Kapat
x

Saint Bernard Özellikleri Ve Bakımı

İsviçre kökenli Saint Bernard ırkına sahip köpek cinsinin kökleri çok eskiye dayanır. Günümüze kadar taşınan bilgilere göre, İspanya ve İsviçre arasındaki bölgede; Menthon adına sahip kişi tarafından MS 980 tarihinde üretilen bir cins olduğunu bilinir. Aktarılan bilgiler doğrultusunda, Romalıların bu topraklara getirdiği bir cins köpeği olduğu da söylenir. Araştırmalara göre, Danua ve Pirene cinsi dağ köpeğinin karışımı bir ırk olduğunu da ortaya atılmaktadır. Koku alma yetisinin yüksek olması sebebiyle, günümüzde kadar, çeşitli alanlarda kurtarma köpeği olarak da kullanılan bir cins köpeğidir. Belirtilenlere göre; uzun metrelere kadar karın altında kalan birinin dahi yerini tespit edebilmektedir. Saint Bernard özellikleri bununla sınırlı olmayıp, daha farklı özelliklere de sahiptir.

Saint Bernard Özellikleri

Bu köpekler, çeşitli alanlarda kurtarma köpeği ile olarak yetenekleri kullanılan özel ırka sahiptir. Kökeni ve özellikleri kapsamında, dikkat çeken günümüze kadar taşınan cins köpekler arasında yerini alır. Özellikle kısa tüylü olan Saint Bernard köpekler, iş açısından değerlendirilebilir, ama uzun tüylere sahip olanlar iş alanı için uygun değildir.

Saint Bernard özellikleri şöyledir:

 • Saint Bernard cinsi; yetenekli ve güçlü bir köpek ırkıdır. 
 • Baş kısmı ise oldukça büyük olma özelliğine sahip bu köpeklerin ağırlığı da fazladır. Ama beden olarak dengeli bir görünüme sahiptir. 
 • Saint Bernard köpek cinsinin 2 çeşit tüye sahip türü vardır. Biri daha kısa tüylere sahipken, diğeri daha uzun tüylere sahiptir. Her ikisinin ortak özelliği ise renkleri diyebiliriz. Tüyleri sık olan cins köpeğinin rengi; ten rengi, kızıl, kaplan rengi gibi farklılık gösterebilir.  
 • Yüzünün ve kulaklarının belirli noktalarında ise siyah lekeler vardır. 
 • Buz üzerinde, rahat hareket edebilmesi için son derece güçlü bacak yapısı vardır. 
 • İki farklı tüy yapısına sahipti: Uzun tüylü olanlarının, tüyleri buz tuttuğu için iş alanında kullanılması uygun değildir. 
 • Koku alma duyusu yüksek olduğu için, arama kurtarma köpeği olarak tercih edilir.
 • Ağırlıkları ise; erkeklerde 50 – 81 kg  iken, dişilerinde 50 – 81 kg şeklindedir. Boyları ise; erkeklerde 69 cm, dişilerde ise 63 cm’dir.
 • Yaşam süresi ise 8-10 yıl arasında değişir. 
 • Kurtarma köpeği olarak, kullanımları ise 17. yüzyılda başladığı belirtilmektedir. Bu alandaki popülerliği de bu dönemde artmıştır. 

Saint Bernard Karakter Özellikleri

Saint Bernard özellikleri ile dikkatleri üzerine çeken, özel bir köpek cinsidir. Üstün yeteneklere sahip fiziki özelliklerinin yanı sıra, güzel huylu karakteri ile de gönülleri fed eder. Oldukça nazik olan bu cins, arkadaş olmayı seven bir köpek ırkı diyebiliriz. Hızlı şekilde hareket etmeyi sevmeyen Saint Bernard cinsi, sabırlı olma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda itaat etme konusunda da başarılı bir cins köpeğidir. Her açıdan dikkat çeken, özel bir cinse sahiptir. Bu ırkın, tüm özelliklerini aktif şekilde taşıyabilmesi için; küçük yaşlardan itibaren eğitilmesi ve sosyalleşmesi önem taşır. Küçük yaşlarda gerçekleşen eğitimleri kapsamında, üstün özelliklere sahip yeteneklerini de rahatlıkla gösterebilir. Fiziksel özelliklerinin yanı sıra, karakterinin eğitilmesi konusunda dikkate alınması önemlidir. Baskıcı eğitimlerden uzak, onun karakterine uyumlu şekilde eğitim yapılması önerilir. 

Hızlı bir şekilde, her şeyi öğretmek yerine, baskı kurmadan yavaş ve sabırlı bir şekilde eğitimlerine başlanmalıdır. Arkadaş canlısı Saint Bernard ile dost olabilmeniz için, tabii ki güler yüzlü bir eğitmen olmakta önemli diyebiliriz. Küçük yaşlarda köpeklerin güler yüzlü ve sevecen şekilde eğitilmesi, özelliklerini etkin şekilde kazanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda büyüdüğünde saldırgan olmaması için de önemlidir. Fiziki özelliklerinin, ağır ve büyük olması nedeniyle, kurtarma köpeği ya da bekçi köpeği gibi çeşitli alanlarda iş köpek cinsi arasında değerlendirmek için uygundur. Saint Bernard özellikleri incelendiğinde, olumsuz herhangi bir özelliği olmadığını görebiliriz. Ama kimileri için, salya akıtması bir sorun gibi görünebilir. 

