Kapat
x

Shih Tzu Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Shih Tzu Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Uzun ve yumuşak tüylere sahip son derece estetik görünümüyle görenleri büyüleyen Shih Tzu hakkında her şey yazımızın devamında.

Shih Tzu Köpek Irkı Kökeni

Shih tzu (Şitsu) köpek cinsinin anavatanı Çin’dir. Kelime anlamı Aslan Köpeği’dir. Çin de bulunan resimler ve halı işlemeleri Shih Tzu köpek cinsinin tarihinin çok eskiye dayandığını bizlere göstermektedir. Bahsi geçen tarih 7. Yüzyıla kadar dayanıyor. Bu köpek cinsinin kökeni hakkında pek çok farklı teori mevcut olsa da kökeninin Çin saraylarına dayandığı günümüzde kabul edilmektedir. Shih tzu köpek ırkı, 1930’larda İngiltere’de yayılarak popülerleşmiştir. 2. Dünya Savaşı esnasında Amerikan askerleri bu ırkı çok sevdi. Böylece Shih Tzu, askerlerle beraber Amerika’ya gitmiş oldu. Günümüzde ise birçok ülke tarafından sevilerek beslenmektedirler.

Shih Tzu Köpek Irkı Vücut Yapısı

Irk Boyutu :
Küçük Boy

Yükseklik :
Erkek 23 – 26 cm Dişi 23 – 26 cm

Ağırlık :
Erkek 4 – 7 Kg Dişi 4 – 7 Kg

Ortalama Yaşam :
15-20 yıl

Shih Tzu Köpek Irkı Tüm Özellikleri

 • Küçük bir köpek ırkıdır.
 • Kısa bir burna ve büyük derin koyu renk gözlere sahiptir.
 • Çok yaramaz ancak bir o kadar da akıllı bir köpektir.
 • Eğitim verilmesi diğer köpek ırklarına göre daha kolaydır.
 • Günde iki defa dolaşmaya çıkması yeterlidir.
 • Kesinlikle tüy dökmez.
 • Yabancılar, çocuklar ve yetişkin insanlarla son derece iyi anlaşır.
 • Tüyleri çok fazla uzayabilir ancak yine de tüy dökmez.
 • 15-20 yıl arasında yaşam ömrüne sahiptir.
 • Çok nadir hasta olan bir ırktır.
 • Isırmayan, çok az derecede hırlayan ve havlayan bir köpektir.
 • Küçük ve dayanıklı bir köpektir.
 • Çift katmanlı uzun bir kürk yapısına sahiptir.
 • Son derece vakur bir görünümü olan Shih-Tzu'nun burun üzerinden yukarı doğru büyüyen tüyleri ırka özgü yüz ifadesini ve "saç şeklini" oluşturur.
 • Şirin olmak bu hayat dolu cins için bir yaşam biçimidir.
 • Shih Tzu özellikle çocuklara karşı sevecendir.
 • Shih Tzu'nun eğlence anlayışı, kucağınızda oturup televizyon izlemeye çalışırken sevimli davranmaktır.

Shih Tzu Köpek Irkı Sağlık Durumu

Ağır tüyleri ve kısa yüzleri nedeniyle Shih Tzu sıcağa tahammül edemez ve iyi yüzücü değildir. Çoğu Shih Tzu genellikle sağlıklıdır ve sahipleri düzenli olarak kalça displazisi, patellar lüks (kaymış bir diz kapağı), katarakt dahil göz anomalileri, ilerleyici retina atrofisi, retina dekolmanı ve kornea kuruluğu ve aşırı iltihaplanma gibi sağlık durumları için Shih Tzu’yu kontrol ettirmelidir. Göz kapaklarının düzgün kapanmaması nedeniyle havaya maruz kalma rahatsızlığına yatkın olabilirler.

Shih Tzu Köpek Irkı Bakımı

Uzun tüylü bir deriye sahip olan Shih Tzu günlük olarak köpek fırçası ile taranmalıdır. Esnek dişleri olan kaliteli bir tel fırça kullanmalısınız ve cilde ulaştığınızdan emin olmak için saçı katlamalısınız. Yaklaşık her üç veya dört haftada bir köpek şampuanı ile banyo yaptırmak derinin ve tüylerin temiz ve en iyi durumda kalmasına yardımcı olacaktır. Bıyık kısmını ve düğümlü bölgeleri günlük olarak taramayı ve gözlerin köşelerini nemli bir bezle nazikçe temizlemeyi unutmayın. Shih Tzu'nun gözlerini tahrişten korumak için, başın üstündeki saçlar kısa kesilmeli veya bir topuz haline getirilmelidir. Köpeğinizin tüyleri üzerinde zaman harcamak istemiyorsanız, Shih Tzu profesyonel bir köpek kuaförü tarafından "yavru tüyü" tarzında kesildiğinde çok sevimli görünecektir. Tırnakları düzenli olarak köpek tırnak makası ile kesmek ve kulakları temizlemek Shih Tzu'nun bakım rutininin bir parçası olmalıdır.

Shih Tzu Köpek Irkı Egzersiz İhtiyacı

Shih Tzu köpek ırkı bir ev arkadaşı olarak yetiştirilmiştir. Bu nedenle, minimum egzersiz gerektirirler. Sahibiyle kısa günlük yürüyüşler yapmak ve kapalı oyun süresi bu küçük, kısa bacaklı arkadaşın aktivite ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Shih Tzu Köpek Irkı Eğitilebilir mi?

Shih Tzu'yu eğitmek hem eğlenceli hem de sinir bozucu bir deneyim olabilir. Cins, sahibini kendi kafasına buyruk olmasına izin vermesi için cezbetme eğilimindedir. Shih Tzu’nun böyle bir huyu olduğu için övgü ve ödüllere dayalı eğitim yöntemleri en iyi sonucu verir. Erken sosyalleşme ve köpek yavrusu eğitimi dersleri önerilir ve Shih Tzu'nun iyi ayarlanmış, iyi huylu bir arkadaşa dönüşmesini sağlamaya yardımcı olur.

Shih Tzu Köpek Irkı Beslenme

Shih Tzu, veterinerinizin gözetimi ve onayı ile yüksek kaliteli bir köpek maması ile beslenmelidir. Bağışıklık sisteminin korunması için yeterli ek vitamin ve minerallerle beslenmesi gerekmektedir. Herhangi bir diyet, köpeğin yaşına uygun olmalıdır. (yavru, yetişkin veya yaşlı). Bazı köpekler aşırı kilolu olmaya eğilimlidir, bu nedenle köpeğinizin kalori tüketimini ve kilo seviyesini izleyin. Köpek ödülleri eğitimde önemli bir yardımcı olabilir, ancak çok fazla vermek obeziteye neden olabilir. Hangi insan gıdalarının köpekler için güvenli olduğunu ve hangilerinin güvenli olmadığını öğrenin. Köpeğinizin kilosu veya diyetiyle ilgili herhangi bir endişeniz varsa veterinerinize danışın.