Kapat
x

En Estetik Kedi: Ragdoll

Görüldüğü ilk zamanlarda beyaz renkli Persian ırkı sanılan Ragdoll, ilk olarak 1963 yılında Kalifornia’da ortaya çıkmıştır. Kökeni Josephine adlı safkan olmayan kedilere dayanan Ragdoll, beyaz ve açık gri renkli tüyleri ve cam gibi parlayan masmavi gözleri ile kısa süre içerisinde dünyanın gündemine oturmuştur. Şuan dünyanın en sevilen kedi ırklarından bir tanesi olan Ragdoll’un sayısı bir hayli azdır. Seçkin bir kedi olan Ragdoll, nadiren çiftleşir. Muhteşem görünümü haricinde sakin ve dost canlısı yapısı ile büyük beğeni toplayan Ragdoll, hem insanlarla hem de diğer evcil hayvanlar ve özellikle köpeklerle mükemmel anlaşır. İnanılmaz güzel görünümü ve estetik yapısına bu güzel özellikleri eklenince tadından yenmeyen Ragdoll, genellikle uyumayı ve sahibinin dizinin dibinde yatarak ilgi istemeyi sever. Hareketli yaşam pek ona göre değildir. Zaten Ragdoll’un asil görünümü hareketli bir yaşamı kaldıramayacak kadar zerafetlidir. Sahibini sürekli olarak ev içinde takip etmesinden dolayı pek çok kişi Ragdoll ırkına yalnız “yavru kedi” demeyi tercih etmiştir.

Ragdoll Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Amerika
  • Karakteri: Sadık, Uysal, Sakin
  • Tüy Rengi: Açık Gri, Beyaz
  • Gövde: Orta
  • Kürk Yapısı: Uzun
  • Kuyruk: Uzun, Tüylü

Ragdoll Karakteri ve Özellikleri


Köpeklere pek çok açıdan benzeyen Ragdoll, bilinen en sadık ve uysal kedilerden bir tanesidir. İdeal bir aile kedisi olan Ragdoll, tam bir dostluk abidesidir. Yalnızca insan odaklı olmayan Ragdoll, diğer tüm evcil hayvanlarla iyi ilişkiler kurmak ister. Sosyal ve girişken yapısı gereği diğer kedilerin ve hatta köpeklerin yanına giderek onlarla arkadaş olmak ister ve çoğunlukla istediğini alır. Oyuncu bir yapısı bulunmasa bile çocuklar ile yavaş ve efor gerektirmeyen oyunlar oynamayı sever. Pofuduk tüyleri ile çocuklar onu görünce zaten büyülenir ve Ragdoll’u sevmekten akıllarına oyun gelmez. Sahibine sıkı sıkıya bağlı bir ırk olan Ragdoll, ev içerisinde sürekli olarak sahibini takip eder. Fakat bu diğer kedilerin yaptığı gibi bir merak keşfi değildir. Ragdoll sahibi olmadan asla hiçbir şey yapamaz ve sürekli yan yana olmak ister. Efor sar etmeyen sakin oyunları yavru kedi halinden itibaren oynamaktan hoşlanan Ragdoll, sahibinin kucağına çıkmayı çok sever. Nadiren miyavlayan Ragdoll’un sesi yapısına göre oldukça hafif ve naziktir. Genellikle sahibi ile iletişim kurmak istediği zamanlarda miyavlar.

Ragdoll Bakımı


Ragdoll uzun ve yumuşacık tüylere sahiptir. Bu uzun tüyleri yumuşaklığını ve parlak görünümünü korusun diye neredeyse her gün taranmalıdır. Aksi halde tüyler düğüm olur ve cilt hava almadığı için açık yaralar oluşabilir. Çoğu kedi kendini uzun uzun taratmaktan hoşlanmaz ve saldırganlaşabilir, fakat Ragdoll ile bunlar söz konusu değildir. Sahibi ile vakit geçirmeye bayılan Ragdoll, kendisini uzun saatler taratmaktan keyif alır. Çünkü bu vakitlerde sahibi ile güzel vakit geçirmektedir. Düzenli taranması haricinde aynı zamanda düzenli aralıklarla veterinere kulakları temizletilmelidir. Kedi tarak ve fırçaları ile kedinizi aynı zamanda neşelendirebilirsiniz. 

Ragdoll Vücut Yapısı


9 kiloya kadar çıkabilen Ragdoll, eğer fazla yemek yerse iri kediler sınıfına girse de genel itibariyle orta boyutlu kediler arasında yer almaktadır. Upuzun tüyleri yumuşacıktır. Genellikle beyaz ve açık gri olan tüyleri aynı zamanda eldivenli ve eldivensiz olarak ikiye ayrılır. Bazı Ragdoll cinsi kedilerin patileri farklı renklerde olduğu için eldiven takmış gibi bir görünüm sergiler. Kafaları yuvarlaktır. Çene yapıları çıkık biçimlidir. Burunları orta büyüklükte ve düzdür. Vücutları oldukça esnektir. Kocaman gözleri masmavidir. Tüyleri uzun ve bol tüylüdür.

Ragdoll Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi


Ragdoll oldukça dost canlısı ve sosyal bir kedi türüdür. İnsan odaklı yapısı ve sakin yapısı gereği çocuklar ile güzel vakit geçirir. Mükemmel görünümü ile insanın aklını başından alır. Asla saldırganlık huyu yoktur. Evcil kediler ve özellikle köpekler ile dostluk kurmaya bayılır. Evcil hayvanların bulunduğu ortamlarda sorun çıkarmaz. Yanına rahatlıkla bir evcil dost alınabilir.

Ragdoll Sağlık Durumu


Sağlıklı bir kedi olan Ragdoll, herhangi bir genetik rahatsızlığa sahip değildir. Yalnızca çok fazla yemek yemesi durumunda obezite olabilir. Bu sebeple beslenmesi veteriner kontrolünde olmalıdır. Bunun yanı sıra kalın ve uzun tüy yapısı gereği tüyleri kolaylıkla düğüm olabilir. Bunun sonucunda ciddi cilt yaralanmaları ile boğuşabileceği için her gün taranmasına dikkat edilmelidir. Bunlar dışında Ragdoll 16 yıla kadar sağlıkla yaşayabilir.

Ragdoll Eğitilebilir mi?


Söz dinleyen yapısı gereği sahibinin sözünden çıkmayan Ragdoll, aynı zamanda oldukça zeki bir kedi türüdür. Oyun oynamak yerine yatmayı tercih etse de eğitim onun için sahibi ile geçirdiği güzel anlardan bir tanesidir. Akıllı yapısından dolayı söyleneni hemen anlar ve uygular. Kolaylıkla eğitilebilir.

 

 Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/ragamuffin linkinden ulaşabilirsiniz.