Kapat
x

Pomeranian Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Pomeranian köpek ırkı insanlar tarafından en çok sevilen küçük köpek ırklarındandır. Oldukça sevimli olan bu canlılar en çok inatçılıkları ile bilinmektedir. Samoyed, Alaskan Malamute ve Norveç Elkhound ırklarını barındıran Spitz köpek ailesinin üyesi Pomeranian ırkı ismini Almanya'nın Pomerania eyaletinden almaktadır. Küçücük vücutları ile sevimli bir görünüşe sahip olan bu ırk alıngan özellikleri ile de dikkat çekmektedir. Çok fazla sabırlı bir insan değilseniz bu minik yaramazı almanızı tavsiye etmeyiz çünkü inat ve alıngan özellikleri sizi biraz bıktırabilir. Birlikte yaşadıkları ailelerine karşı sadık olan Pomeranianlar zeki davranışları ile de sizleri şaşırtabilmektedir. İstediklerini yaptırmak için sizleri kandırmaya çalışan Pomeranian ırkının aklını hafife almayıp üstünlüğü sizden almamasına dikkat etmelisiniz. Bu cinsin bir diğer dikkat çeken özelliği ise çok meraklı olmalarıdır. Ufak tefek cüsseleri ile her yere girmeye çalışırlar. Diğer canlılara karşı da aynı merakı barındırmaları sebebiyle özellikle diğer köpeklerin etrafında dolaşabilirler. Hatta çok cesaretli oldukları için büyük köpeklere bile küçücük bedenlerine bakmadan saldırmaya çalışabilirler.

Pomeranian Karakteri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi en belirgin karakter özellikleri inatçılıklarıdır. Bir şey yapmak istediklerinde ve bunu kafalarına taktıklarında, o şeye ulaşana kadar vazgeçmezler. Eğer böyle bir konuyu takıntı haline getirip vazgeçmiyorsa, onlarla inatlaşmak yerine hoşlarına gidecek oyuncaklar veya mamalar kullanarak dikkatlerini dağıtmanızı önerebiliriz. Enerjik bir yapıya sahip olmalarının yanı sıra apartman dairelerinde yaşamalarında herhangi bir sorun yoktur. Küçük bacakları ile evin içinde oradan oraya koştururken egzersiz ihtiyaçlarını tamamlayabilirler ve diğer köpekler gibi ekstra egzersiz yapmalarına gerek kalmaz. Pomeranianlar girdikleri ortamda pek fazla yabancılık çekmeyen ve diğer cinslere göre daha kolay adapte olabilen bir ırktır. Çoğu ortama kolay adapte olabilmelerinin yanında çocuklarla pek iyi anlaşamazlar.

Pomeranian Dış Görünüşü

Pomeranianların kısa burunları ve kafalarına gömülü kulakları vardır. Tüy yapıları iki katmanlıdır ve yoğundur. İlk doğduklarında ve yavruyken tüyleri açık renktir, zamanla renkleri koyulaşmaktadır. Beyaz, kırmızı, turuncu, taba, samur ve kahverengi gibi çok fazla renkte olabilmektedirler. Kafaları ve gözleri yuvarlaktır. Dik kulaklarını küçük burunları tamamlamaktadır. Tüyleri çift katmanlı ve gür olması sebebiyle fiziklerinin olduğundan daha büyük görünmesini sağlamaktadır. Kuyrukları ise yukarı doğru kıvrılmaktadır. Vücutlarında fazla yağ olmaması sebebiyle kış günlerinde üşüme ihtimalleri yüksektir bu yüzden köpek kıyafetleri ile onları ısıtmaya çalışabilirsiniz.

Irk Boyutu : Oyuncak

Yükseklik : Dişi 18-30 cm, Erkek 18-30 cm

Ağırlık : Dişi 1-3 kg, Erkek 1-3 kg

Ortalama Yaşam Süreleri : 13-16 yıl

Pomeranian Eğitimi​

Eğitim almaktan çok zevk alırlar ve oldukça heveslilerdir. Akıllı olmaları sebebiyle verdiğiniz eğitimleri hızla alırlar. Köpek ödülleri ile yaptıkları başarılar ödüllendirilirse öğrenme süreleri iyice kısalır. Oldukça küçük boyutlarda olan Pomeranianlar insanların ayaklarının altında dolaşmayı çok severler. Eğer bir Pomeranian sahiplendiyseniz onu yanlışlıkla ezmemek için ekstra dikkat etmeniz gerekebilir. Dikkatleri kolay dağılabildiği için eğitim sürelerini çok uzun tutmamanızı öneririz.

Pomeranian Bakımı

Pomeranian cinsinin bakımı için kolaydır diyebiliriz. Kolay yoruldukları için fazla egzersiz yapmalarına gerek yoktur. Gün içinde onların tuvalet ihtiyacını karşılamak için kısa yürüyüşler yaptırarak egzersiz ihtiyaçlarını da karşılayabilirsiniz. Köpeğinizin banyo ihtiyacını onun kirliliğine göre belirleyebilirsiniz. Düzenli aralıklarla köpek şampuanları ile onların harika kokmasını sağlayabilirsiniz. Haftada bir veya iki kez de köpek tarak ve fırçaları ile tüylerini tarayabilirsiniz.

Pomeranianlarda diş problemi görme sıklığı oldukça fazladır. Bu sebeple diş sağlığına dikkat etmeniz iyi olacaktır. Yine haftanın belli günleri onların dişlerini fırçalayarak bakımlarını tamamlayabilirsiniz. Petcanlar ile köpeğiniz için ihtiyaç duyduğunuz tüm ürünlere ulaşabilirsiniz.

Pomeranian Çocuklarla İyi Anlaşırlar Mı?

Her ne kadar oyun oynamayı ve insanlarla anlaşmayı sevseler de çocuklarla araları pek iyi değildir. Özellikle çocukları için bir oyun arkadaşı almak isteyen aileler için pek önermeyeceğimiz bir ırktır. Zaten fizik olarak o kadar küçüktürler ki çocuklar yanlışlıkla düşürdüğünde veya oyun oynarken onları ezdiğinde yaralanmaları çok kolay olabilmektedir.

Pomeranian Kökeni

Greenland kızak köpeklerinin devamı niteliğindedirler. Almanyada bulunan Pomerania eyaletinden isimlerini almışlardır. İlk olarak İngiltere'ye ithal edilmiştir. Kraliçe Charlotte ve Kraliçe Victoria'nın bu köpek türünü sahiplenmesi ile dünyada popülerlikleri artmıştır. 1900 senesinde Amerikan Kennel kulübü tarafından kabul edilmişlerdir. Günümüzde de dünyada bilinen ve sevilen bir ırk olarak karşımıza çıkmaktadır.