Kapat
x

Scottish Terrier (İskoç Teriyeri) Özellikleri ve Bakımı

Scottish Terrier yani İskoç Teriyeri kısa bacakları ve uzun yüz hatları ile dikkat çeken, hareketli olmayı çok seven köpeklerdendir. Oldukça dayanıklı köpekler arasında yer alan bu cinsler güçleriyle insanları şaşırtabilmektedir. Çeviklikleri ile hızlı hareket kabiliyetine sahiptirler. Dünya üzerinde oldukça popüler olan bu cinsler pek çok kişi tarafından sahiplenilmektedir. Pek çok özel yeteneği bulunan İskoç Teriyerleri değişik alanlarda insanlara yardım etmeleri amacıyla kullanılmaktadır. Hava şartlarına karşı kendilerini koruyabilecekleri sık ve sert bir kürke sahiptirler ve soğuk bölgelerde de yaşayabilmektedirler. Scottish Terrierler dikkatli köpeklerdir ve aile köpeği olmaya uygundurlar. Özgüvenleri ile insanları etkileyen cinslerden olan İskoç Teriyerleri bekçi köpeği olmak içinde uygundur. Ayrıca avlara götürülerek iz sürme yeteneklerinden de yararlanılmaktadır. Çalışkan ve asil olan bu türe eğitim vermeniz de çok zor olmayacaktır. Yabancı kişilere karşı çekingen oldukları için ev ve iş yerlerini korumada oldukça başarılılardır. Spor yapmayı ve enerjilerini atmayı çok severler. 

Scottish Terrier Karakteri

Neredeyse diğer çoğu köpek gibi bu tür de başka türlerle güzel iletişim kurabilmektedir. Sevgi dolu ve neşeli olurlar. Çocuklarla iyi anlaşmaları sebebiyle aileler tarafından gönül rahatlığı ile tercih edilebilmektedirler. Onlara karşı kibar davranılması çok hoşlarına gider. Kendilerine özgü karakterleri ile dikkat çeken Terrierler değişken ruh hallerine de sahip olabilirler. Mutlu oldukları zamanlar bir anda bir şeylere alınarak hüzünlü bir hale bürünebilirler. İlerleyen yaşlarında daha somurtkan ve sinirli olabilirler. Oldukça zeki olan İskoç Teriyerleri aileleri ile vakit geçirmekten hoşlanırlar. Aileleri dışındaki insanları kolaylıkla kabul edemeyen bu türler yabancılara karşı temkinli davranışları ile harika bir bekçi köpeği olma özelliğine sahiptirler. Top oynamaktan, oyun oynamaktan ve yürüyüş yapmaktan çok hoşlanırlar. Köpek oyuncakları ile onlarla daha kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Birlikte yaşadıkları aileleri onları övdüğünde çok mutlu olan bu köpekler azar yedikleri zaman da bu duruma karşı duyarlı olarak sessizce tepkinizi ölçmektedirler. 

Scottish Terrier Dış Görünüşü

Scottish Terrier köpek cinsi 3 ayrı renkte olabilir. Bunlar; kaplan deseni, siyah ve sarıdır. Ortalama 8-10 kilogram arasında olan terrierler 28 santimetreye kadar uzayabilmektedir. Yaşam süreleri 12 yıl olarak söylense de güzel bir şekilde ve iyi şartlarda bakıldığında daha uzun yıllar yaşayabilmektedirler. Vücutları kaslı bir yapıdadır. Burunları uzundur. Yüz yapısı olarak çeneleri uzun, dikdörtgen şekildedir ve oldukça güçlüdür. Göz renkleri koyudur ve badem şeklindedir. Kuyrukları orta uzunluktadır. 

Irk Boyutu: Küçük Boyut

Yükseklik: Erkek/ 27-29 cm, Dişi/25-28 cm

Ağırlık: Erkek/ 9-11 kg, Dişi/ 8-10 kg 

Ortalama Yaşam : 12-15 yıl

Scottish Terrier Eğitimi​

Diğer pek çok köpek cinsi gibi erken yaşta eğitim almaları çok daha iyi olacaktır. Bu cinsler biraz da inatçılık özelliği barındırdıkları için yavruyken daha kolay eğitilmektedirler. Düzgün bir şekilde eğitim verilmezse birlikte yaşadıkları ailelerine istekleri konusunda baskı yapabilirler. Eğitim veren kişiler komutları konusunda tutarlı olurlarsa daha kolay bir şekilde eğitimlerini tamamlayabilirler. İçgüdüsel olarak bağımsız olmak isteyebilecekleri için böyle zamanlarda onlara saygı göstermeli ve çok fazla baskı yapmamalısınız. Ayrıca köpeğinizin eğitimi sırasında köpek ödül mamaları gibi onları motive edecek ürünler kullandığınızda çok daha kısa sürelerde verdiğiniz eğitimin karşılığını alabilirsiniz. 

Scottish Terrier Bakımı

Sert ve sık tüyleri olan Scottish Terrierlere düzenli olarak tüy bakımı yapılması gerekmektedir. Köpek tarakları ile taranarak ölü tüyler temizlenebilir. Çok fazla kirlendiğinde ve gerektiği zamanlarda banyo yaptırılabilir. Yılda iki defa pet kuaförlerine götürülerek profesyonel bir el yardımı ile tıraş edilmesi sağlanmalıdır. Böylece köpeğiniz tüy sağlığı açısından çok daha sağlıklı ve güzel görünümlü olur. Yine köpeğinizin daha sağlıklı olması için verdiğiniz kuru mamaların kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. 

Scottish Terrier Çocuklarla İyi Anlaşırlar Mı?

Scottish terrier cinsi çocuklarla iyi anlaşabilmektedir. Aile ve apartman hayatına uygun olan bu cins özellikle birlikte büyüdüğü aileye çok bağlı olur. Soğuk iklimler için de uygun olmalarının yanında yaşamak için illa bahçeye ihtiyaç duymazlar. Çevrelerindeki çocukları koruyarak yabancılara karşı temkinli davranışlar sergilerler. Egzersiz ve hareketi çok sevmelerinin yanında kazı yapmayı da çok severler. Uzun süreler boyunca etrafı kazarak güzel vakit geçirebilirler. Koku alma özellikleri de oldukça gelişmiştir. 

Scottish Terrier Kökeni

İsminden de anlaşılabileceği gibi ilk olarak İskoçya'da ortaya çıkmış bir ırktır. 1700'lü yıllardan beri yaşamlarını aramızda sürdüren İskoç Teriyerleri ilk olarak Aberdeen Terrier olarak biliniyordu. Bunun sebebi İskoçya'da bulunan bir kasabada ortaya çıkmış olmasıydı. Yıllar içinde İskoç teriyeri olarak bilinen bu ırk insanlar tarafından çeşitli alanlarda kullanılmıştır. Özellikle avcılık ve bekçilikte kullanılan terrierler tilki, porsuk ve samur gibi hayvanların avı sırasında etkin görev almışladır. Günümüzde de yine bu özellikleri sebebiyle sahipleniliyor olsa da daha çok ev köpeği olarak tercih edilmektedir. 

Lepus Dolce Premium Yatak Pembe Large

Lepus Dolce Premium Yatak Pembe Large

1,442.00 ₺
1,297.80 ₺
Lepus Köpek Ana Kucağı Calm Small

Lepus Köpek Ana Kucağı Calm Small

795.00 ₺
715.50 ₺