Kapat
x

En Çekici Kedi Türü: Siyam Kedisi

Dünyanın en eski kedi ırkları arasında yerini alan Siyam Kedisi, masmavi cam gibi gözleri ile görenleri büyülemektedir. Birçok kedinin atası olarak bilinen Siyam Kedisi, aynı zamanda dünya çapında en popüler kedi türlerinden birisidir. Siyam Kedisi özellikleri arasında yer alan en önemli özelliği hiç şüphesiz görünüşüdür. Mükemmel bir ev kedisi olan bu cins, Tayland’da kutsal kedi olarak anılmaktadır. Eski zamanlarda Budist tapınaklarını korumak için kullanıldığı düşünülen Siyam Kedisi, aynı zamanda herhangi bir siyasi lideri tebrik etmek için yavru kedi haliyle hediye edilmekteydi. Çok eski zamanlarda bir Siyam Kedisinin çalınması, idam ile cezalandırılırdı. Dünyaya ilk geldiği andan itibaren oldukça değerli bir kedi olan Siyam Kedisi, fiyat karşılığında satılmaktadır. Kıymetli bir kedi türü olduğu için Siyam Kedisi fiyatları epey yüksek olmaktadır.

Siyam Kedisi Özellikleri ve Vücut Yapısı

Kökeni: Tayland
Karakteri: Konuşkan, Zeki, Oyuncu
Tüy Rengi: Mühür, Mavi, Çikolata, Tarçın, Karamel, Kayısı, Tekir, Kırmızı
Gövde: Orta
Kürk Yapısı: Orta
Kuyruk: Uzun

Siyam Kedisi Karakteri ve Özellikleri

Oldukça konuşkan bir kedi türü olan Siyam Kedisi, sürekli olarak etrafındaki insanlara miyavlar. İlgi odağı olmayı sevdiği için kendisini göz önünde tutmaktan hoşlanır. Siyam Kedisi, sahibi ile sıkı bir bağ kurar. Öyle ki mutlu ve üzgün olduğunu ses tonu ile sahibine anlatabilir. Sahibi ile gerçekten derin bir bağ kurar ve onsuz kendisini yarım hisseder. Diğer insanlar ile de iletişimi iyidir, fakat sahibinin yeri onun için her zaman farklıdır. Nazlı bir kedi olan Siyam Kedisi, ilginin üzerinde toplanmasını sever. Evde odak noktası olabilmek için gerekirse yerlerde sürünür ve komik hareketlerde bulunabilir. Yalnız kalmaktan hoşlanmayan bir ırk olan Siyam Kedisi, temposu yüksek aileler için uygun değildir. Eğer Siyam Kedisi edinecekseniz ona muhakkak zaman ayırmalısınız. Eğer Siyam Kedisi yavru kedi olarak alınırsa, evcil hayvanlar ile bir arada tutulmalıdır. Böylece evcil hayvanlar ile iyi ilişkiler kurarak, aynı ortamda yaşayabilir. Eğer Siyam Kedisi sosyal olarak yetiştirilirse yanına bir evcil hayvan edinebilirsiniz. Enerjik bir kedi olan Siyam Kedisi, aynı zamanda yeni şeyler öğrenmeye epey meraklıdır. Eğer öğretirseniz, at-getir tarzı oyunları oynamaktan büyük keyif alır. Sahibi ile oynadığı oyunlar haricinde kedi oyuncaklarını da seven Siyam Kedisine çeşit çeşit oyuncak alarak, oyalayabilirsiniz.

Siyam Kedisi Bakımı

Kısa tüylü bir kedi olduğu için tüyleri söz konusu olunca pek de bakım ihtiyacı duymayan Siyam Kedisi, haftada 2 kere taranırsa tüy bakımı tamamlanmış olur. Sık tüy döken bir cins olduğu için ölü tüylerinin vücudundan alınması oldukça önemlidir. Bunun dışında Siyam Kedileri eğer aşırı beslenirlerse kilo alma eğilimindedir. Bu yüzden muhakkak veteriner kontrollü beslenmelidir. Aynı zamanda her gün mama ve su kaplarının temizliğine dikkat edilmelidir.

Siyam Kedisi Vücut Yapısı

Orta boyutlu bir kedi olan Siyam Kedisi, kısa ama sık tüylere sahiptir. Tüy rengi genellikle kırmızı, gri, mühür, mavi, çikolata, tarçın ve tekir renkleridir. Patilerinin uçları farklı renkli olduğu için tıpkı palto giymiş gibi bir görünüme sahiptir. Güzel ve atletik yapılı bir kedi olan Siyam Kedisinin en bilinen özelliği için hiç şüphesiz masmavi gözleridir. Göz rengi onun karakteristik özellikleri arasındadır. Siyam Kedisi, yaşı kaç olursa olsun her zaman diri bir görünüme sahiptir. Büyük boy kulakları ve çıkıntılı bir suratı vardır. İncecik bacakları vardır ama oldukça güçlüdür. Patilerinin ve kuyruğunun rengi gövdesine göre daha koyu renklidir.

Siyam Kedisi Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

İnsan odaklı bir kedi olmasından dolayı çocuklar ile son derece iyi anlaşan Siyam Kedisi, onlarla oyun oynamaya ve vakit geçirmeye bayılır. Sabırlı bir kedi olduğu için küçük çocuklarla bile güzel vakit geçirebilir. Evcil hayvanlarla da arası iyi olan Siyam Kedisi, eğer yavru olarak alınırsa muhakkak sosyal yetiştirilmelidir. Böylece ilerleyen yıllarda yalnız kalmaması açısından yanına bir evcil arkadaş alabilirsiniz.

Siyam Kedisi Sağlık Durumu

Siyam Kedisi ne yazık ki bazı kalıtsal rahatsızlıklara yatkındır. Bu yüzden Siyam Kedisi edinmeden önce muhakkak yetiştiricilerden bilgi almalı ve gereken testleri yaptırmalısınız. Siyam Kedisinin yatkın olduğu rahatsızlıklar; progresif retina atrofisi, mukopolisakkaridoz, gangliosidosis, kalça hastalığı, lenfoma, bağırsak tümörü, kusma, kronik öksürük ve sistemik amiloidoz olarak sıralanabilir. Bu hastalıklara karşı periyodik veteriner kontrolleri aksatılmamalı ve Siyam Kedisi kaliteli mamalar ile beslenmelidir. Sağlıklı bir Siyam Kedisi 20 yıla kadar yaşayabilir.

Siyam Kedisi Eğitilebilir mi?

Oldukça zeki olan Siyam Kedisi, aynı zamanda meraklı ve öğrenmeye açıktır. Zaten sahibi ile sıkı bağlar kurduğu için eğitim açısından sıkıntı çıkarmaz ve kısa süre içerisinde pek çok şey öğrenebilir.

 

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/singapura-kedisi linkinden ulaşabilirsiniz.