Kapat
x

Koca Kulak: Oriental Shorthair

1950’li yıllarda İngiltere’de görülen Oriental Shorthair, Oriental Longhair cinsinin kısa tüylü versiyonudur. Pek çok modern ırkın tek bir kedide toplanması olarak da bilinen Oriental Shorthair, Siyam, Habeş, British Shorthair ve Mavi Rus cinsi kedilerin akrabasıdır. Gerek görünümü gerekse karakteri sebebiyle gizemli bir hava yaratan Oriental Shorthair, dünya çapında kısa süre içerisinde büyük yankı uyandırmış ve popüler olmuştur. Oldukça hareketli ve enerjik bir kedi olan Oriental Shorthair, zayıf bir yapıdadır. Sahibine sıkı sıkıya bağlanan ve ailesinden başka hiçbir şeyi gözü görmeyen Oriental Shorthair, oldukça evcimendir. Pek çok açıdan köpeklere benzetilen Oriental Shorthair, rutin yaşamdan hoşlanır. Her gün aynı saatte aynı şeyleri yapmak ona mutluluk verir.

Oriental Shorthair Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: İngiltere
  • Karakteri: Sadık, Hareketli, Sosyal
  • Tüy Rengi: Beyaz, Siyah, Leylak, Tarçın, Açık Kahve
  • Gövde: İri
  • Kürk Yapısı: Kısa
  • Kuyruk: Uzun

Oriental Shorthair Karakteri ve Özellikleri


Pek çok açıdan köpeklere benzetilen Oriental Shothair, sahibinin dizinin dibinde olmaya bayılır. Ev içerisinde sürekli olarak sahibini takip eder ve hareketlerini izler. Sosyal bir kedi olmasından dolayı ailesi ve eve gelen misafirler ile vakit geçirmeyi sever, fakat en çok vakti her zaman sahibi ile geçirmek ister. Uyku saatleri ve yemek yediği zamanlar haricinde sahibi ile yapışık ikiz gibi gezer. Rutin davranışlardan hoşlanan Oriental Shorthair, her gün aynı saatte yemek yemek ve uyumak gibi şeylere uymayı sever. Konuşkan yapısı gereği etrafına sürekli olarak mırlar. Genetik özelliklerinden dolayı aşırı hareketli bir kedi olan Oriental Shorthair, yalnızca uyurken sabit durur. Dışarıda dolaşmayı sevdiği için bahçeli evi olanlar dışarıya salabilir, fakat tabii Oriental Shorthair yavru kedi halinden itibaren sizinleyse ve size sıkı sıkıya bağlıysa! Eğer yeni sahiplendiyseniz, büyük ihtimalle kaçacaktır. Oriental Shorhair, sahibi ile etkileşimli oyunlar oynamaya bayılır. Zeki bir ırk olduğu için eğitime açıktır. At-getir tarzı oyunlarda oldukça iyidir. Sosyal bir ırk olduğu için diğer evcil hayvanlar ile arası iyidir. Yalnız kalmaktan asla hoşlanmadığı için yanına bir evcil hayvan edinebilirsiniz.

Oriental Shorthair Bakımı


Kısa tüylü ve sık tüy yapısına sahip olmayan bir kedi olan Oriental Shorthair, çok fazla bakım gerektirmez. Seyrek tüyleri haftada 1 kere taranırsa bu bakım Oriental Shorthair için yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra mama ve su kabının her gün temizlenmesi ve hızlı uzayan tırnakları için eve kedi tırmığı almak Oriental Shorthair için yeterli olacaktır.

Oriental Shorthair Vücut Yapısı


Oriental Shorthair cinsi, kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Büyük gövdesine ve yüksek kilosuna rağmen ince ve zayıf bir görünümdedir. Oriental Shorthair cinsinin dişileri, erkeklerine göre daha hızlı gelişmektedir. Dişi kedi daha erken ergenliğe girerken, erkek Oriental Shorthair hala yavru kedi özellikleri taşıyabilir. Kafa yapısı vücuduna nazaran küçük kalır ve üçgeni anımsatır. Çeneleri orta boyutludur. Güçlü bir çene ve ağız yapısına sahiptir. Burunları üçgendir. Kulakları dik ve geniş yapılıdır. Oriental Shorthair’in ağız yapısı öne doğru çıkıktır. Tüyleri kısa ve seyrektir. Kuyruğu uzun ve ince yapılıdır.

Oriental Shorthair Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi


Oriental Shorthair, çocuklar ve hayvanlarla son derece iyi anlaşır. Sosyal bir kedi olduğu için yanına rahatlıkla evcil hayvan alabilirsiniz. Kedilerin yanı sıra köpeklerle de iletişimi iyidir. Bunun yanı sıra oyuncu kişiliğinden dolayı çocuklar ile iyi birer oyun arkadaşı olabilir. Uysal ve sadık bir kedi olduğu için çocuklar ile rahatlıkla baş başa bırakılabilir. Kedi oyuncakları onun için oldukça eğlenceli bir seçenek olacaktır.

Oriental Shorthair Sağlık Durumu


Oriental Shorthair nispeten sağlıklı bir kedi türüdür, fakat bazı kalıtsal rahatsızlıklara yatkınlık gösterebilmektedir. Bu rahatsızlıklar; düz göğüs sendromu, karaciğer amiloidozu, progresif retinal atrofi bozukluğu ve pika olarak sıralanabilir. Bu sağlık sorunlarına karşı Oriental Shorthair yetiştiricileri dikkatli olmalıdır. Gereken önlemler ve sağlıklı ortam yaratıldığı takdirde bu cins 15 yıla kadar sağlıkla yaşayabilir.

Oriental Shorthair Eğitilebilir mi?


Oriental Shorthair en zeki ve akıllı kedi ırkları arasındadır. Eğitilebilirliği yüksektir. Her şeyi kolayca kavrar. Sahibini sürekli olarak izlediği için onu taklit etmek ister. Aynı zamanda hareketli oyunlardan hoşlandığı için at-getir tarzı oyunlarda oldukça başarılıdır.

Bir önceki yazımıza https://www.petcanlar.com/oriental-longhair linkinden ulaşabilirsiniz.

Pawz Camo XLarge Köpek Galoşu

Pawz Camo XLarge Köpek Galoşu

650.00 ₺
585.00 ₺
Lepus Aria Yelek Sax Mavi Small

Lepus Aria Yelek Sax Mavi Small

450.00 ₺
405.00 ₺