Kapat
x

Toy Fox Terrier Özellikleri ve Bakımı

Toy Fox Terrier cinsi ailesine oldukça düşkün, sadık ve arkadaş canlısı türlerdendir ve iyi huylu olması sebebiyle aile içine kolayca adapte olabilir. Sakin ve pozitif davranışları ile yaşlı ve engelli kişiler için harika bir yaşam arkadaşı olabilirler. Bu sakin huylarının yanında korkusuz olmaları sebebiyle bekçilik görevini de yaparak birlikte yaşadıkları ailelerinin ve belli bölgelerin koruyuculuğunu yapabilirler. Her daim tetikte olan bu canlılar ufak tıkırtılara bile kulak kabartarak o noktaya yönelebilmektedir. Diğer canlılarla anlaşabilen dışa dönük bir yapıları vardır. Laf dinleyen ve komutlara uyan bir köpek cinsidir. Bu sebeple eğitimi çok zor değildir. Köpek oyuncakları ile oynamaktan çok zevk alırlar ve onlara yeni bir oyuncak alındığında çok sevinirler. Sahipleri ile sakin bir şekilde vakit geçirmekten çok hoşlanırlar ve onların kucağından inmek istemezler.

Toy Fox Terrier Karakteri

Karakter yapılarına bakıldığında neşeli ve sevgi dolu bir cins olduklarını söylemek mümkündür. Her ne kadar insanlarla ve diğer canlılarla iyi anlaşsalar da tanımadıkları kişilere pek sıcak kanlı davranmazlar. Dikkat çekmek istediklerinde yer kazma ve havlama gibi özellikleri vardır. Diğer köpeklerle vakit geçirmeyi ve oyun oynamayı çok severler. Küçük ırk boyutunda oldukları için apartman dairelerinde herhangi bir sorun yaşamadan hayatlarını sürdürebilirler.  Küçük yaşta sosyalleştirildiklerinde çok daha uyumlu canlılar olurlar. İlk defa köpek sahiplenmek isteyen kişiler için güzel bir seçenek olan Toy Fox Terrier cinsi ile güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Toy Fox Terrier Dış Görünüşü

Küçük ırk boyutunda bir köpek cinsidir. Ufacık bedenlerine rağmen yüksek bir enerjileri vardır. Kürkleri kısa, düz ve oldukça parlaktır. Üç farklı renkte Toy Fox Terrier olabilir. Bunlar beyaz, bronz ve çikolata rengidir. Ortalama olarak 14 sene yaşayan bu ırka güzel bir şekilde bakıldığında yaşam süresi uzayabilir. Erkekleri genellikle 3 kg olan Toy Fox Terrierlerin dişileri 3 kg civarında olur.

Irk Boyutu : Oyuncak

Yükseklik : Erkek 25-26 cm, Dişi : 24-25 cm

Ağırlık : Dişi 2-3 kg, Erkek : 2-4 kg

Ortalama Yaşam Süresi : 13-15 yıl

Toy Fox Terrier Eğitimi​

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi laf dinleyen canlılar oldukları için eğitimleri kolay verilebilmektedir. Zeki bir ırktır ve değişik hareketler yapmayı öğrenebilir. Bu özelliklerinden dolayı sirklerde ve gösterilerde kullanılan köpek cinsleri arasındadır. Eğitimleri sırasında köpek ödül mamaları kullanarak onların eğitime daha hevesli olmalarını sağlayabilirsiniz. Petcanlar online petshop sayfamızı ziyaret ederek köpeğinizi eğitirken ihtiyaç duyabileceğiniz tüm ürünlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Toy Fox Terrier Bakımı

Toy Foxların tüyleri kısa ve düz olması sebebiyle sıklıkla bakım yapılmasına gerek yoktur. Haftada veya 15 günde bir köpek tarak ve fırçaları ile fırçalanarak tüy dökümünü azaltabilirsiniz. Kirlendiğinde veya gerekli durumlarda duş aldırılabilir. Duş sırasında köpek şampuanları kullanarak köpeğinizin mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz. Evde kendine ait bir alan olmasını isteyen Toy Fox Terrier cinsi için bir tane köpek yatağı alabilirsiniz. Ayrıca kalın bir kürke sahip olmadıkları için köpek kıyafetleri ile onları soğuklardan koruyabilirsiniz.

Toy Fox Terrier Çocuklarla İyi Anlaşırlar Mı?

Fox Terrier ırkı çocuklarla gayet güzel vakit geçirebilmektedir. Yalnız şöyle bir durum vardır bu ırk çok küçük bir bedene sahip olduğu için kemikleri kolayca kırılabilmektedir. Bu sebeple çocuklu evler için pek önerilmez çünkü çocuklar oyun oynamak isterken bu ırka istemeden zarar verebilir. Çok narin bir bedene sahip olmalarının dışında çocuklarla anlaşmalarında bir problem yoktur hatta sevgi dolu olmaları sebebiyle çocuklarla vakit geçirmeyi severler. Eğer bir Fox Terrier alacaksanız ve çocuğunuz varsa ilk olarak çocuğunuzu küçük canlılara karşı nasıl nazik davranması gerektiğini öğretebilirsiniz. Sadece kendi köpeğiniz için değil diğer canlılar için de bu iyi davranışları çocuklarınıza öğretirseniz çok daha sevgi dolu ve hayvan sever çocuklar yetiştirebiliriz.

Toy Fox Terrier Kökeni

Amerika'da olan Smooth Fox Terrier cinsinden gelmektedir. İlk olarak beyaz renkli Toy Fox Terrierler tilkileri kaçırmak için kullanılmışlardır. Boyut ve renk olarak tilkilerden ayırt edilebilen bu cins geceleri bekçi köpekliği yapmışlardır. Amerikan Kennel Kulübü tarafından 2000 yılında tanınmıştır. Yine bu ırk ilk gösteri köpekleri arasında yer almaktadır. Pinscher, Italian Greyhound, Chihuahau ve Manchester Terrier cinslerinin çiftleştirilmesi ile ortaya çıkan bir ırktır.