Kapat
x

Siyam Soyundan Asil Bir Kedi: Tonkinese Kedisi

İlk olarak 1950’li yıllarda Amerika’da görülen Tonkinese kedi türü, Birman ve Siyam cinsi kedilerin çiftleştirilmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Anne ve babasından almış olduğu genlerden dolayı son derece sevimli bir ırk olan Tonkinese kedisi, oldukça insancıl ve sevecendir. Hemen her ortama ayak uydurabilir. Ev ortamı için ideal bir kedi ırkı olan Tonkinese kedi cinsi, zeki, arkadaş canlısı ve hoşgörülüdür. Tüm bu özelikleri sebebiyle hem çocuklar hem de evcil hayvanlar ile iyi arkadaşlıklar kurar. Dünyanın en eski ırklarından birisi olan Tonkinese, 1880 yılına kadar nesli tükenmekte olan bir kediydi. Diğer adı Çikolata Siyam olan Tonkinese kedi türünün gen havuzu çeşitli yetiştiriciler tarafından genişletilmiştir. Yeterli sayıya geldikten sonra 1960’lı yıllarda tüm dünyaya gönderilen Tonkinese kedi ırkı, oldukça hızlı bir şekilde popüler olmuştur ve 2015 yılında kedi şampiyonasında birinci olmuştur.

Tonkinese Kedisi Özellikleri ve Vücut Yapısı

Kökeni: Amerika
Karakteri: Uysal, Arkadaş Canlısı, Zeki
Tüy Rengi: Şampanya, Platin, Mavi
Gövde: Orta
Kürk Yapısı: Kısa
Kuyruk: Uzun

Tonkinese Kedisi Karakteri ve Özellikleri

Pek çok kedi türünde olduğu gibi rutin yaşamdan hoşlanan Tonkinese kedi ırkı, oldukça dakiktir. Her gün aynı saatte yemek yemek, uyumak ve oyun oynamak onun için oldukça önemlidir. Doğası gereği sürekli olarak kendisi ile ilgilenilmesini isteyen Tonkinese, biraz hassas olduğu için kendisine olan ilginin biraz olsun azaldığını hissedince depresyona girer. Hemen alışamasa bile sahibine alıştıktan sonra sürekli olarak onunla vakit geçirmek ister.Sahibi ile derin bir bağ kuran Tonkinese, ev içerisinde sahibi nereye giderse onu takip eder. Sadık olması sebebiyle sahibinden başkası ile çok fazla samimi olmaz. Tonkinese kedi türü, sakin olmasına rağmen eğlenmekten asla vazgeçmez.

Ev içerisinde kendisine her zaman eğlenebileceği şeyler bulabilir, fakat öncelik olarak sahibi ile oyunlar oynamayı tercih eder. İnsanların etrafında dolaşıp, onların ilgisini çekmeyi sever. Konuşkan bir yapıda olduğu için ev halkına duygu durumunu kolayca anlatabilir. Sürekli olarak miyavladığı için kedinizin mutlu ve veya mutsuz olduğunu ses tonundan kolaylıkla anlayabilirsiniz. Meraklı bir kedi olan Tonkinese kedi türü, evin her köşesini keşfetmek ister. Girmedik delik bırakmayan Tonkinese aynı zamanda ev içerisindeki insanların neler yaptığını da dikkatle izlemektedir. Çocuklar ve hayvanlar ile mükemmel anlaşan Tonkinese’nin tek kötü yönü biraz yaramaz olmasıdır.

Tonkinese Kedisi Bakımı

Kısa tüy yapısı gereği çok fazla taranma ihtiyacı duymayan Tonkinese, haftada 1 kere taranırsa bu bakım ona yetecektir. Taranma haricinde sıcak havalarda ılık su ile banyo yapabilir. Yaramaz olmasından dolayı ev içerisinde bir yerleri tırmalayabilir. Bu yüzden tırnakları kedi tırnak makası ile düzenli olarak kesilmelidir.

Tonkinese Vücut Yapısı

Kaslı, uzun ama bir o kadar da zarif bir yapıya sahip olan Tonkinese kedi türü, atletik bir kedidir. Tüy yapısı ince ve kısadır. İpeksi ve yumuşacık olan tüyleri, genellikle şampanya, mavi ve platin renklerindedir. Gözleri oldukça büyüktür ve masmavidir. Gerek yüz hatları, gerekse vücut yapısı gereği oldukça çekici bir kedi olan Tonkinese cinsinin gözleri parlamaktadır. Tonkinese kedi türü, biraz şaşkın bakışlara sahiptir, bu da yüzünde komik bir görünüm sergiler. Uzun ve ince bacakları olan Tonkinese kedi ırkının ön patileri 5 arka patileri ise 4 parmaktan oluşmaktadır. Kuyruğu uzundur ve uç kısmı sivridir. Tamamen yetişkin olması 1,5 yılı bulan Tonkinese’nin bu yaşa kadar yavru kedi özellikleri taşıdığı görülmektedir.

Tonkinese Kedisi Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Tonkinese kedi türünün mükemmel ırk olarak bilinmesinin en büyük sebebi; sosyal kişiliğidir! Oldukça sıcakkanlı ve arkadaş canlısı olan Tonkinese, çocuklar ve evcil hayvanlar ile harika anlaşır. Yalnızca kediler değil, köpeklerin de en iyi arkadaşıdır. Çocuklu aileler kesinlikle bir Tonkinese edinmelidir.

Tonkinese Sağlık Durumu

Tonkinese kedi türü, genel olarak bakıldığında son derece sağlıklı bir kedidir. Bilinen herhangi bir rahatsızlığa sahip değildir ve yatkınlığı yoktur. Kaliteli mama tüketimi ve düzenli veteriner kontrolü ile 15 yıla kadar sağlıkla yaşayabilir.

Tonkinese Kedisi Eğitilebilir mi?

Zeki kedi ırklarından olan Tonkinese, biraz çaba ile temel bazı kuralları öğrenebilir. Aynı zamanda hareketli ve oyunu seven yapısı gereği at-getir tarzı oyunları kolaylıkla öğretebilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/tiffany-chantilly-kedisi linkinden ulaşabilirsiniz.