Saint Bernard Bakımı

Boyutları itibariyle büyük bir köpek cinsidir. Yetenekli olan köpek ırkı, sevecen ve arkadaş canlısı karakteri ile de dikkat çeker. Büyük görünüşünün ardında, sakin ve sabırlı sevecen bir dost canlısı olduğunu söyleyebiliriz. Bu gibi özelliklerine bakıldığında, türlerinin hepsi aynı özelliklere sahiptir. Güçlü ve başarılı özelliklere sahip bu köpeklerin bakımı da bir o kadar önemlidir ve oldukça özenli yapılmalıdır. 

 • Evinizde büyütmek istiyorsanız, öncelikle yeterli hareket etme olanağına sahip olmasını sağlamanız gerekir. Böylece apartmanda dahi beslenmeye uygun diyebiliriz.
 • Ev içerisinde ise fazla hareket etmeyen bir cinstir.  
 • Küçük bir bahçe dahi olsa, dışarıda olmak onları mutlu eder. En önemlisi ise ailesiyle beraber olmayı önemseyen bir cins olduğundan evi tercih ederler.  
 • Bakımı, sıcak iklimlerde sorun olabilir. Yeterli egzersiz yaptırmaları için, uzun yürüyüşlere çıkmanız gerekir. 
 • Yavru Saint Bernard köpeklere ise, kemik gelişiminin tamamlanmasına kadar, çok fazla egzersiz yaptırmamak gerekir. En azından ortalama 2 yaşına kadar beklemek kafidir. 
 • Yavru olduğu zamanlarda, onlar ile küçük oyunlar oynayabilir ve beraber kısa yürüyüş yapmanız yeterli olacaktır.
 • Saint Bernard özellikleri arasında, iki farklı tüy özelliği de dikkat çeker. Tarak ve fırça ile her zaman düzenli olarak taramanız yeterlidir. Bazı zamanlarda ise kuru şampuan kullanmanız gerekebilir. 
 • Normal şampuanlar, kürkünün suya dayanıklılığını sağlayan yağ tabakasını alır, bu nedenle hafif bir ürün kullanılması önerilir. Gerekmediği takdirde ise, yıkanmaması tavsiye edilir. 
 • Saint Bernard ırkı köpekler, devamlı olarak tüy döken bir cinstir.  Az da olsa tüy dökerler ve özellikle bahar ayları ile sonbaharda tüy dökülme oranı artar. 

Saint Bernard Sağlığı 

Saint Bernard özellikleri doğrultusunda, öne çıkan sevilen dost canlısı bir köpek olduğunu görüyoruz. Tabii her köpek dost canlısı olan, nadir türlerdendir. Ömürleri ise diğer köpek türlerine göre daha kısadır. Yatkın olduğu hastalıklar da bu yönde etken diyebiliriz. 

 • Wobbler sendromu, kalp rahatsızlıkları, deri problemleri, dirsek-kalça displazisi, ektropion, entropion, distichiasis, mide dönmesi, osteosarcom vb. gibi çeşitli hastalıklara genetik yatkınlıkları vardır. 
 • Obezite kaynaklı bazı hastalıklar tetiklenebilir. 
 • Göz enfeksiyonuna karşı da oldukça dikkatli olunması gerekir. 
 • İlgili hastalıklara karşı, etkin çözüm; sağlıklı ve doğru şekilde beslenmesi ve bakımın düzenli yapılması gerekir. 
 • Aynı zamanda, sağlıklı bir bünyeye sahip olması için düzenli egzersizlerini de yaptırmanız önemlidir. 

Çocuklar ile İlişkisi

Saint Bernard dost canlısı bir cins köpeğidir. Bu özelliği ile sevecen ve cana yakın bir mizacı olduğundan, çocuklar ile gayet güzel şekilde anlaşır. Çocuklar ile hiçbir şekilde sorun yaşamayan, cins köpeklerden olduğunu söyleyebiliriz. Fakat ağırlığı ve boyutları itibariyle büyük olduğu için, dikkat edilmesi gerekebilir. İstenmeden oluşan kazalar meydana gelebilir. Saint Bernard özellikleri çeşitli açılardan bakıldığında da çocuklar ile anlaşması gayet doğal diyebiliriz. Diğer köpek türleri ve her türlü hayvanlar ile arasının iyi olduğu gözlemlenmektedir. Arkadaş canlısı olması nedeniyle, saldırgan bir yapıya sahip değildir. Ama tabii ki iş alanında, örneğin bekçi köpeği alanında kullanılıyorsa, yabancılara karşı farklı bir mizaca sahip olabilir. 

Lepus Mesh Köpek Montu Geo Large

Lepus Mesh Köpek Montu Geo Large

450.00 ₺
405.00 ₺