilmektedir. Öncelikle sakin olmalı ve bu durumun normal olduğunu bilmelisiniz. Kediler doğduklarında gözleri ve kulak kapakları kapalı olsa da bu durum zamanla düzelmektedir. Sürü yaşantısına sahip memeli hayvanları düşündüğümüzde hamileliklerinin uzun olması ve tek seferde az yavru dünyaya getirmeleri sebebiyle gözleri açık doğmaktadırlar. Kedilerde ise evrimsel süreçleri ile alakalı olarak kısa hamilelik sürelerine sahiptirler. Ayrıca tek seferde birden fazla yavru dünyaya gelmektedir. Kediler her ne kadar avcılık özelliklerine sahip olsalar da günlerinin büyük bir kısmını uyuyarak geçirmektedir. Geyik, antilop ve sığır gibi canlılar doğduklarından kısa bir süre sonra av konumunda oldukları için hemen ailelerine adapte olup koşmaya başlasalar da kedigiller belli bir süre ailelerinin gözetimi altında bebek gibi bakılmaktadır. Tüm bu yapısal sebeplerle gözleri ve kulakları kapalı olarak dünyaya gelen yavru kediler iki haftalık olana kadar da rahat hareket edememektedir.

Yavru Kedilerin Gözleri Doğumdan Ne Kadar Süre Sonra Açılır?

Yavru kediler dünyaya geldikten bir süre sonra gelişimleri hızlanmaktadır. Gelişim süreçleri hızlandıktan sonra kilo da almaya başlarlar. İlk hafta tahmini olarak 10-30 gram arası kilo alırlar. Ortalama olarak kedilerin gözleri 5-6 günlük olduğunda açılmış olur. Buna rağmen bazı kedilerin gözleri bir haftadan fazla sürede de açılabilmektedir. Bazı kedilerde gözlerinin iki haftada açıldığı da görülmektedir. Bunun yanı sıra üç hafta olmasına rağmen kedinizin gözleri hala açılmadıysa bir sorunla karşı karşıya olabilirsiniz. Üç haftadan fazla bir süre geçtiğinde kedinizin gözünde sağlıksal bir problem olabilmektedir. Genellikle göz iltihabı ve çapaklanma sorunu yaşamaktadırlar. Böyle bir durumda kaldığınızda kedinizin gözlerini kendiniz temizlemeye çalışmak yerine veterinere götürmeniz tavsiye edilmektedir. Göz iltihaplanması ve çapaklanması gibi sorunlar erken teşhiste kolayca tedavi edilmektedir. Her ne kadar tedavisi kolay olsa da tedavi ertelendiğinde ve geç kalındığında kediler göz sağlıklarını kaybedebilmektedir. Bunun yanı sıra kedinizin gözleri açıldıktan sonra çeşitli kedi sağlık ve bakım ürünleriyle bakımına katkı sağlayabilirsiniz.

Gözleri Açılan Kediler Hemen Görebilir Mi?

Yavru kedilerin gözleri açılsa da görme yetileri hemen harekete geçmemektedir. 5-15 gün içinde gözleri açılan kediler görme yetilerini 3. haftadan sonra kazanmaktadır. Pek çok evcil hayvan sahibi kedilerinin üçüncü haftadan sonra çok daha enerjik olduğunu söylemektedir. Bunun sebebi onların görmeye ve duymaya başlamalarından kaynaklanmaktadır. Duyuları açılan yavru kediler her şeyi merak ettikleri için daha aktif olmaya başlamaktadır. Görme ve duyma yetilerinin gelişmesi ve gelişimlerini tamamlamaları ise 6 haftayı bulmaktadır. Yani altı hafta sonunda yavru kediniz herhangi bir sağlık problemi yoksa görme ve duyma yetilerine tamamen sahip olmuş olur.

Yavru Kediler Neden Mavi Gözlü Olurlar?

Yavru kedilerin göz renkleri ilk doğduklarında mavi olmaktadır. Bunun sebebi gözlerindeki rengin  melanin pigmenti ile belirleniyor olmasıdır. Aynı insanlarda olduğu gibi belli bir süre sonra onların göz renkleri de değişmektedir. Melanin pigmenti tüy renklerinin ve göz renklerinin belirlenmesine sebep olmaktadır. Melanin pigmenti melanosit hücreleri ile üretilmektedir. Melanosit hücresinin fazla olması kedilerin göz renginin daha koyu olmasına sebep olmaktadır. Yavru kedilerin gözleri açılır açılmaz melanositler aktive olmadığı için tüm kedilerin gözleri aynı mavi renkte görünmektedir.

Yavru Kedilerin Göz Renkleri Ne Kadar Zaman Sonra Belli Olur?

Melanosit hücrelerinin aktif olması göz renklerinin belirlenmesine sebep olmaktadır. Büyümeleri ile orantılı olarak melanosit hücrelerinin aktivesi de artmaktadır. Yavru kedilerde göz rengi 4-6 haftalıkken belli olmaya başlar. Yine de zaman geçtikçe bu renk değişim gösterebilmektedir. Göz renklerinin tam olarak oturması 3 veya 4. ayı bulmaktadır.

İlgili Yazı : ​​Kediler İçin Aşı Takvimi ve Takip İpuçları

Petcanlar.com ile kedinizin ihtiyacı olan tüm sağlık ve bakım ürünlerine, mamalara ve temizlik ürünlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tüm ürünleri hızlı kargolama ile kısa süre içinde evinize kadar getirterek evcil hayvanlarınızın tüm ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

Kedi için Ledli Oyun Topu 6,4 cm

Kedi için Ledli Oyun Topu 6,4 cm

205.00 ₺
184.50 ₺