Kapat
x

Toy Poodle Özellikleri ve Bakımı

Toy Poodle cinsi son yıllarda çok popüler bir tür haline gelmiştir ve şirin görüntüleriyle köpek sahiplenmek isteyenlerin kalbini hemencik kazanmaktadır. Oldukça zeki olan Poodlelar kıvırcık tüyleri ve ufak bedenleriyle oyuncaklara benzemektedirler. Burunları biraz belirgindir ve atletik bir görüntüye sahiptirler. İnsanlarla ve hayvanlarla çok iyi anlaştıkları için gönül rahatlığı ile sahiplenilerek ev yaşamına ayak uydurabilirler. Yavruyken sosyalleştirilmeleri gelişimleri açısından önemlidir. Bulundukları ortama sonradan gelen kişiyi direkt olarak fark eden Toy Poodle cinsleri arkadaş canlısı oldukları için gelenleri sıcak kanlılıkla karşılarlar. Ailelerine çok düşkündürler bu sebeple bekçi köpeği özellikleri de taşırlar. Dış görünüşleri oldukça şıktır. Gözleri koyudur ve uzun dar bir ağız yapıları vardır.

Toy Poodle Karakteri

Küçük ırk gurubunda olan Poodlelar akıllı ve çok hareketlilerdir. Bekçilik özelliklerinin yanı sıra işitme ve yön bulma kuvvetleri de çok gelişmiştir. İnsanlara karşı davranışları dengelidir. Meraklı oldukları için devamlı etrafınızda dolanarak ne yaptığınızı anlamaya çalışabilmektedirler. Genellikle onlara karşı kötü tavır sergilenmediğinde gayet ılımlı davranışlar sergilerler. Oyun oynamayı çok severler ve aileleriyle keyifle vakit geçirirler. Günlük olarak oyun oynatılarak onlarla ilgilenilmesi gerekir aksi takdirde üzülerek enerjilerini evde atmaya çalışacaklardır. Buna rağmen itaatkar oldukları için sıklıkla tercih edilen köpek cinsleri arasında yerlerini almışlardır.

Toy Poodle Dış Görünüşü

Küçük ırklar arasında yer almasına rağmen bacakları uzun bir türdür. Üç faklı boyutta olan Poodlelar standart, minyatür ve toy olarak sınıflandırılmışlardır. Tüyleri kıvırcık ve yün gibidir. Kahverengi, siyah, beyaz, gri renklerde Poodlelar olabilmektedir. Görüntüleri oldukça şirindir. Ortalama 20-28 boylarında olan bu tür en fazla 6 kg olmaktadır. Başları üçgen görünümündedir ve gözleri yüzlerinin ortasında ufak birer düğme gibi görünür. Kulakları ise geniş ve sarkıktır. ​

​Irk Boyutu : Küçük Boy

Yükseklik : Erkek 25 - 26 cm Dişi 25 - 26 cm

Ağırlık : Erkek 3 – 4 Kg Dişi 3 – 4 Kg

Ortalama Yaşam : 12-15 yıl

Toy Poodle Eğitimi​

Çok akıllı bir cins olması sebebiyle eğitimleri de kolaydır. Buna rağmen eğitim almaktan pek keyif almazlar. Oyun oynamayı çok sevdikleri için kendileri de ailelerini mutlu etmek için çeşitli oyunlar üretirler. Ailelerinin mutlu oldukları davranışları sergilemeye çalışırlar. Köpek ödülleri vererek onun aldığı eğitim sonucu daha mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu ödüller köpekleri eğitim için daha motive etmektedir.

Toy Poodle Bakımı

Tüyleri sık ve kıvırcık oldukları için düzenli olarak köpek tarak ve fırçaları ile taranmalıdır. Bu şekilde tüylerinin aşırı derecede karışmasını ve kötü bir görüntü oluşturmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca 5-6 haftada bir düzenli olarak tıraş edilmeleri gerekmektedir. Küçük bir ırk oldukları için fazla yemek yememesine ve düzenli beslenmesine dikkat edilmelidir. Öğünleri gün içine dengeli bir şekilde yayılmalıdır.

Poodlelar Çocuklarla İyi Anlaşırlar Mı?

Poodle cinsleri tüm canlılarla anlaştıkları gibi çocuklarla da iyi anlaşmaktadırlar. Zaten oyun oynamayı çok sevdikleri için çocuğunuzla iyi birer oyun arkadaşı olacaklarını söyleyebiliriz. Ayrıca küçük ırklardan oldukları için oyun oynarken çocuklarınıza zarar verme ihtimalleri de oldukça azdır. Yani çocuğunuza bir oyun arkadaşı sahiplenmek istiyorsanız bir Poodle'ı gönül rahatlığıyla sahiplenerek evinize alabilirsiniz.

Toy Poodle Kökeni

İlk ortaya çıktıkları bölge Asya olarak bilinse de Fransa'dan dünyaya yayılmışlardır. 18. ve 19. yüzyıllarda avcılıkta, klavuzlukta ve sirk performanslarında kullanılmışlardır. Poodle'ın anlamı Almanca'da gölet demektir. Zaman içinde Fransız aristokrasisinde önemli yer almış ve pek çok kral tarafından sahiplenilmişlerdir. 20. yüzyılda Amerika'ya götürülmüşlerdir ve daha sonra tüm dünyada yaygın hale gelmeye başlamışlardır.

Siz de bir Toy Poodle'a sahipseniz onun tüm ihtiyaçlarını karşılamak için Petcanlar'ı tercih edebilirsiniz. Köpek mamalarından, bakım ürünlerine köpeğinizin ihtiyaçlarını tek tık ile kapınıza kadar getirtebilirsiniz.