Kapat
x

Mutlaka Bilmeniz Gereken Kediler İçin Zehirli Olan 3 Bitki

Kediler için tehlikeli ve zehirli olan bitkileri biliyor musunuz? Öyleyse hemen yazımızı okumayı ihmal etmeyin.

Bitkiler bir odaya hayat verebilir ve muhtemelen bitki satın alırken yaşadığınız alanı canlandırmak ve hayat vermek amacıyla onları satın alıyorsunuz. Ancak bir evcil hayvan ebeveyniyseniz, evinize getirmeden önce bir iç mekan bitkisinin zehirli olup olmadığını veya bu zehirli bitkilerin zaten evinizde olup olmadığını iki kez kontrol etmeniz önemlidir. Küçük vakalarda, kediler için zehirli bitkiler mide rahatsızlığına veya cilt tahrişine neden olabilir, ancak ciddi vakalarda organ yetmezliğine, nöbetlere ve hatta ölüme bile neden olabilir.

Kediler, tıpkı insanlar gibi, ekstra besin ve lif elde etmek için bitkileri kemirirler, ancak ne yazık ki, kötü bitkiler ile iyi bitkiler arasındaki farkı her zaman bilemezler. Bu nedenle, kedinizin zehirli ev bitkilerine erişimi olmadığından emin olmak sizin sorumluluğunuzdadır. Uzmanların yardımı ile her kedi sahibinin kaçınması gereken en yaygın ev bitkilerinden bazılarını sizler için özetledik ve işinize yarayacak mükemmel önerilerde bulunduk.

Kedinizin evinizde veya bahçenizde potansiyel olarak zehirli bir bitkiyi çiğnediğinden veya yuttuğundan şüpheleniyorsanız, Doktorlar; bitkinin fotoğrafını çekmenizi ve hemen veterinerinize gitmenizi önerir. Ayrıca bitkinin zehirli olması için yutulması gerekmez. Bitkiyi basitçe çiğnemek zehirli olabilir. Veterinere giderken veya kedi geldiğinde bir zehir yardım hattı aranabilir. Tedaviye ne kadar hızlı başlandığı sıklıkla hastanın sağlığı ve sonucu üzerinde önemli bir fark yaratır.

Kedinizin aşağıdaki zehirli bitkilerden birini yediğinden şüpheleniyorsanız, açıkça hasta davranmasalar bile veterinerinizi veya yerel zehirlerin yardım hattını arayın. Bununla birlikte, ishal, uyuşukluk ve kusma gibi semptomların gizlenmesi zordur, bu nedenle bu belirtilere dikkat edin.

1- Barış Çiçeği (spathiphyllum)

Bu iç mekan bitkisi çok güzel olabilir, ancak kediler için son derece zehirli hatta hayati tehlike taşımaktadır. Kan ve idrar da dahil olmak üzere laboratuvar çalışması, birkaç gün boyunca çeşitli zamanlarda kontrol edilmelidir. Sonuçlara bağlı olarak, veteriner, gerekirse böbrek fonksiyonu veya uzun süreli tedavi için bir izleme planını sizinle tartışacaktır.

Ne Yapmalısınız? Zambaklar yerine beyaz bir orkide seçin. Evcil hayvanlar için toksik değildirler, muhteşemdirler ve şaşırtıcı derecede bakımı kolaydır.

2- Okaliptus (Eucalyptus)

Kokulu, zihin yatıştırıcı yaprakları ile popüler olan soluk yeşil okaliptüs bitkisi, kedilerin erişemeyeceği bir yerde tutulmalıdır. Veteriner Jo Myers, "Bir kedi hastalanmaya yetecek kadar okaliptüs yaprağı tükettiğinde, salya akması, kusma, iştah azalması ve ishal gibi belirtiler görmeyi bekliyoruz" diyor. "Bu semptomların nispeten küçük olması ve herhangi bir özel tedavi olmaksızın 24 saat içinde kaybolması bekleniyor." Okaliptüs esansiyel yağlarında daha yüksek konsantrasyonlarda okaliptol bulunduğunu da ekliyor, bu yüzden bu ürünleri kullanırken dikkatli olun.

Ne Yapabilirsiniz? Harika kokusuyla da bilinen biberiye, okaliptüsün mükemmel bir alternatifidir.

3- Sago Palmiyesi

Sago palmiyesi, bir odaya harika bir canlılık ve tropikal hisler katar, ancak hepsi evcil hayvan dostu değildir. Sago, kediler için son derece toksik olan sikasin içerir. Tehlikeli gastrointestinal ve karaciğer hasarına ve hatta bazı durumlarda ölüme neden olabileceğinden tamamen kaçınılmalıdır. Evcil hayvan ne kadar küçükse, o kadar fazla etkilenirler.

Ne Yapabilirsiniz? Benzer bir tropikal hava için bunun yerine Bambu palmiyesi veya iyi şanslar palmiyesi olarak da bilinen havadar, parlak yeşil bir bitkidir.