Kapat
x

Tibet Mastiff Özellikleri ve Bakımı

Tibet Mastiff ırkı büyük cüsseleri ve güçlü yapıları ile dikkat çekmektedir. Çok zeki olan bu ırk birlikte yaşadıkları ailelerine karşı çok korumacıdır. Yaşadıkları alanları da aynı aileleri gibi fazlasıyla koruyan bu cinse yabancı kişiler yaklaştığında agresifleşmektedirler. Erken yaşta sosyalleştirildiklerinde ileriki yaşlarında diğer canlılarla ilişkileri gayet iyi olmaktadır. Gezmeyi çok seven Tibet Masriffler serbest bırakıldıklarında gezmeye çalışırken evinizden fazla uzaklaşabilmektedirler. Bu yüzden gezmeye çıktığınız zaman köpek tasmaları kullanmanızı ve biraz dikkatli olmanızı öneririz.

Tibet Mastiff Karakteri

Tibet Mastiffler asil ve kendine güvenli bir cinstir. Sakin olmaları ile de pek çok insanı cezbeden canlılardır. Bekçilik yapmaya oldukça yatkındırlar. Bu sebeple inatçı ve baskın davranışları da dönem dönem olabilir. Havlamayı sevdikleri için sahiplerinin kafalarını şişirebilirler. Tibet kısmında yaşayan Mastiffler, batıda yaşayanlara göre biraz daha agresiftir. Uzun süre evde kaldıklarında sıkılan Mastiffler çok fazla egzersiz ihtiyacı da duymazlar. Belli aralıklarla düzenli olarak dışarı çıkarılmaları yeterlidir. Çok iri canlılar oldukları için büyüme çağında fazla enerjik olmazlar çünkü vücutları tüm enerjiyi büyümek için kullanmaktadır.

Apartman yaşantısı için fazla uygun değillerdir ve bahçe hayatın yaşayabilecekleri yerlerde daha rahat, mutlu yaşarlar. Sabahın ilk saatlerinde ve akşamları daha enerjik olurlar. Birlikte yaşadıkları aileleri ile vakit geçirmekten çok hoşlanırlar ve devamlı birlikte olmak isterler. Bağımsız bir karaktere sahiptirler ama sahiplerinin duygularına çok önem verirler ve onları dinlerler. Aile içinde çıkan tartışmalardan onlar da etkilenir. Böyle zamanlarda çok üzülürler ve moralleri hemen düzelmez. Ondan bir şey isteyeceğiniz zaman birkaç kez tekrar etmeniz gerekebilir.

Tibet Mastiff Dış Görünüşü

Oldukça kalın ve kabarık bir kürke sahiplerdir. İki katmanlı olan tüylerinin üst kısımları daha ince ve seyrektir. Büyük bir yeleleri vardır ve bu yeleler tüm omuzlarını kaplar. Erkek Tibet Mastifflerin yeleleri dişilere göre çok daha kabarıktır. Bazı Mastifflerin ayak ve göğüs kısımlarında beyaz lekeler bulunabilmektedir. Bu lekelerin dışında genellikle tek renktirler. Kürkleri çok kalın olduğu için sıcak bölgelerde yaşamaktan pek hoşlanmazlar. Tibet Mastiffleri kalın kürklerine rağmen pek tüy dökmezler. Ancak mevsimsel olarak bazı zamanlar az da olsa tüy dökebilirler. Ölü tüylerini temizlemek için haftanın birkaç günü köpek tarak ve fırçaları kullanarak onları tarayabilirsiniz. Kuyruklarındaki tüyler de karışık bir hale gelmesin diye köpek şampuanları ile yıkanarak kirlerinden arındırılabilir. Siyah, kahverengi ve krem renklerinde olabilirler.

Tibet Mastiff Eğitimi​

Pek çok köpek gibi küçük yaşta eğitimlerine başlandığında daha olumlu sonuçlar alınmaktadır. İnatçı olmaları sebebiyle onlara karşı sert davranıldığında eğitimi reddedebilirler. Bu yüzden eğitimleri pozitif bir şekilde verilmelidir. Eğitimleri sırasında köpek ödüllerini ve yaş mamalarını kullanarak onları eğitime karşı şevklendirebilirsiniz. Böylece eğitim sonrası ödül alacaklarını düşünerek sözlerinizi daha fazla dinlerler.

Tibet Mastiff Bakımı

Kırsal kesimlerde yaşamaktan çok hoşlanırlar. Fazla sıcak ve soğuğu sevmezler. Ortalama 10-14 yıl yaşayan bu ırkın yaşam süresini iyi bir bakımla artırabilirsiniz. Haftada birkaç kez taramalı, gerekli durumlarda yıkamalısınız. Büyük cüsseleri ile apartman dairelerinde yaşamayı sevmezler.

Tibet Mastiff Çocuklarla İyi Anlaşırlar Mı?

Vücutları geniş ve büyük olması sebebiyle küçük çocuklarla oynamak için pek uygun değildir. Küçük çocuklarla oynarken onlara yanlışlıkla zarar verebilirler. Zaten kilolu oldukları için yanlışlıkla ayaklarına basmaları bile küçüklerin canını yakabilmektedir. Daha çok büyük çocuklar veya yetişkinlerle vakit geçirmeleri çok daha güvenlidir. Eğer küçük bir çocuğunuz varsa ve Tibet Mastiff ile vakit geçirmek istiyorsa sizin gözetiminiz altında vakit geçirmelerine dikkat edebilirsiniz. Böylece yaşanabilecek yaralanmalardan onları korumuş olursunuz.

Tibet Mastiff Kökeni

Çin köpeklerinden türemiş antik ırklardan bir tanesidir. Hun Hakanı Attila veya Cengiz Han orduları ile Asya'ya geldikleri düşünülmektedir. Bekçilik özelliklerinin oldukça gelişmiş olduğunu söylemiştik. Bu özellik eski dönemlerde Tibet Mastifflerin köyleri ve sürüleri koruması ile gelişmiştir. Hatta Marko Polo Asya'ya yaptığı geziden sonra Tibet Mastifflerinden çok uzun boylu ve gür sesli köpekler olarak bahsetmiştir. Tibet'in istilası ile ırkları tükenme tehlikesine girmiştir. Pek çok Tibet Mastiffin Avrupa ve Amerika'ya ithal edilmesi sonucunda ırklarının tükenme durumu ortadan kaldırılmıştır. Amerikan Kennel Kulübü 2005 yılında bu ırkı tanımış olsa da popülerliği fazla olmayan bir köpek ırkıdır.

Petcanlar ile en kaliteli kedi ve köpek malzemelerine tek tık ile ulaşabilirsiniz. Pet shop mağazaları arasında en uygun fiyatlı ürünleri bulabileceğiniz Petcanlar'da güvenli alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz.